Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 27. 02. 2007


Clasa: a V-a
Profesor : Butnaru Ana Maria
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, Dumesti, Vaslui
Obiectul: Consiliere i orientare
Componenta: Calitatea stilului de viata
Subcomponenta: Calitatea vietii personale
Subiectul: PRIMUL AJUTOR- PRIMII PASI
Scopul leciei : Sa inteleaga ca acordarea primului ajutor in crucialele prime
minute poate insemna diferenta dintre viata si moarte.
Obiective operaionale:
La finalul orei, elevii vor fi capabili:
O1 - sa explice ce inseamna acordarea primului ajutor;
O2 - sa intervina, in caz de urgenta, pana la sosirea medicului/
ambulantei;
O3 - sa cunoasca masurile imediate ce trebuie avute in vedere in caz
de urgenta;
O4 sa comunice informatii corecte in cazul apelului de urgenta la
112;
O5 sa aplice tehnica/ metoda Heimlich( compresiune abdominala);
O6 sa imobilizeze o fractura de membru superior;
O7 sa bandajeze o rana deschisa;
O8 sa verifice pulsul (artera carotida);
O9 sa cunoasca strictul necesar pentru trusa medicala de prim ajutor
din clasa;
O10 sa discearna intre pansament si bandaj;
O11 sa inteleaga cum trebuie imobilizat um membru superior
fracturat;
O12 sa acorde primul ajutor in cazul unei hemoragii externe.
Strategie didactic:
a) Metode i procedee: conversaie euristic, joc de rol, studiu de caz,
exercitiul, expunere, puzzle.
Material didactic: costume, trusa doctorului (set jucarii), trusa medicala de prim
ajutor, coli de fleep-chart, marchere, fasa de tifon, comprese sterile, leucoplast
fluture, leucoplast rola, foarfeci,vata, algocalmin, termometru, penseta, ace de
siguranta, alcool sanitar, sapun, linterna.
b) Forme de organizare: activitate frontala combinata cu activitatea pe grupe,
pe echipe si cu cea individuala.
c) Colaborari: asistent medical/ invitat.

1
d) Bibliografie:
1. P r o g r ame s c o l a r e pentru Aria curriculara Co n s i l i e r e s i orientare,
CLASELE A V-A A VIII-A, Aprobate prin ordinul ministrului , Nr. 5286 /
09.10.2006, Bucuresti, 2006
2. Traian Cosma, Ora de dirigentie in gimnaziu, EDP, 2007;
3. Leif Kvalum, Primul ajutor, Consiliul norvegian de prim ajutor;
4. Asociatia medicala americana, Primul ajutor in starile de urgenta
pana la sosirea medicului, Editura LIDER, Bucuresti, 2007.
5. Internet.

DESFASURAREA ACTIVITATII

I. Moment organizatoric:
- salutul, absenii, pregtirea celor necesare nceperii leciei;
- elevii vor fi impartiti pe grupe: spectatorii si actorii.
II. Captarea ateniei:
- se va realiza prin dramatizarea: Cabinetul medical de Ana Maria Butnaru. (Anexa
nr 1).
III. Anunul temei i a obiectivelor operationale
- titlul va fi scris pe tabla si voi anunta obiectivele lectiei;
IV. Dobandirea cunotinelor:
- voi prezenta elevilor pe invitatul la ora, asistentul medical de la Cabinetul
Medical Individual al medicului de familie
- voi numi un elev sa citeasca motoul lectiei: Diferenta dintre viata si moarte o
reprezinta minutele in care poti acorda primul ajutor.
- voi numi un elev sa citeasca PLANUL DE DEZBATERE al lectiei :

PLANUL DE DEZBATERE
1. Ce este de facut intr-o urgenta? (Masuri imediate. Ce trebuie spus in
cazul apelului de urgenta?);
2. Ce se poate intampla cand nu stim sa acordam corect primul ajutor ?
Metoda Heimlich;
3. Materiale necesare in primul ajutor. Trusa medicala de prim ajutor din
clasa;
4. Primul ajutor in cazul:
a) unei fracturi a antebratului;
b) unei arsuri;
c) unei hemoragii externe:
c.1. compresiunea locala directa;
c.2. garoul;
c.3. hemoragia nazala.
5. Concluzii.
2
- voi numi un elev sa citeasca continutul Anexei 2(Plansa coala fleep-chart) :
Masuri imediate. Ce trebuie spus in cazul apelului de urgenta? ; voi discuta
impreuna cu elevii fiecare punct. Voi da elevilor piesele unui puzzle si vor
descoperi dupa reconstituirea acestuia Cum se verifica pulsul? (artera
carotida). Dupa ce vor descoperi locul unde se verifica pulsul le voi spune ca
prezenta pulsatiilor semnifica activitate cardiaca. Voi cere elevilor sa verifice
pulsul colegului de banca.
- voi ruga pe domnul asistent sa explice elevilor ce trebuie spus in cazul in urma
unui accident apeleaza 112;
- voi numi un elev sa citeasca Anexa 3 pe care o discut cu elevii;
- un elev va citi un articol din ziar: Anexa 4;
- un elev va citi Anexa 5;
- dupa lectura anexelor se poarta discutii si cu ajutorul domnului asitent elevii
vor exersa aplicarea Metodei Heimlich;
- voi explica elevilor ce este un pasament, un bandaj si o atela (Anexa 6- Plansa
coala fleep-chart - Dictionar: pansamentul, bandajul, atela);
- voi prezenta elevilor continutul trusei medicale de prim ajutor din clasa;
- voi citi din cartea Primul ajutor in starile de urgenta pana la sosirea
medicului, Editura LIDER, Bucuresti, informatii depre fracturi, arsuri, hemoragii
externe, iar invitatul la ora, domnul asistent, va arata si va explica elevilor cum se
acorda primul ajutor in situatiile prezentate.
- voi intreba elevii daca vor sa puna intrebari domnului asistent (discutie libera:
elevi- invitat).
V. Concluzii:
- voi spune elevilor ca de dorit este ca niciodata sa nu fim nevoiti sa acordam
primul ajutor. Dar daca apar situatii de urgenta, acordarea primului ajutor poate
salva o viata care altfel ar fi pierduta. Sunt multe de invatat, sunt multe alte situatii
decat cele prezentate, insa in orice este un inceput si lectia de astazi a avut ca scop
si evidentierea faptului ca nepasarea fata de semeni poate duce la pierderi de vieti
omenesti, iar implicarea in acordarea primului ajutor poate salva viata unui om
care a avut nesansa sa fie victima unui accident stupid.
VI. Anuntarea temei pentru ora urmatoare:
- voi anunta elevii tema orei urmatoare si planul de dezbatere.

3
ANEXA 1
DRAMATIZARE

Cabinetul medical

I.
1.
M adresez vou, celor de aici,
Cadre medicale s v prezint.
n cabinetul colar lucreaz,
Le afli cu tot ce e necesar,
Sntatea v vegheaz,
Prezena lor e un adevrat dar.

Daniela, foarte bun doctori,


D reete minunate
i dac le iei pe toate,
Te faci iute sntos
i creti mare i frumos.

i Nicoleta e cu renume
Toate i le spune pe nume.
Cine are o durere
S spun tot ce-l doare
De la cap pn-la picioare.

2.
i s v mai spun ceva
Daniela-i mama mea.
M cam rog demult de ea
C poate mi-o arta ceva.
Vreau s vd cum muncete,
O zi de munc cum o triete.
Povetile sunt multe,
Dar eu vreau cu amnunte
Cabinetul medical
S l tiu ca pe un sertar.
Cnd durerea ne-nconjoar,
La doctor te vei duce iar,
Ins eu ii voi arta
C fr team poi intra.

4
II. Acas la doctoria Daniela

D:
- Ai terminat?
- Astzi a venit timpul s vezi cum se desfoar o zi de munc pentru mine.
- Vie merge la cabinet, dar vei sta cuminte i nu vei deranja pacienii.
- Bine! S mergem!
-

Copilul Danielei:
- Da!
- Mulumesc, mam! Astzi voi afla multe.... abia atept! Acum tiu c voi putea face o
compunere frumoas despre munca mamei mele! i-am spus c i de asta trebuie s m
iei o zi cu tine, mam.
III. La cabinet
D: - Bun dimineaa!
N:- Bun dimineaa! Oare ce ne ateapt azi? Gripa ne cam d trcoale, iar copiii vor scutiri!
Unii au doar chiulangit! Suntei gata pentru o nou zi?
D: - S intre primul pacient!
N: - Bun dimineaa, copii! Cine e primul! Doamna doctor te ateapt! Intr, te rog!
C1: Eu! Bun dimineaa!
D:- Ce ai pit?
C1: - Nu tiu, nu tiu ce s m mai fac! Rguit-s tot mereu, ochii m tot dor i-mi simt capul
tot mai greu!
D: - Ai mncat de diminea?
C1: - Da, dar mi-a venit grea!
D: - Hai s vd cum e n gt! Casc gura s m uit! Vai ce amigdalite mari! Spune drept! Fular nu
pori, mnuile le lai pe-acas iar cciula-n cap n-o pui!
C1: - Cum v-ai dat seama? S nu-i spunei mamei c ..
D: - Uite reeta e gata!
C1: - Mulumesc! Promit c o s fiu cuminte! Bun dimineaa!
N: - Urmtorul, v rog!
C2: - Eu sunt! Bun ziua! Doamna doctor, negreit am nevoie de scutire!
D: - Dar ce ai pit?
C2: - Doamna doctor, mi este foarte ru! Capul, burta, am ameeli, toate m dor, cred c am i
febr..
D: (l consult cu stetoscopul, se uit n gt, se uit n ochii pacientului)- De cnd i este ru?
C2: - Nu tiu! De azi!... De diminea!
N: - Tu nu eti n clas cu fiica mea?
C2:- Ba da!
N: - Ai aflat c vei da test la matematic?
C2: - Da! Nu am fost ieri la ore! De fapt, am fost, dar numai la primele trei ore. Apoi nu
tiam de lucrare. Doamna doctor, mi dai v rog scutire s merg acas? Mi-e tare ru!
D: - Mi copile, tu ai ru de coal! Mergi la ore! Am s vorbesc cu domnul diriginte!
C2: - Vai, nu , promit c nu mai fac! Merg la ore neaprat! Bun ziua!
N: - Bun ziua!
( Agitaie mare. Intr doi copii, unul cu capul spart)
C3: - Doamna doctor! V rog, ajutai-mi colegul!Ionel i-a spart capul! Alerga pe hol i geamul
era deschis. A dat cu capul de el, sticla s-a spart i privii i curge snge!
D:- Nicoleta, d-mi la mn!
5
N:- Poftim!
(Doctoria i asistenta l ngrijesc pe pacient)
D: - Calmai-v! Se rezolv imediat! Nu e grav! Ai avut noroc! Doar o mic zgrietur!
Curm rana i apoi te pansm i poi pleca linitit la ore!
C3: - Nu are nevoie de nimic altceva? Pot s-l ajut!
D:- Nu! Dar va trebui sa vin iar mine s schimbm pansamentul!
C3+C4:- Mulumim! Bun ziua!

D : O zi ntreag am muncit,
Muli bolnavi am lecuit.
Acum, hai s ne-odihnim,
C de mine iar muncim.
Tu, copile, ai aflat
Ca la doctor trebuie
S mergi neaprat.
Nu cu boli inventate,
Ci cnd durerea te ia
Pe neateptate.
Doctorul nu-l aglomera
Doar pentru lenea ta.
Nu-i sta n cale
Celui ce cu adevrat l doare.
Copilul Danielei: - Mulumesc, mam!
Bun lecie am nvat!
Trebuie s mai aflu neaprat
Cum se descurc nite copii
Cnd doctorul e plecat,
Sau nu au cabinet ca la noi
Cine v nlocuiete pe voi?
D:- Primul ajutor trebuie acordat
De elevii ce-i spun:
Sanitarii pricepui
Ei vegheaz
i dac vrei s tii
Orice om interesat
Poate fi de ajutor.
nva s salvezi o via:
Acord primul ajutor.

6
ANEXA 3
Primul-ajutor, acordat in mod corect la timp poate salva multe vieti.

Trebuie insa sa stim cum sa intervenim in anumite situatii neprevazute


ca: accidente, traumatisme, stop cardiorespirator, coma si care sunt
primele masuri pe care le puteti lua pana la sosirea personalului
medical calificat.
Daca esti pus intr-una din situatiile de urgenta medicala trebuie sa
stii ca:
- mai intai incerci sa stabilesti comunicarea cu persoana ranita prin
intrebari de genul: ce s-a intamplat cu tine?, ma auzi?, cum te numesti?,
ce te doare? Sunt situatii in care persoana accidentata nu poate vorbi, dar
daca reactioneaza si raspunde prin gesturi la intrebarile puse, la diversi
stimuli externi, inseamna ca este constienta.
- in al doilea rand, daca accidentatul nu raspunde si nu reactioneaza
in nici un fel la stimulii verbali sau la atingeri, tu esti cel care verifica
imediat cele doua functii vitale: respiratia si circulatia, putant sa-ti dai
seama in acest mod daca respira si daca ii functioneaza inima la
parametrii optimi.
- in a treia ordine de idei, dar nu si cea din urma, deoarece este cea
mai importanta metoda, pentru a ajuta la salvarea vietii unui om este
nevoie de resuscitarea cardiorespiratorie. Trebuie sa stii ca in caz de
oprire a inimii, ai aproximativ 4 minute la dispozitie in a acorda primul-
ajutor, pentru a efectua cu succes resuscitarea.
Dupa aceasta perioada se considera ca lipsa de oxigen la nivelul
creierului duce la leziuni cerebrale care transforma bolnavul intr-o
fiinta vegetativa.

7
ANEXA 4

Putea fi salvat copilul inecat cu o napolitana?

Drama elevului de 12 ani din localitatea Bohotin i-a socat pe colegi si


profesori si a lasat in urma o familie indurerata. Intrebarea este daca putea fi
salvat copilul, in conditiile in care i s-ar fi aplicat corect masurile de prim
ajutor. Tragedia s-a petrecut in pauza mare, in timp ce copilul manca o
napolitana.

Soc ieri la scoala din localitatea Bohotin, comuna Raducaneni. Un elev de clasa a
VI-a a murit n pauza mare, necindu-se cu o banala napolitana. Colegii sai spun ca
in momentul producerii tragediei, elevul se afla pe iarba si se odihnea dupa ce
alergase. Baiatul a luat o napolitana, dar s-a necat, ceilalti elevi alertind imediat
profesorii. In scurt timp a nceput sa se sufoce. M-am dus la el imediat. Prima
data m-am uitat in gura, sa vad daca are vreo bucata de mincare, si nu mi s-a parut
ca ar avea ceva. Nu raspundea deloc, l-am dus in clasa, i-am facut masaj cardiac, i-
am suflat in gura, i-am ridicat trupul de mai multe ori, povesteste profesorul
Claudiu Rusu, care a incercat sa salveze elevul. Copilul statea cu ochii
intredeschisi. I-am dat si dupa cap, dar nu a reactionat. Probabil daca era un corp
strain, o bucata de mincare, ar fi sarit, ne-a povestit profesorul Claudiu Rusu, care
a incercat sa salveze elevul.

La spital nu aveau nici macar o masca de oxigen

Copilul a fost dus imediat la Spitalul din Raducaneni, insa profesorul Rusu
sustine ca l-a socat indiferenta personalului medical. Mi-au spus ca e mort. Doar
eu si un medic de familie am mai incercat sa ii facem masaj cardiac, pentru ca
stiam ca ar trebui facut pina la o ora. Restul cadrelor de acolo nu au facut mai
nimic, nu aveau nici macar o masca cu oxigen, nu l-au dus cu targa, nu aveau
salvare, a mai povestit profesorul. Chiar daca profesorul de sport i-a aplicat rapid
diferite metode de resuscitare, unele cadre medicale spun ca nimeni nu a stiut sa
aplice corect manevra Heimlich, o masura de prim ajutor care se efectueaza n
cazuri de nec cu bol alimentar. Medicii spun ca baiatul ar mai fi trait daca cineva l-
ar fi resuscitat corect. Ambulanta a fost solicitata, dar s-a constatat decesul
copilului. Victima ar fi putut fi salvata daca se aplica manevra de resuscitare
Heimlich, a precizat dr. Ioan Calistru, din cadrul Serviciului Judetean de
Ambulanta. El spune ca in primul rind se face un control digital al cavitatii bucale,
iar apoi, pentru desobstructionarea cailor respiratorii, se aplica metoda Heimlich,
cu miscari de inainte-inapoi si de jos in sus, care sa actioneze pe diafragma si sa
puna presiune pe caile aeriene pentru a da dopul alimentar afara. Daca era vorba
8
si de o secretie, pentru a pastra libere caile aeriene, pacientul trebuia culcat pe
lateral. Metoda Heimlich poate fi inlocuita cu compresiuni toracice facute corect,
insa eficienta lor este mai mica. Folosirea acestei metode era o sansa in plus pentru
pacient, adauga Radu Calistru.

Parintii copilului sint socati de ceea ce s-a ntimplat, fiind sesizate Politia si
conducerea Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ). Este o ancheta n curs pentru a
se stabili daca exista vinovati n acest caz, mai ales ca am inteles ca elevul putea fi
salvat daca stia cineva sa-i acorde corect primul ajutor, a declarat Camelia
Gavrila, inspector general al ISJ. Copilul de doar 12 ani mai avea un fratior, elev in
clasa I. Micutul provenea dintr-o familie in care ambii parinti lucrau. Vom incerca
sa facem tot posibilul pentru a ajuta aceasta familie, greu incercata in acestea
momente, ne-a spus Neculai Botezatu, primarul comunei Raducaneni.
Reprezentantii Inspectoratului de Politie Judetean (IPJ) sustin ca politistii din
comuna s-au deplasat imediat la scoala. Profesorul de sport a sesizat o asistenta
medicala si mpreuna cu aceasta a ncercat resuscitarea. Minorul a fost transportat
cu un autoturism la dispensar, unde s-a constatat decesul. Nu sint suspiciuni de
omor. S-a dispus efectuarea necropsiei, urmind ca, n functiei de rezultatele
acesteia, sa se ia masurile legale, a spus Virginia Pralea, purtator de cuvint al IPJ.

9
ANEXA 5

Manevra Heimlich

Manevra Heimlich ( compresiune abdominala) este o metoda la


care se poate apela intr-o urgenta in care victima se sufoca din pricina
astuparii cailor aeriene cu un corp strain. Lovirea spatelui- loviri cu
palma in mod repetat si cu forta intre omoplati se foloseste numai la
copii si adulti la care manevra Heimlich nu a fost eficienta pentru
dislocarea corpului strain aspirat pe trahee.

Semnele generale de insuficienta respiratorie obstructiva


( astuparea cailor aeriene): Persoana care se sufoca duce
invonluntar mana la gat.

Manevra Heimlich

A. Pentru o pozitie corecta plasati degetul mare spre abdomenul


victimei, putin mai sus de ombilic si mai jos de coaste si stern.
B. Daca victima sta in picioare sau asezata pe scaun, plasati-va in
spatele ei cu bratele in jurul taliei sale. Apucati-va pumnul cu
cealalta mana si efectuati 4 miscari de impingere in sus, rapid si
cu forta.

Manevra Heimlich la un copil: Asezati-va in spatele copilului cu bratele


in jurul taliei lui. Puneti pumnul ca si la adult, prindeti-l cu cealalta mana
si efectuati 4 miscari de impinere in sus, rapid si cu forta. S-ar putea sa
fie necesara repetarea manevrei de 6 pana la 10 ori.

Trebuie avut in vedere ca nu trebuie exercitata niciun fel de presiune


aupra coastelor victimei cu bratele dumneavoastra. Trebuie folosit doar
pumnul, aplicat pe abdomen. S-ar putea sa fie necesara repetarea
manevrei de 6 pana la 10 ori.

10

S-ar putea să vă placă și