Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC (NR.

2)

DATA: ....................................
COALA GIMNAZIALA..............................

CLASA: a VI-a

PROFESOR:..............................
OBIECTUL: Limba i literatura romn
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
UNITATEA DE NVARE: Opera liric descriptiv
SUBIECTUL: Iarna de Vasile Alecsandri
TIPUL LECIEI: de receptare a unei opere lirice
MOTIVAIA: Lecia este important, deoarece permite consolidarea i verificarea cunotintelor de receptare a unei opere lirice . Elevii vor fi pui n
faa unui text-suport i li se vor solicita exerciii care le exerseaz capacitatea de recunoatere, analiz, observaie, le dezvolt atenia, creativitatea,
imaginaia, limbajul i vocabularul.

COMPETENE GENERALE:
1. receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;
3. receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
4. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENE SPECIFICE:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinele date;
3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate
artistic ntr-un text liric;
3.3 sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite;

OBIECTIVELE OPERAIONALE: Se urmrete ca elevii:

a)n domeniul cognitiv:


O1-s alctuiasc cmpul lexical al cuvntului iarna;
O2-s alcatuiasc familia lexical a cuvantului iarna;
O3- s explice titlul poeziei;
O4-s identifice tema textului liric propus(despre ce este vorba in poezie);
O5- s extrag, din poezia Iarna, structuri ce reprezint imaginile artistice;
O6-s recunoasc, n text, diferite figuri de stil cunoscute;
O7-s remarce legtura omului cu natura /stri sufleteti /(sentimentele autorului)
O8 -s desprind mesajul textului(ce ne transmite autorul)
O9-s recunoasc genul literar i modul de expunere prezent n oper;
O10-s recunoasc tipul de strof, msura, rima operei;
O11-s poat argumenta apartenena textului la genul liric;

b)n domeniul intelectual-formativ:


- s utilizeze corect limba romn n producerea i utilizarea de mesaje;
- s opereze cu limbajul specific studiului literaturi
c)n domeniul afectiv:
- s i dezvolte interesul i afectivitatea pentru receptarea operei;
- s fie ptruni, emoional, de strile lirice transmise de textul studiat ;

STRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, tiu/Vreau s tiu/am nvat, lectura expresiv i lectura selectiv, problematizarea, expunerea, analiza
morfologic, jocul didactic, cadranele, lucrul cu manualul, exerciiul;

FORME DE ORGANIZARE:
-activitatea frontal alternativ cu activitatea independent individual i munca pe grupe de elevi;

MIJLOACE I MATERIALE DIDACTICE:


-manual de Limb i literatur romn, clasa a VI-a, Editura All, laptop, caseta audio, plane cu imagini care ilustreaz textul, DEX-ul, schema la tabl,
fie de lucru, cret colorat;

METODE DE EVALUARE:-observare curent,verificare oral, fie de lucru;


RESURSE:
1.BIBLIOGRAFICE:

Constantin Parfene, Literatura n coal, Editura Didactic si Pedagogic, Bucureti, 1977;


Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999
Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2007;
Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2003.
-Pamfil Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2004
-manual de Limb i literatur romn, clasa a VI-a, Editura All
*** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998
- Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Iai, POLIROM, 199
- Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a. Aria curricular limb i comunicare, Bucureti, 1999

2. TEMPORALE-50 minute

3. UMANE-15 elevi, capacitile intelectuale ale elevilor( nivel mediu), cunotinele anterioare ale elevilor
SCENARIUL DIDACTIC

Nr.crt. Evenimentele leciei Coninutul nvrii Strategia didactic


Metode Mijloace de Forme de
nvmnt organizare
1. Moment organizatoric (2) Se asigur condiiile necesare
Conversaia
desfurrii optime a activitii:
asigurarea linitii, pregtirea
materialului didactic. Se noteaz
absenii.
2. Actualizarea cunotinelor Profesorul verific tema, att cantitativ,
Conversaia Caietele Activitate
asimilate anterior (7) ct i calitativ i recitarea poeziei. elevilor frontal

3. Captarea ateniei elevilor (7) Folosind tehnica brainstorming, elevii Conversaia Plan Activitate
vor nota pe caiete cuvinte care Brainstorming Caiete frontal
alctuiesc familia lexical si cmpul Tabla
lexical al cuvntului iarna; (titlul
poeziei.) Vor fi discutate apoi ideile
i apreciate cele mai bune dintre ele.

4. Anunarea subiectului leciei i Profesorul anun tema i obiectivele


Conversaia
a obiectivelor urmrite (1) leciei. Titlul se scrie pe tabl i n
caiete

5. Conducerea nvrii (27) -profesorul scrie pe tabl tiu/Vreau stiu/Vreau s


tiu/am nvat i se completeaz n tiu/am nvat
funcie Problematizarea
de rspunsul elevilor:
Conversaia
tiu Vreau s tiu Am nvateuristic
-lectura expresiv,
descifrarea textului:
recitarea poeziei -semnificaia titlului
-date despre autor -tema
i (despre ce este
opera lui Vasile vorba n poezie);
Alecsandri -imaginile artistice; Activitate n
-noiuni de teorie
- figuri de stil cunoscute; echip,
literar -sentimentele autorului;
-genul literar ; individual
-modul de expunere; i frontal
-elemente de versificatie
(tipul de strofa,
masura, rima operei) Fie cu
sarcini de
- se realizeaz audiia textului i se
lucru
prezint nite imagini sugestive
pentru versurile testului;
-n continuare, elevii vor fi ndrumai
Metoda
spre descifrarea i nelegerea
cadranelor
profund a textului: explicarea
titlului, imagini artistice, figuri de
Lectura selectiv
stil prin metoda cadranelor.
(Anexa1). Elevii vor fi mprii pe
Problematizarea
grupe, fiecreia revenindu-i o
sarcin de lucru.(profesorul traseaz
Analiza morfologic
axele cadranelor pe tabl i d
explicaii i ndrumri fiecrei grupe
de elevi):
GRUPA 1-pentru explicarea titlului se
va folosi DEX-ul .n acelai timp,
vor observa c titlul reprezint o
deschidere ctre lumea textului,
(descifreaza textul), face legtura
dintre text i tema acestuia, conine
o component descriptiv.
GRUPA 2- identificarea imaginilor
artistice din textul liric;
GRUPA 3- identificarea figurile de stil
din textul liric ;

GRUPA4-s schieze un desen inspirat


din oper;

Profesorul supravegheaz activitatea


elevilor.
-fiecare echip n parte, noteaz
schematic pe tabl i n caiete
rezultatele (completeaz cadranele)

-Prin activitate frontala li se cere


elevilor s stabileasc tema (despre
ce este vorba n opera tema
naturii. Problematizarea
-se cere identificarea elementelelor terestre
i elementelor cosmice care apar n
lucrul cu manualul,
text.
-Prin activitate frontala li se cere
exerciiul
elevilor
s remarce legatura omului cu
natura (Exist o legtur ntre om i
natur in text?Extragei din text
acele versuri care ilustreaz legtura
om-natur.
Elevii rspund la ntrebrile
profesorului:
1.Cum i exprim autorul sentimentele: n
mod direct sau indirect?
2.Care sunt sentimentele transmise de
autor ?)
(veselie, optimism, relaxare,
plenitudine, senintate.)
3.Care este mesajul textului(ce ne
transmite autorul?)
4.Recunoatei genul literar, modul de
expunere prezent n oper;
7.Precizai numrul de versuri, tipul de
strof, msura i rima operei;
-se fac aprecieri asupra rspunsurilor
6. Fixarea i asigurarea feed- Profesorul iniiaz un joc didactic Problematizarea Activitate
back-ului (5) Profesor pentru 5 minute, astfel c frontal
un elev-profesor d elevilor Jocul didactic
urmtoarea fia de lucru (dac
timpul nu este suficient, se vor
completa ca tema pentru acas ):
-( Anexa 2)
Test formativ
1. Aducei cel puin dou argumente
c ,,Iarna de Vasile Alecsandri
este oper literar liric;

2. Ce semnificaie are titlul acestei


poezii?

3. Identificai n text cel puin trei


imagini artistice diferite;

-se revine asupra metodei tiu/Vreau


s tiu/am nvat(elevii spun ce au
nvat n cadrul acestei lecii)
Profesorul va face aprecieri generale i
individuale;
-La final va fi notat cu note, respectiv
plusuri, grupul cel mai activ n
timpul orei.
7. Asigurarea reteniei i a Profesorul comunic tema pentru Conversaia
transferului (1) acas: (Anexa
: Realizai o compunere de 15-20
rnduri, n care s surprindei
aspecte ale iernii i care s conin
sentimentele proprii, figuri de stil i
imagini artistice, dovedindu-v
creativitatea, originalitatea i
imaginaia .

ANEXA1
METODA CADRANELOR
FIA DE LUCRU

GRUPA 1 GRUPA 2 -s identifice imaginile artistice


-pentru explicarea titlului se va folosi DEX-ul.
Titlul reprezint o deschidere ctre lumea
textului, (descifreaz textul), face legtura
dintre text i tema acestuia, conine o
component descriptiv.

GRUPA 3- s identifice figurile de stil din textul


GRUPA4-s schieze un desen inspirat din opera;
liric

ANEXA1
METODA CADRANELOR

FIA DE LUCRU

GRUPA 1-Semnificaia titlului: GRUPA 2 - Imaginile artistice:


GRUPA 3- Figurile de stil : GRUPA4-desen inspirat din opera

ANEXA 2
TEST FORMATIV

1.Aducei cel puin dou argumente c ,,Iarna de Vasile Alecsandri este o oper literar liric
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------

2.Ce semnificaie are titlul acestei poezii?


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------

3. Identificai n text cel puin trei imagini artistice diferite;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------

ANEXA 3
Fi de lucru
Alegei i reflectai:
1. Iarna de Vasile Alecsandri este: a) oper epic / b)opera liric

prin intermediul creia poetul i transmite n mod a) direct sentimentele/b)indirect


sentimentele
2. Umplei cercurile cu trsturile genului liric

Trasaturile genului liric

3.Opera Iarna de Vasile Alecsandri este oper liric pentru


c:..........................................................................................................

ANEXA 4

FI DE LUCRU PE GRUPE

GRUPA I
Ce anotimp este prezentat n text?
Cum i exprim autorul sentimentele: n mod direct sau indirect?
Identificai n text structuri care s argumenteze rspunsul vostru.
Ce sentimente ale eului liric se desprind din text?
FI DE LUCRU PE GRUPE

GRUPA A II-A

Ce aspecte caracteristice iernii apar enumerate?


Identificai elementele terestre i elementele cosmic care apar n text.
.Extragei din text acele versuri care ilustreaz legtura om-natur.

ANEXA 5

FI DE LUCRU PE GRUPE

GRUPA I

1.n cte strofe este mprit poezia?


2.Cte versuri are fiecare strof?
3.Care este rima poeziei?

GRUPA A II-A

1.Care este msura poeziei?


2.Identificai figurile de stil din text.
3.Extragei imaginile artistice din poezie.

S-ar putea să vă placă și