Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIAL
Data: 15. 03. 2016
Prof. inv primar: BIRGAOANU CLAUDIA
Clasa: aIII-a B
Efectiv: 29 elevi

Loc de desfăşurare: sala de sport

Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport

Obiectul de învăţământ: Educaţie fizică

Subiectul: * Dezvoltarea rezistenţei generale;


*Stafete aplicative.

Tipul lecţiei: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi;

Competente specifice:

3.1-să aplice adecvat deprinderile motrice de bază şi pe cele utilitar-aplicative în diverse activităţi motrice;

3.2-să aplice deprinderile sportive elementare specifice disciplinelor sportive predate, în condiţii de întrecere;

5.1-să aplice regulile cunoscute, în desfăşurarea întrecerilor individule şi colective;

1
Obiective operaţionale:

a) cognitive

O1- să aplice corect modul de organizare al activităţilor practice;

O2 - să execute corect elementele organizatorice învăţate;

O3 - să respecte toate regulile jocului.

O4 - să sară corect într-un picior

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: instructajul, explicaţia, demonstrarea, exersarea, jocul.

b) Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe.

c) Mijloace de învăţământ: mingi, corzi, ştafete.

2
Desfăşurarea lecţiei
Verigile şi Conţinutul lecţiei Dozare şi Indicaţiii metodice şi Obs.
durata lecţiei codificare organizatorice
Formaţii de lucru şi forme
de exersare
1.Organizarea -Adunarea colectivului; 30” În linie pe un rând
colectivului de -Alinierea, salutul; 30” ☻☻☻☻☻☻☻
elevi -Verificarea echipamentuluui şi a stării de sănătate, 30”
3 minute absenţe; 30” ☺
-Comunicarea temelor lecţiei; 1’ Se execută la comandă 2 timpi
-Exerciţii de front şi formaţie, captarea atenţiei;
2. Pregatirea Variante de mers Coloana câte unu;
organismului Mers cu ocolirea terenului;
pentru efort T1-8-mers normal 2x8 timpi -mersul se face prin contact cu
5 minute solul pe toata talpa
-trunchiul este drept, privirea
înainte, bratele se misca liber.

T1-8-mers cadentat 2x8 timpi -mersul se va efectua în cadenta


toți elevii în acelasi timp.

T1-4- mers pe vârfuri , braţele întinse deasupra 2x8 timpi - braţele întinse deasupra
capului capului;
T5-8- mers pe călcâie mâinile la spate; 2x8 timpi - trunchiul puţin aplecat inainte;
- scoate pieptul

3
Variante de alergare
- Alergare uşoară; 2L -contactul cu solul cât mai
elastic, braţele îndoite din coate;
-Alergare în tempo moderat la semnal stând în
ghemuit, la următorul semnal continuarea alergării;
-Alergare cu pendularea gambelor înapoi; 1 diag. -călcâiele lovesc şezuta braţele
îndoite din coate, spatele drept
privirea înainte;
-braţ picior opus, desprindere şi
aterizare pe acelaşi picior;
-Alergare cu genunchii sus; 1 diag. -ridicarea genunchiului în
săritură, spatele drept săriturile
. cât mai lungi aterizările
efectuându-se pe sol.

- Pas săltat 1 diag Se lucrează pe lungimea


-Pas adăugat 1 diag. porţiunii disponibile din sala;
-Alergare cu spatele spre direcția de alergare 1 diag. -alergare la comandă
-Alergare cu rotiri de brațe 2 diag. -rotiri de brațe
3.Influenţarea
selectivă a
aparatului Coloana de gimnastică
locomotor O O O O
6 minute
Complex de dezvoltare fizică armonioasă: O O O O

O O O O

O
Privirea peste umăr, în spate
1.Exerciţii pentru cap şi gât

4
a) T1, 2 -aplecarea capului în faţă; 2x8 timpi -bărbia atinge pieptul

T3, 4 -aplecarea capului în spate.

b) T1, 2 -îndoirea spre stânga; -urechea atinge umărul

T3,4-îndoirera spre dreapta.

c) –răsucirea capului spre stânga (3rotaţii) apoi spre 2x8 timpi


dreapta (3rotaţii);

2. Exerciţii pentru braţe


-bratele intinse din coate ,spatele
a) –arcuiri de braţe drept privirea înainte

T1, 2- braţul stâng sus, arcuire; 2x8 timpi


Genunchii întinşi, picioarele
T3, 4 -braţul drept sus, arcuire. departate, privirea la braţul de
sus
b) forfecări de braţe;

c)scuturarea braţelor.

3. Exerciţii pentru trunchi

a) T1, 2 -îndoirea trunchiului spre stânga;

T3, 4 -îndoirea trunchiului spre dreapta;

5
2x8 timpi
b)T1, 2 -îndoirea trunchiului spre stânga;

T3, 4 -ducerea mâinii drepte spre stânga şi îndoirea


trunchiului spre stânga;

T5, 6 -îndoirea trunchiului spre dreapta;

T7, 8 -ducerea mâinii stângi spre dreapta şi îndoirea


trunchiului spre dreapta; 2x8 timpi Braţele întinse deasupra capului
spatele drept
c)T1, 2 -ducerea braţelor lateral sus;

T3, 4 -aplecarea trunchiului înainte cu atingerea Picioarele departate la nivelul


solului cu palmele; umerilor, privirea înainte, spatele
drept
d) răsucirea trunchiului spre stânga apoi spre dreapta;

4. Exerciţii pentru picioare


3 x 4timpi
a) T1 -îndoirea genunchiului stâng la piept şi prinderea
lui cu braţele;

T2 -îndoirea genunchiului drept la piept şi prinderea


lui cu braţele;

b) stând cu braţele întinse spre înainte: sase


genuflexiuni;
30”
c) scuturarea picioarelor.

6
4. Dezvoltarea -Tema: Dezvoltarea rezistenţei generale prin ştafete
calităţii motrice -Se vor imparti copii in patru echipe
Alergare de - alergare cu start din picioare până la un anumit 2 x 10 m
rezistenţă în reper, întoarcere înapoi tot prin alergare şi revenire în
tempo moderat. spatele formaţiei; -adoptarea unei ţinute cât mai
Dezvoltarea - alergare printre obstacole şi revenirea în spatele verticale, capul ridicat, privirea
rezistenţei formaţiei. înainte, iar braţele se mişcă pe
generale prin - fiecare grupă va porni la semnalul sonor, ocolind lângă trunchi contribuind la
ştafete jaloanele, ajungând la locul de unde a pornit predă sporirea stabilităţii;
9-12 minute ştafeta unui alt coleg care va porni şi va efectua traseul 2 x 10 m
pe care l-a parcurs şi celălalt coleg;
- idem sub forma de întrecere.

5. Învăţarea - Jucătorii se împart în patru echipe. Conducătorul


jocului explică în ce constă traseul
Respecta traseul 1-alergare usoară printre jaloane - respectarea regulilor ;
1- 2 -corectitudinea exercițiilor
- din pozitia ghemuit- rostogolirea pe saltea
5-8 minute repetări
-rulare de trei ori pe saltea -a doua repetare sub forma de
-alergare de viteza concurs
-revenire la loc
2)-târâre pe saltea
- conducerea mingii medicinale printre jaloane
5-8 minute -rostogolire pe saltea
-revenire la locul initial 1- 2

7
repetări
3) În coloană câte unul elevii vor parcurge următorul
traseu:
-rostogolire pe saltea
-târâre pe banca de gimnastică
-sărituri într-un picior -parcurgerea traseului corect
5-8 minute -alergare printre jaloane
-rulare pe saltea 1-2
-revenire la loc repetări

6. Revenirea Exerciţii de respiraţie (inspiraţie cu ridicare pe vârfuri, 2x 1/2ture -în coloană câte unul
organismului expiraţie cu coborâre în ghemuit);
dupa efort
2 minute Exerciţii cu braţele: lateral, sus, lateral, lângă corp.

7. Concluzii -Aprecieri şi evidenţieri; 1’ În linie pe un rând


asupra lecţiei -Recomandări pentru activitatea viitoare; 30” ☻☻☻☻☻☻☻
2 minute -Salutul 30”

- elevii sunt în poziţia de repaus

S-ar putea să vă placă și