Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

„A FOST ODATĂ…”

CLAUDIA BÎRGĂOANU
ȘCOALA GIMNAZIALĂ IORDACHE CANTACUZINO , PAȘCANI
SAVA CRISTINA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ SODOMENI, PAȘCANI

NIVELUL / CLASA : 6-7 ani, clasa pregatitoare


TEMA ANUALĂ: "Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?"
TEMA PROIECTULUI: „A fost odata…”
SUBTEMA: ”In lumea povestilor”
FORMA DE REALIZARE :Activitate integrată: ADP + ALA 1 + ADE(DLC + DOS)
TEMA ACTIVITATII: “Prietenii Povestilor”
SCOPUL ACTIVITATII:
 Consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la personajele si povestile invatate;
 Dezvoltarea creativitatii/expresivitatii verbale, a fluentei si originalitatii in vorbire si gandire prin
redarea unor continuturi reprezentative din cadrul acestora;
 Educarea capacitatii de a exprima verbal si nonverbal emotii, sentimente, idei si opinii proprii;
 Dezvoltarea atitudinilor pozitive fata de personajele negative din povesti.
TIPUL ACTIVITATII: consolidare si sistematizare de cunostinte
OBIECTIVE OPERATIONALE:
JOC DE ROL:
a) Cognitive:
OC1 – sa denumeasca materialul existent, obiectele si accesoriile de uz gospodaresc folosite;
OC2 – sa orneze briosele cu figurine din martipan, in maniera proprie;
OC3 – sa transpuna in joc aspecte din viata cotidiana;
b) Afective:
OA1 – sa coopereze cu colegii manifestand atitudine pozitiva in comunicare si relationare;
OA2 – sa respecte regulile de igiena in pregatirea dulciurilor;
c) Psihomotrice:
OPM1 – sa-si coordoneze corect pozitia corpului fata de sarcinile primite;
OPM2 – sa pastreze ordinea si curatenia.
CONSTRUCTII
a) Cognitive:
OC1 – sa construiasca prin alaturare, suprapunere, imbinare “castele”;
b) Afective:
OA1 – sa interactioneze cu partenerii de joc, respectand regulile;
OA2 – sa identifice avantajele lucrului in grup, al muncii prin cooperare;
c) Psihomotrice:
OPM1 – sa-si coordoneze corect pozitia corpului fata sarcinile primite;
ARTA:
a) Cognitive:
OC1 – sa denumeasca materialele de lucru de pe masute;
OC2 – sa aplice prin lipire elementele decupate pe suprafata rochiei:
OC3 – sa imbine armonios decoratiile pe suprafata coronitelor;
OC4 – sa utilizeze tehnicile de lipire si sa actioneze conform cerintelor;
b) Afective:
OA1 – sa manifeste spirit cooperant;
OA2 – sa le dezvolt spiritul estetic si gustul pentru frumos;
c) Psihomotrice
OPM1 – sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE ( DLC )
a) Cognitive:
OC1 – sa recunoasca povesti si personaje, pe baza unor imagini, siluete, ghicitori, replici folosite sau pe
baza descrierii facuta de educatoare/copii;
OC2 – sa aseze imaginile, ce ilustreaza scene dintr-o poveste, in ordinea desfasurarii evenimentelor;
OC3 – sa povestesca episoade reprezentative din povestea indicata;
OC4 – sa caracterizeze unele personaje din povesti, facand diferenta dintre personajele pozitive si cele
negative;
OC5 – sa utilizeze cuvinte si expresii consacrate din povestile cunoscute;
OC6 – sa redea dialogul dintre personaje, interpretand rolul acestora:
OC7 – sa alcatuiasca propozitii interogative, in functie de steluta primita;
OC8 – sa se exprime corect, coerent si logic in enunturi.
b) Afective:
OA1 – sa-si exprime propriile opinii, sentimente, atitudini;
OA2 – sa manifeste spirit de echipa, atitudini de cooperare, spirit de competitie si fair-play;
OA3 – sa manifeste implicare afectiva in realizarea sarcinilor de joc;
c) Psihomotrice:
OPM1 – sa selecteze corect materialele de lucru;
OPM2 –sa manuiasca cu usurinta materialele didactice puse la dispozitie;
OPM3 – sa se grupeze conform cerintelor educatoarei, respectand regulile date;
DOMENIUL OM SI SOCIETATE ( DOS)
a) Cognitive:
OC1 – sa constientizeze consecintele pozitive si negative ale personajelor;
OC2 – sa inteleaga atitudini pozitive si negative gasind solutii si sfaturi cat mai potrivite;
b) Afective:
OA1 – sa-si cultive atitudini de toleranta, prietenie, cooperare, pretuire si ajutor reciproc, exprimandu-si
propriile opinii, sentimente, atitudini;
OA2 – sa-si aprecieze propriul comportament in raport cu persoane, personaje si situatii cunoscute;
c) Psihomotrice:
OPM1 – sa manuiasca cu usurinta materialele didactice puse la dispozitie.
SARCINA DIDACTICA:
 descoperirea raspunsului la ghicitori;
 ordonarea cronologica a momentelor principale din povesti si reproducerea coerenta a unui fragment
din poveste;
 recunoasterea personajelor dupa insusirile lor si dupa replicile spuse;
 caracterizarea, compararea unor personaje, reproducerea unor secvente din povesti;
 asocierea personajelor din povesti cu cadrul de poveste corespunzator;
 formularea de intrebari si raspunsuri la intrebari legate de povestea indicata.
REGULILE JOCULUI:
Cele patru echipe raspund in ordinea in care sunt numerotate la panou. Copilul atins cu bagheta fermecata
raspunde. Jocul continua pana ce toate sarcinile vor fi rezolvate. Pentru a trece la urmatoarea sarcina
“prietenii” printeselor ofera copiilor cate o cheita. Aceste cheite se vor concretiza, la sfarsitul activitatii,
intr-un puzzle.
Fiecare raspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze si recompensat cu cate un zambarici la panoul
intrecerii.
ELEMENTE DE JOC: manuira materialului, aplauzele, intrecerea, miscari.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: conversatia, observatia, exercitiul, povestirea, mijloace audio-video, Metoda
Diamant, Metoda celor patru colturi, Cubul , Explozia stelara, Tehnica Brainstorming.
b) Mijloace de invatamant: ecusoane,castel, siluete ale printeselor Disney, prietenii printeselor
( Albinuta harnicuta, Ruza-Buburuza, Melcusorul vesel, Iepurasul Bocanila, Puiutul Bamby) siluete ale
personajelor din povesti, imagini din povesti, panouri,plicuri cu intrebari, diamant, cub, stelute, pantoful
Cenusaresei, cosul cu cingatori al vrajitoarei, drumul catre castel, modelul educatoarei, laptop, CD.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe si individual.
DURATA: 90’

PROGRAMUL ZILEI
ELEMENTE COMPONENTE ALA ACTIVITATII INTEGRATE
1. Activitati de dezvoltare personala (ADP):
Intalnirea de dimineata: „Povestile ne invata lucruri bune despre viata”
> Salutul;
> Noutatea zilei;
> Prezenta si prezentarea;
> Calendarul naturii;
> Impartasirea cu ceilalti;

Rutine:
 Sosirea copiilor la gradinita;
 Deprinderi de ordine si disciplina: „La gradinita am invatat/ Mereu sa fiu ordonat”;
Tranzitii
 „Buna dimineata, bine v-am gasit!”
2. Jocuri si activitati liber alese (ALA 1):
 JOC DE ROL: „In bucataria Albei-ca-Zapada” – prajituri pentru oaspeti de seama;
 CONSTRUCTII: „Castele pentru printese”;
 ARTA: a) „Pregatim rochia Cenusaresei pentru bal”- aplicatie;
b)„Decoram coronitele printeselor pentu bal”- aplicatie.
Tranzitii:
 „1, 2, 1, 2,/Vino sa te joci cu noi!”
 „In lumea basmelor am calatorit”
3. Activitati pe domenii experientiale (ADE)
DLC: "Prietenii povestilor"- joc didactic;
DOS: "Sfaturi de la copii isteti”;
Tranzitie: „Daca vrei sa fi erou de poveste!”
SCENARIUL ZILEI
1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA
Intalnirea de dimineata debuteaza cu intrarea copiilor in sala de grupa amenajata corespunzator. Copiii
se asaza pe covor si incep salutul prin tehnica comunicarii rotative.
Noutatea zilei va fi anuntata de educatoare, prezentand musafirii, precum si motivul prezentei acestora in
sala de grupa, iar copiii vor saluta frumos.
Prezenta copiilor – Salutul copiilor porneste de la educatoare si se continua prin tehnica rotativa, fiecare
copil salutandu-si colegul din stanga si din dreapta. Voi numi o fetita sa numere baietii, apoi un baiat sa
numere fetitele.
Calendarul naturii – copii vor alege jetoanele potrivite zilei si le vor aseza corespunzator in dreptul
indicatorilor din calendar. „In ce anotimp suntem?”, „In ce data, zi a saptamanii suntem?, Dar luna si
anul?”, Ce zi a fost ieri?”, „ Ce zi va fi maine?”, „Cum este vremea?”. Prezenta si calendarul naturii din
zi, se vor desfasura sub supravegherea si indrumarea educatoarei intr-un climat favorabil si prietenos.
Impartasirea cu ceilalti – constituie momentul in care se va propune un exercitiu de imaginatie,
trebuind sa raspunda la intrebarea „Cu ce printesa/ print din povesti as vrea sa seman?” De ce?”
In urma impartasirii se va desprinde si mesajul zilei „Povestile ne invata lucruri bune despre viata!”
Propun copiilor sa aleaga cate un medalion cu cate o printesa (Cenusareasa, Alba-ca-Zapada, Belle si
Aurora), pentru a semana si mai bine cu acestea si sa incercam sa ne purtam astazi ca si ele, adica sa fim
cuminti, sa ne purtam frumos, sa dam dovada ca suntem educati!
Se constituie astfel patru echipe, prieteni a-i printeselor – Echipa printesei Alba-ca –Zapada, echipa
printesei Cenusareasa, echipa printesei Belle si echipa printesei Aurora.
Echipele i-au loc la cele patru masute, moment in care isi face aparitia Spiridusul Padurii. El vine din
partea Povestitorului Intelept cu un cosulet in care se afla un CD si o bagheta fermecata.
Dragi copii,
Numele meu este Povestitorul Intelept si domnesc peste Imparatia Basmelor. Eu indragesc foarte
mult copiii si imi pare rau ca nu am reusit sa ajung astazi in vizita la grupa voastra.
Trebuie sa va spun ca printesele Disney au fost rapite de catre Vrajitoarea Malefica si inchise in cele
patru turnuri ale castelului. Printesele sunt disperate si asteapta ajutor din partea voastra. Pentru a le
salva va trebui sa treceti peste incercarile Maleficei Vrajitoare si sa raspundeti foarte bine la intrebarile
ei. De aceea va trimit bagheta mea fermecata pe care sa o folositi in jocul vostru si care va va fi de mare
ajutor.
Nu uitati, de raspunsurile voastre foarte bune depinde eliberarea Printeselor Disney. Mult succes!
Semneaza,
Povestitorul Intelept

Copiii se ofera sa le ajute pe cele patru printese.


Voi aminti copiilor ca pentru a ajunge la Castelul Vrajitoarei, ca si eroii din povesti, trebuie sa treaca
prin mai multe incercari (sarcini), care vor determina ruperea vrajii si recuperarea printeselor.
Anunt copiii ca ne vom juca jocul „ Prietenii povestilor” si ne vom intrece intr-o calatorie in lumea
povestilor pentru a salva printesele, dar pentru aceasta vor trebui sa dovedeasca ca cunosc povestile si
personajele din povesti, ca stiu sa raspunda la ghicitori, ca stiu sa intre in pielea unor personaje, ca stiu sa
puna intrebari din povestile invatate, ca stiu sa se exprime frumos si corect in propozitii. Fiecare raspuns
corect de la fiecare proba va fi recompensat cu cate un zambarici. Echipa care aduna cei mai multi
zambarici va fi desemnata castigatoare.
De-a lungul calatoriei ne vor ajuta si prietenii fara grai ai printeselor – Albinuta Harnicuta, Ruza-
Buburuza, Melcusorul Vesel, Iepurasul Bocanila si Puiutul Bamby.
Cu fiecare sarcina rezolvata vom avansa pas cu pas spre Castelul Vrajitoarei, iar prietenii intalniti pe
drumul catre castel ne vor da cate o cheita pentru a trece la urmatoarea proba.
Copilul atins de bagheta fermecata va rezolva sarcina data, exprimandu-se corect in propozitii si fraze.
(„Bagheta fermecata se roteste, se-nvarteste si la tine se opreste!”)
Dupa ce sunt salvate printesele vor fi asezate in lumea povestilor , alaturi de alte personaje.
Dragii mei,printesele sunt foarte fericite pentru faptul ca am reusit sa o invingem pe Vrajitoarea
Malefica , trecand peste toate acele probele pe care ea ni le-a pregatit, si s-au gandit sa sarbatoreasca acest
eveniment. Cum? Cu un mare bal!
Asadar, printesele vor da o petrecere de bucurie ca au scapat din Castelul Vrajitoarei, dar pentru ca nu
au avut timp suficient sa se pregateasca, ne roaga pe noi sa le fim alaturi si de aceasta data, si sa le ajutam.
O vom ajuta pe Alba-ca-Zapada sa pregateasca prajituri pentru invitati, vom termina de decorat rochia
Cenusaresei, de asemenea vom pregati si coronitele printeselor prin aplicarea de pietre pretioase pe
suprafata acestora, iar Belle si Aurora ne roaga sa le construim castelele, pe care Malefica le-a distrus.
Prin procedeul mana oarba, copiii vor trage jetonul cu unul din cele trei centre, apoi se vor grupa la
sectoare. Activitatea copiilor de la centre va fi desfasurata, supravegheata si indrumata de educatoare
intr-un climat favorabil.
Dupa ce copiii au trecut cu bine si de aceasta ultima proba, rezolvand corect toate sarcinile din centre,
printesele ii roaga pe copii sa ajute si pe celelalte personaje din povesti, acordandu-le sfaturile lor in
situatiile diferite traite de ei. Copiii dezleaga ghicitorile si dau sfatul potrivit pentru fiecare personaj.
In incheiere se interpreteaza cantecul „In lumea basmelor am calatorit”.
Voi evalua activitatea copiilor prin aprecieri orale, apreciind pozitiv activitatea acestora, felicitandu-i
pentru reusita zilei, pentru modul in care au lucrat si pentru raspunsurile date.

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 - 6/7 ani),M.E.C.T – 2008;
Mitu, F., Antonovici, Ş., "Jocuri didactic integrate pentru învăţământul preşcolar", Editura Humanitas
Educaţional, Bucureşti, 2005;
Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea integrată din
grădiniţă",Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;
-Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Cocoş, A., Oprea D., Călin, M., "Ghid pentru proiecte tematice –
abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti,
2005;
Orientari metodice privind aplicarea programei
activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii, Ed. Scoala Galateana, 2006;

Declarăm pe proprie răspundere pentru originalitatea materialui propus prezentării în cadrul


simpozionului .

S-ar putea să vă placă și