Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Profesor: Iorga Violeta Teodora


Data: 29.01.2008
Clasa: a VI-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Metafora
Subiectul: Creion, de Tudor Arghezi. Universul operei.
Tipul leciei: de nsuire de noi cunotine.

Demersul didactic:
1. Obiective de referin:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
1.1. s disting ntre informaiile eseniale i cele de detaliu, stabilind legturi sau diferenieri ntre informaiile receptate;

3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris


3.2. s identifice modurile de expunere ntr-un text epic i procedeele de expresivitate artistic ntr-un text liric;
2. Obiective operaionale:
La sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili s:
- cognitive:
O1 s explice semnificaia titlului, raportndu-l la text;
O2 s furnizeze un alt titlu, raportndu-se la coninutul poeziei;
O3 s identifice imaginile artistice din text;
O4 s comenteze efectul figurilor de stil n text;
O5 s stabileasc conexiuni ntre elementele de piesaj prezentate n poezie;
O6 s contureze particularitile peisajului descris n poezie;
O7 s realizeze o transpunere imagistico-grafic a textului.
- afective:
O1.1. s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echpei;
- psihomotorii:
O1.1.1 s utilizeze corect mijloacele auxiliare;
O1.1.2. s ortografieze corect cuvintele.
3.Strategia didactic:
a) Metode i procedee: conversaia, problematizarea, nvarea prin descoperire, jocul didactic, exerciiul de gndire.
b) Mijloace de nvmnt: textul suport, manualul, tabla, plan de desen.
c) Forme de organizare a activitii: frontal, pe grupe.
d) Resurse i managementul timpului: capaciti normale de nvare ale elevilor, cunotinele lor anterioare, timpul de nvare: 50 minute.
4. Bibliografie:
- Arghezi, Tudor, Versuri, Ed. Minerva, Bucureti, 1988.

1
- Iordchescu, Carmen, S dezlegm tainele textelor literare, Ed. Carminis, Piteti, 2001.
- Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2006.
- erban, Anca, Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, Ed. All, Bucureti, 2001.
- Popa, Ion, Literatura romn, Ed. Niculescu, Bucureti, 2000.

Nr.
crt. Etapele leciei Ob. timp Coninutul nvrii Strategia didactic Evaluare
oper. Metode i Mijloace de Forma de
procedee nvmnt organizare
1. Moment
organizatoric 1 Profesorul asigur condiiile optime necesare desurrii Conver- Activit.
min. activitii didactce. saia frontal

2. Verificarea
temei scrise i a Profesorul verific cunotinele acumulate anterior (
cunotinelor 8 Creion, elemente de vocabular) i face verificarea calitativ Manualul Activit. Evaluare
anterioare min. i cantitativ a temei ( cmpul lexical al cuvntului grdin, frontal oral
definirea din dicionar a cuvintelor: creion, tipsie, rzoare)

3. Captarea
ateniei 3 Captarea ateniei se face prin comentarea unui desen realizat Conver- Reproducere Activit.
min. n creion, remarcndu-se faptul c aceasta este o pictur saia de tablou frontal
sumar, care l las pe cel ce privete s completeze tabloul
cu propria imaginaie.

4. Anunarea
temei i a 3 Profesorul anun elevii c n cadrul acestei ore vor ncerca
obiectivelor min. s comenteze semnificaiile poeziei Creion, de T. Arghezi, Conver- Tabla Activit.
avnd n vedere titlul, caracteristicile peisajului descris i saia frontal
modalitile de realizare ale acestuia, la sfritul orei, elevii
fiind capabili s transpun textul poeziei ntr-un tablou.

2
5. Prezentarea
noului coninut O1 20 - Plecnd de la semnificaia cuvntului creion, profesorul Conver- Activit.
i dirijarea min. solicit elevilor s stabileasc o legtur ntre coninutul saia frontal
nvrii cuvntului i text ( ideea de schi, prezentare sumar a unui
peisaj). Textul suport

O2
- Profesorul mparte elevii n patru grupe a cte patru, Conver- Activit. pe
O1.1 grupele avnd drept sarcin alegerea unui alt titlu pentru saia grupe
poezie, motivndu-i alegerea fcut prin referirea la text. Exereciiul
Dup 5 min., fiecare grup i va prezenta titlul ales i de gndire
motivarea acestuia.

O3 - Profesorul solicit elevilor s identifice imaginea vizual


din prima strof a poeziei i s o explice, pornind de la
O4 urmtoarea schem:

O5 O tipsie ca de jar = soarele ( metafor) Evaluare


Conver- oral
saia Textul suport
Cerne aur argintiu Spnzurat-ntr-un arar Tabla Activit.
frontal
Problemati-
Personificare epitet zarea

Razele de soare lumina soarelui se vede prin
ramurile ararului

Conver- Textul suport Activit.


- Pornind de la coninutul strofei a II-a, profesorul solicit
saia Tabla frontal
elevilor s explice legtura flori stoluri;
- Cu ajutorul elevilor, profesorul realizeaz pe tabl
O5 Problemati-
urmtoarea schem :
zarea
flori stoluri
< fluturi
Petale > aripile i-au deschis

3
- Din cele discutate, elevii vor contura particularitile Conver- Textul suport Activitate
O6 peisajului descris n poezie, subliniind momentul ales i saia frontal
elementele care definesc spaiul grdinii, ca refugiu pentru nvarea
poet. prin
descoperire

6. Asigurarea
feed-back-ului O7 10 Elevii realizeaz pe o plan o transpunere imagistico- Jocul Textul suport Activit.
i a reteniei O1.1. min. grafic a textului, aeznd elementele grdinii aa cum apar didactic Plan de fronatal Evaluare
1 ele n text i trecnd n dreptul fiecruia versurile desen oral
O1.1. corespunztoare. Elemente
2 decupate
7. Asigurarea
reteniei i a 5 Profesorul fixeaz tema: Realizeaz o compunere cu titlul Conver- Activit.
transferului min. Dimineaa n grdin, n care s descrii ceea ce ai vzut i saia fronatal
sentimentele pe care i le-a trezit acest peisaj.

S-ar putea să vă placă și