Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa I
Data : 24 octombrie 2017
Invatatoare : Basarab Ecaterina
Aria curriculara : Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina : Matematica
Subiectul : Numarul si cifra 0
Tipul lectiei : comunicare de noi cunostinte
Obiective cadru :
1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii:
2. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea
matematicii in contexte variate.
Obiective de referinta :
1.1. sa inteleaga sistemul pozitional de formare a numerelor utilizand
obiecte;
1.2. sa scrie si sa citeasca numerele de la 0 la 3;
4.1. sa manifeste disponibilitate, abilitate si placere in a utiliza numere in
activitati adecvate.
Subcompetene:
2.3Perceperea elementelor
Obiective operationale :

Strategia didactica :
Metode si procedee : conversatia, exercitiul, explicatia, demonstratia,.

Mijloace didactice : plansa cu cifra 0 , manual Ludmila Ursu,Ilie Lupu Iulia


Iasinschi.
Forme de organizare : frontala, individuala .
Durata lectiei : 45 minute
Locul de desfasurare : sala de clasa
Etapele lectiei Activitatea Activitatea elevilor
invatatorului
1. Moment organizatoric Se fac pregatirile necesare bunei Elevii isi pregatesc cartile si
desfasurari a lectiei. caietele.
2. Reactualizarea cunostintelor Fac controlul temei. Elevii numara crescator si
Verific cunostintele anterioare. descrescator.
Solicitari :
- Numarati in ordine crescatoare
pana la 3, apoi in ordine
descrescatoare:
- Completati casutele cu cifrele
corespunzatoare :
1 3 Completeaza cu cifrele
3 1 corespunzatoare.
3. Captarea atentiei Introduc numarul 0 pornind de la Asculta cu atentie.
ilustratia din manual . Au fost dou Privesc ilustratia din manual si
psri i un arici,a venit ploaia,psrile raspund .
au zburat,aricic a fugit,n cmp nu au
mai rmas nimeni.
4. Anuntarea temei si a Astazi veti invata Numarul si cifra 0 . Asculta precizarile.
obiectivelor La sfarsitul orei veti sti sa numarati de
la 0 la 3 inainte si inapoi, veti scrie
corect cifra 0 .
5. Dirijarea invatarii Prezint elevilor plansa cu cifra 0 si le
cer sa intuiasca modelul.
Completez cu urmatoarele versuri:
Zero e cladirea goala
Fara nici un tanc in scoala
Colivia ce o tii / Fara vrabii si scatii;
Insa numerele toate
Fac ce fac
Ca de-l pun la dreapta lor
Cresc precum un cozonac.
Cer elevilor sa completeze pe carte
cifra corespunzatoare fiecarei imagini.
(0,1,2,3)
Scriu demonstrativ ,pe tabla cifra 0 . Completeaza cu cifrele
Ii antrenez pe elevi cu cateva exercitii corespunzatoare.
de incalzire a muschilor mici, apoi
executa miscari de scriere a cifrei 0 in Executa exercitiile dupa
aer , pe banca, in palma. indicatiile date.
Cer elevilor sa scrie in caiete doua
randuri cu cifra 0.
Verific randurile scrise si cer elevilor Scriu in caiete doua randuri cu
sa mai scrie inca trei randuri. cifra 0.
Mai scriu trei randuri cu cifra
0.
6. Retentie si transfer Gasiti exemple de multimi de obiecte Dau exemple de multimi vide .
care apoi n-au mai fost si a ramas 0.
7. Evaluare Se da o fisa de lucru in care se cere Elevii deseneaza si scriu.
elevilor sa deseneze atatea obiecte cate
arata numarul din colt.
Se evalueaza fisa de lucru si se fac
observatiile necesare.
8. Activitate transdisciplinara Se modeleaza din plastilina soarele . Elevii modeleaza soarele.
9.Tema pentru acasa Elevii au ca sarcina de lucru acasa sa Asculta si retin ce au ca tema.
scrie in caiete cifra 0.

S-ar putea să vă placă și