Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

1. Date generale
Data: 25.10.2017
Unitatea de invatamant: coala Gimnaziala Poiana
Clasa: aVI-a
Profesor : Oprea Georgiana-Alina
Obiectul: Biologie-zoologie
Unitatea de nvaare: Alcatuirea generala a unui mamifer
Tema leciei: Aparatul respirator si respiratia
Tipul lectiei: Transmiterea si dobndirea de cunotine
Locul de desfurare: sala de clasa
Timp: 50 minute
Scopul leciei:Stabilirea corelatiilor dintre structura si functiile aparatului respirator in vederea intelegerii rolului aparatului
respirator in viata animalelor.

2.Competente generale
Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ;
Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate exporarii lumii animale (2.1) ;
Exersarea utilizarii unor surse de informare (4.1)
Utilizarea adecvata a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare ( 4.2).

3.Obiective operationale :La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele :
O1 s recunoasc componentele aparatului respirator ;
O2 s descrie alcatuirea externa si interna a plamanilor;
O3 s explice etapele respiratiei cu deosebirile dintre inspiratie si expiratie;
4.Demersul didactic :
Resurse procedurale : observatia; conversatia euristica; explicatia;
Resurse materiale : manual, miniplanse, fise de lucru;
Forma de organizare: frontal; individual;
Evaluare :formativa prin chestionare orala si rezolvarea unei fise de evaluare;

5.Bibliografie :
Maria Brandusoiu, Constanta Androne Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP.
MEN programa scolar, vol. 5, aria curricular Matematic i tiine ale naturii.
Desfasurarea activitatii

NR. ETAPELE CONINUTUL ACTIVITII


CRT. LECIEI ACTIVITATEAPROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment - face prezena - se pregtesc pentru desfurarea
organizatoric leciei

2. Reactualizarea Elevii, pe baza cunostintelor insusite


cunostintelor pe parcursul orelor anterioare,
raspund la intrebarile profesorului si
participa astfel la conversatie.

3. Trecerea la lecia - anun obiectivele leciei noi; - sunt ateni la obiectivele leciei;
nou - noteaz titlul leciei la tabla - noteaz titlul leciei n caiete;
4. Transmiterea si Dirijarea nvrii
insusirea noilor Solicit elevilor sa observe plansa Observa plansa si descopera
cunostinte pentru a descoperi componentele componentele aparatului
aparatului respirator si respirator,precizand locul
localizarea lor in organism. unde se gasesc ele in
organism.

Solicit elevilor sa-si reaminteasca Pe baza cunostintelor de la


rolul dublu al faringelui. aparatul digestiv precizeaza
rolul faringelui in digestie si
respiratie.
Intreb elevii unde sunt localizati
plamanii.
Descriu alcatuirea externa si Pe baza cunostintelor
interna a plamanilor,precizand anterioare raspund ca
rolul alveolelor pulmonare in plamanii se gasesc in cutia
schimbul de gaze dintre organism toracica,cuprinzand intre ei
si mediul inconjurator. inima.
Impart elevilor o fisa de activitate care Completeaza schita lectiei si
cuprinde un rebus ,iar dupa completarea deseneaza plamanii.
acestuia vor descoperii functia aparatului
respirator:respiratia Completeaza fisa de activitate
Intreaba elevii care sunt etapele respiratiei descoperinf functia aparatului
Cer elevilor sa traga aer in piept respirator
observand ce se intampla cu cutia lor
toracica Enumera cele doua etape ale
Descrie etapele respiratiei precizand rolul respiratiei
diafragmei in respiratie Realizeaza cerinta precizand ca,cutia
lor toracica se mareste
5. Noteaza in caiete
Realizarea feed-
back-ului
(reflecia)
Schema lectiei
Aparatul respirator si respiratia

Alcatuire-cai respiratorii-fose nazale


-faringe-cale comuna pentru aer si alimente
-laringe
-trahee
-bronhii-se ramifica in plamani formand arborele bronsic
-plamani-organ pereche situat in cutia toracica
-au aspect buretos,bogati in vase de sange,acoperiti la exterior de o membrana dubla subtire,numita pleura
-plamanul drept este brazdat de doua santuri ,delimitand trei lobi
-plamanul stang este brazdat de un singur sant delimitand doi lobi
-in interior plamanii sunt alcatuiti din saculeti numiti saci alveolari care au aspectul unor ciorchini de
strugure in care fiecare bobita reprezinta o alveola pulmonara
-in alveolele pulmonare patrund ultimele ramificatii ale bronhiilor numite bronhiole
-alveolele sunt bogate in vase de sange la nivelul lor avand loc schimbul de gaze

Respiratia-functia aparatului respirator prin care se realizeaza schimbul de gaze dintre organism si mediu
Etapele respiratiei:
1.Inspiratia-muschii intercostali se contracta
-diafragma coboara
-plamanii si cutia toracica isi maresc volumul
-presiunea intrapulmonara scade
-aerul incarcat cu oxigen patrunde in plamani
2.Expiratia-muschii intercostali se relaxeaza
- diafragma urca
-cutia toracica si plamanii isi micsoreaza volumul
-presiuna intrapulmonara creste
-aerul incarcat cu dioxid de carbon este eliminat din plaman
Fia de autoevaluare:

1. Rspunde cu A sau F:

......Plmnii sunt localizai n cavitatea abdominal.


.......Plmnii sunt alctuii din alveole pulmonare.

2. Scrie din legenda corespunztoare desenului,


6 componente la alegere:

3. Completai spaiile lacunare:

n respiraia celular sngele duce la celule........................ i se ncarc


cu ............................ . Celulele vor utiliza ....................... . n producerea de.................. necesar organismului.

4. Notai o asemnare i o deosebire ntre inspiraie i expiraie:


-....................
-....................

FIECARE RSPUNS ,,VALOREAZ 0,5p; 3p sunt din oficiu

S-ar putea să vă placă și