Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale
Unitatea de invatamant: coala Gimnaziala Poiana
Data:
Disciplina de nvmnt: Biologie
Clasa: aVI-a
Profesor : Oprea Georgiana-Alina
Obiectul: Biologie
Unitatea de nvaare: Structura i funciile organismelor animale
Tema leciei: Organizarea general a unui mamifer Iepurele de cmp
Tipul lectiei transmitere si insusire de noi cunostinte
Locul de desfurare: sala de clasa
Timp: 50 minute
Scopul leciei este integrarea cunotinelor privind ieprurele de cmp i contientizarea asemnrii alctuirii tuturor mamiferelor.

2.Competente generale

Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ;
Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate exporarii lumii animale (2.1) ;
Exersarea utilizarii unor surse de informare (4.1)
Utilizarea adecvata a terminalogiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare ( 4.2).

3.Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii trebuie:


S recunoasca i s denumeasc corect elementele de alctuire externa i intern a iepurelui;
S identifice adaptarile organismului la mediu;
S explice funcionarea ca un ntreg, ca un tot unitar a corpului unui mamifer,

1
4.Demersul didactic:
Resurse procedurale: observaia, explicaia, conversatia euristica, metoda Stiu-Vreau sa stiu-Am invatat
Resurse materiale:- manualul, fise de activitate
Forma de activitate: frontal ,pe grupe,individuala.
Evaluare:formativ prin chestionare, oral
Locul desfurrii: sala de clas.

5.Bibliografie : Maria Brnduoiu, Constana Androne: Biologie-manual pentru clasa a VI-a Ed. Didactic i pedagogic, R.A

2
DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Organizarea clasei -pregtete materialul didactic; -i pregtesc crile i caietele;
-noteaz n catalog elevii abseni i verific dac sunt
condiii optime pentru desfurarea orei;
Captarea ateniei -Solcit elevilor s participle la dezlegarea unei ghicitori: -Rezolv sarcina descoperind cuvntul ,,iepure
,,Urecheat cu haine sure
Sta pe camp si in padure.
Anunarea temei i -Anun i scrie tema lectiei, prezint obiectivele care -Noteaz n caiete titlul leciei si urmresc
obiectivelor exprim ceea ce elevii trebuie s cunoasc la finalul lectiei. obiectivele.
Verificarea cunostintelor Prin chestionare oral: Raspund la intrebarile adresate de profesor.
-Ce lectie am avut de pregatit pentru astzi?
-Care sunt funciile unui organism animal?

Dirijarea invatarii Prezinta elevilor modul de lucru specific metodei alese: Asculta explicatiile profesorului.
-imparte table in 3 parti, copespunzatoare rubricilor: Stiu- Se conformeaza indicatiilor profesorului si
Vreau sa stiu-Am invatat realizeaza pe caiete un tabel asemanator celui
-solicita elevilor sa face acelasi lucru pe caiete facut de profesor la tabla
-explica elevilor faptul ca au de completat, independent,
primele doua rubrici
-solicita elevilor sa citeasca informatiile scrise de ei pe
caiete Prezinta informatiile scrise independent pe caiete.
-noteaza informatiile in cele doua coloane de pe table

Solicita elevilor sa deschida manualul la lectia de astazi Deschid manualele si citesc lectia.
( fara a indica pagina deoarece elevii trebuie obisnuiti sa

3
caute informatii singuri) sis a citeasca lectia, pentru a
verifica veridicitatea notiunilor scrise de ei pe caiete. Corecteaza pe caiete.
Corecteaza eventualele greseli.

Raspunde la intrebarile adresate de elevi in rubrica : Vreau Completeaza schema pe caiete in rubrica Am
sa stiu invatat

Obtinerea performanelor Inventariaz principalele informaii i solicit elevilor s Rspund la ntrebri si completeaza fisa
completeze fisa de activitate
Evaluarea performanelor Orala si fise de activitate
elevilor

S-ar putea să vă placă și