Sunteți pe pagina 1din 12

GRDINIA P.P.

LUCEAFRUL
NR. 48

PROIECT DE ACTIVITATE
DIDACTIC
CE PERSONAJ A VENIT ?

PROPUNTOR:
IU DANIELA FLORENTINA
PROIECT DIDACTIC PENTRU JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE (II)

DATA: 08.06.2017
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu P.P. Luceafrul , nr. 48
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUL DE NVARE: Cum este, a fost i va fi aici pe Pmnt ?
TEMA SPTMNII: Evaluare final
TEMA ZILEI: Ce personaj a venit ?
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITI LIBER ALESE 2

TEMA (ALA 2 ):
1. Deschide urechea bine
2. ntrecerea din pdure
3. Zresc un prin clare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
DURATA: 30 minute
TIPUL ACTIVITII: Activiti compensatorii / recreative

SCOPUL ACTIVITII:
Fixarea cunotinelor despre personajele din povetile cunoscute;
Cultivarea calitilor de voin, caracter, spirit de echipa i cooperare.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
s respecte regulile jocurilor prezentate

Afective:
s participe cu interes la jocurile desfurate n grup

Psihomotorii:
s utilizeze materialele didactice puse la dispoziie;
s execute micrile specifice jocului;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, observaia.
Mijloace materiale: cutiua cu surprize, calul prinului, coroni pentru prin, coroni pentru prines,
baghet magic, masc, scrisoare, piese din puzzle, imagine din poveste, cntecul Zresc un prin
clare , recompense, floricele, buline roii, coulee, ecusoane.

BIBLIOGRAFIE:
nvmntul precolar i primar 3-4/ 2015 Ed. Arlequin 2015
Curriculum pentru nvmntul precolar( 3-6/7 ani) M.E.C., 2008

Site www.didactic.ro
Site: www.GoogleImage.com
SCENARIU DIDACTIC

Strategii didactice
Nr. Evenimentul Coninutul tiinific Metode i Mijloace Forme Evaluare
ctr. didactic procedee de nv. de org.

Creez condiii de amenajare i ordine a


1 Organizarea slii de grup necesare unei bune
slii de grup desfurri a activitii.
1 Copiii se vor aeza ntr-un semicerc.
Voi aduce cutiua cu surprise pe care am
gsit-o la intrarea n grdini. Un copil
va veni s descopere i s numeasc
materialele care ne vor ajuta s
desfurm ntreaga activitate. Stimularea
Conversaia Cutia cu interesului
Privesc scrisoarea i observ tampila pe
Captarea surprize Frontal pentru
2 ateniei care scrie Trmul de basm al desfurarea
povetilor cu emblema unui castel. Scrisoarea activitii
Oare de la cine o fi aceast scrisoare?
Eu sunt tare curioas, aa c am s o
3 citesc !
Copii, s tii c plicul i cutiua sunt de
la Zna Povetilor, care ne-a pregtit
astzi foarte multe surprize, i pe care o
s le descoperii pe parcurs, dac suntei
foarte asculttori i vei respecta toate
regulile!
Copiii vor desfura trei jocuri. La
sfritul fiecaruia, dac acesta va fi
Anunarea realizat corect, vor primi o pies dintr-un
3 temei si a puzzle, care va ajuta la construirea Conversaia Frontal
obiectivelor imaginii finale.
Jocurile se numesc: Spune cine a
strigat prinul / prinesa!, ntrecerea
1 din pdure i Zresc un prin clare.
De asemenea, la finalul activitii, vor
primi n dar, doar copiii asculttori, un
ecuson cu personaje din poveste.
Spune cine a strigat prinul /
prinesa!- Conversaia Bagheta
Copilaii se vor aeza n semicerc, iar n magic Frontal
faa semicercului va fi calul pentru
prin/prines. Observarea
Explicaia comporta
Copilul ales cu bagheta fermecat va urca Calul mentului
pe cal i va purta o masc de bal pentru a verbal i
Explicarea i nu putea vedea. nonverbal al
4 desfurarea Copilaii cnt cntecelul: Masca copiilor
jocurilor de Deschide urechea bine,
prob S vedem ghiceti, ori ba,
Care prin, care prines
Pe nume te va striga !
Cnd copiii termin de cntat cntecelul, Demonstraia Piese de Individu
educatoarea cu bagheta fermecat alege puzzle al
un copil care l va striga pe nume pe
biat/ feti.
Acesta trebuie s recunoasc vocea Aprecieri
copilului. verbale
Dac recunoate vocea copilului colegii
vor cnta: Ai ghicit, ai ghicit / Eti un
prin chiar fericit !
Dac nu recunoate vocea, colegii vor
cnta: N-ai ghicit, n-ai ghicit / De pe
tron eti izgonit !
Jocul de va desfura cu 3 copii.
Se va desfura un joc de prob pentru
Explicaia
verificarea nelegerii regulilor jocului,
nsoit de explicaii i indicaii.

ntrecerea din pdure


Copiii, sunt mprii n dou echipe,
aezate n formaie de ir, n funcie de Floricele
ecusoanele pe care le primesc ( Scufia
Roie, Lupul). naintea echipelor se pun Coulee
figurine n form de floare, egale ca Frontal
numr. La semnal, primii juctori din Piesa
puzzle
fiecare echip, cu cte un coule n
mn, ncearc s culeag ct mai repede Demonstraia Ecusoane
florile. Cine ctig, primete o bulin cu Scufia
roie. Ctig echipa care adun cele mai Roie/
multe buline. Lupul

Individu
Observaia Buline al
Roii
Zresc un prin clare
Se formeaz dou grupuri, unul al Calul
prinilor i unul al prineselor. Acetia se prinului
in de mn i stau fa n fa la o
distan de civa metri. Se va alege cte
un prin i o prines din fiecare grup. Coronia
Acest lucru se va face prin recitarea prinesei
versurilor: An-tan-te / dize mane pe /
dize mane compane / An tan te . Explicaia
Prinul / Prinesa se va deosebi de ceilali Coroana
prin faptul c va primi o coroni. prinului
Jocul l ncep prinesele care fac pai
nainte i napoi inndu-se de mn i
cntnd: Zresc un prin clare, clare, Frontal
clare / Zresc un prin clare I-HAI- Demonstraia Piesa de
HO , apoi urmeaz bieii care vor face puzzle
aceleai micri i vor cnta: El caut
s se-nsoare, nsoare, nsoare / El caut Cntecul
s se-nsoare I-HAI-HO i tot aa pn Zresc
la sfritul cntecului. un print
Voi ajuta n permanen copiii cu Observaia clare
versurile cntecului.
Prinesa aleas trece n spatele rndului
prineselor, iar prinul o va atepta clare
pe cal.
Jocul se poate realiza de 2 sau 3 ori. Frontal

Copiii execut jocurile propuse.


Voi urmri participarea activ i Exerciiul
afectiv a copiilor stimulndu-i pe cei Frontal Aprecieri
mai nencreztori. verbale
5 Desfurarea Acolo unde este nevoie i ajut sau le
jocurilor Conversaia
dau indicaii suplimentare individual sau
colectiv dup cum este cazul. Individu Observarea
Se intervine numai dac copiii ntmpin al comporta
22 greuti sau ncalc regulile stabilite. mentului
copiilor
Se va realiza prin aranjarea celor trei Piesele de
piese de puzzle de ctre un copil i puzzle
6 ncheierea recunoaterea povetii din imagine. Se Conversaia Recompense
activitii fac aprecieri globale i se primesc Imagine
recompense (figurin personaj). Aprecieri
3 Figurine verbale
Anexa 1

Scrisoare de la Zna Povetilor


ntr-o lume minunat

Vei pi acum

Cu bagheta fermecat

Vei porni la drum.

Vraja v-nsoeasc-ntruna

Pe trm de vis,

Haide, hai, pornii acuma

n lumea ce-am zis.

Timpul l-am oprit deodat

Pentru voi, copii

Ca sa va jucati ndat

Jocurii mii i mii.


Anexa 2
Cntec zresc un prin clare

Zresc un prin clare, clare, clare / Zresc un prin clare I-HAI-HO

El caut s se-nsoare, nsoare, nsoare / El caut s se-nsoare I-HAI-HO

i pe cine el dorete, el dorete, el dorete / i pe cine el dorete I-HAI-HO

Pe domnioara , el dorete, el dorete/ Pe domnioara I-HAI-HO

Ce cadou i druiete, druiete, druiete / Ce cadou i druiete I-HAI-HO

Un cel negru de plu, negru de plu, negru de plus, frumuel i jucu, I-HAI-HO

Domnioara nu primete, nu primete, nu primete I-HAI-HO

Un inel cu diamante, cu diamante, cu diamante / un inel cu diamante I-HAI-HO


Domnioara l dorete l dorete, l dorete/ Domnioara l doreste I-HAI-HO

Printul ar vrea s-o vad, s-o vad, s-o vad / Prinul ar vrea s o vad, I-HAI-HO

Nu putem c-i nchis n cas, nchis n cas / Nu putem c-i nchis n cas, nchis n cas, I-
HAI-HO

Dai-i drumul pe sub usa, pe sub u, pe sub u / Dai-i drumul pe sub usa, pe sub u, pe sub
u I-HAI-HO

Nu putem c nu-i ppu, nu-i ppu, nu-i ppu / Nu putem c nu-i ppu I-HAI-HO

Pe prines nu o dm, nu o dm, nu o dm / Pe prines nu o dm I-HAI-HO

Spargem ua i o lum, i o lum, i o lum / Spargem ua i o lum I-HAI HO


Anexa 3
Imagine din poveste- piese din puzzle

1 2

S-ar putea să vă placă și