Sunteți pe pagina 1din 5

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: LICEUL CU PROGRAM SPORTIV „ BANATUL „ TIMIŞOARA

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 23.05.2008 PROPUNĂTOR: înv. BOITOR DORINA


CLASA: a II-a A
ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare
OBIECTUL : Limba şi literatura română
TIPUL LECŢIEI : dobândire de noi cunoştinţe
SUBIECTUL: “Cioc!Cioc!Cioc!”- Emil Gârleanu

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
– să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul;
– să alcătuiască propoziţii cu cuvintele şi expresiile noi din text;
– să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la textul citit;
– să aplice cunoştinţele însuşite în rezolvarea fişei de lucru;
– să selecteze cu atenţie cuvintele solicitate la jocul pe echipe

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, demonstraţia, munca independentă, munca în echipă,
problematizare;
BIBLIOGRAFIE : - Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii romăne în învăţământul primar,Editura Emia, Deva, 2003
- Şerdean, Ioan, Didactica limbii române în şcoala primară, Editura Teora, Bucureşti,1998;
- Molan,V.,Peneş,M.,Texte literare pentru învăţământul primar, E.D.P.-R.A., Bucureşti, 1994
- Gârleanu, Emil, Din lumea celor care nu cuvântă, Editura Minerva, Bucureşti, 1980

Lic. cu Program Sportiv 1/5 Inv. Dorina BOITOR


„Banatul” Timisoara
Strategii didactice
Momentele
Nr. Conţinutul stiintific al lecţiei Metode şi Mijloace Forme de Evaluare Obs.
lecţiei
Crt. procedee de înv. organizare
1. Organizarea clasei  Elevii îşi pregătesc pe bănci manualele, conversaţia fişe, frontală
( 3 min.) caietele, penarele frontală caiete,
 Se fac căteva exerciţii de înviorare manuale

2. Verificarea temei Se verifică cantitativ şi calitativ tema pentru conversaţia caiete frontală evaluare
pentru acasă acasă .Se corectează eventualele greşeli. orală
(2 min.)

3. Captarea atenţiei 1. La ce unitate de învăţare suntem noi la conversaţia frontală evaluare


(3 min.) limba română? ( In lumea necuvăntătoarele) problematiza- formativă
Cine sunt aceste necuvântătoare? rea frontală
Despre ce animale am discutat? ( pinguin,
câine, vulpe, barză)

2. Am să vă citesc un fragment dintr-o demonstraţia


povestire scrisă de Mihail Sadoveanu iar voi problematizarea
trebuie să ghiciţi despre ce animal este
vorba.
Citat
„...un ghem de blăniţa de culoarea flăcării,
cu coada stufoasă adusă pe spinare spre
urechi, c-un căpşor minuscul în care licăreau
ochişorii ca două boabe de ploaie ori de
lacrimi.”. Carte de
(Mihail Sadoveanu, Veveriţa) ghicitiri
3. Ghicitoare:
Vine doctoru-n pădure
Cu fes roşu şi secure.

Lic. cu Program Sportiv 2/5 Inv. Dorina BOITOR


„Banatul” Timisoara
Strategii didactice
Momentele
Nr. Conţinutul stiintific al lecţiei Metode şi Mijloace Forme de Evaluare Obs.
lecţiei
Crt. procedee de înv. organizare
4. Anunţarea - In ora aceasta, vom studia un text al unui conversaţia Caiete frontală
subiectului lecţiei autor cunoscut de voi, Emil Gârleanu Textul explicaţia
şi a obiectivelor face face parte din volumul Din lumea celor Vol. Din
operaţionale care nu cuvântă ( le prezint cartea ) lumea
(2 min.) celor care
- Vom citi textul, vom alege cuvintele şi nu
expresiile noi, le vom explica, vom alcătui cuvântă
propoziţii, vom discuta despre text, astfel
încât la sfărşitul orei, să puteţi rezolva corect
exerciţiile de pe fişe şi sa citiţi frumos şi
corect lectura.

- Se notează titlul textului şi autorul pe tablă


iar elevii vor nota în caietele lor

5. Dirijarea învăţării - Discuţii pe marginea imagini din manual observaţia planşe cu frontală
Aşez pe tablă imagini cu cele două animale conversaţia imagini
- Cer copiilor să spună ce ştiu despre aceste problematiza-
(30 min.) două animale rea
exerciţiul cartea
Citirea textului în gând caietul
lectura independentă
Citirea model explicativă
Evaluare
demonstraţia formativă
frontală şi
individuală

Lic. cu Program Sportiv 3/5 Inv. Dorina BOITOR


„Banatul” Timisoara
Strategii didactice
Momentele Metode şi Mijloace Forme de
Nr. Conţinutul ştiinţific al lecţiei Evaluare Obs.
lecţiei procedee de înv. organizare
Crt.
- explicarea cuvintelor şi expresiilor noi Tabla Frontală Evaluare
roadă – fruct Lectura formativă
scorbură – scobitură în truchiul copacului explicativă frontală şi
smerită – supusă individuală
păndă - pază
băga de seamă - observă problematizarea
un sfert – o pătrime
a dat peste – a găsit, a descoperit exerciţiul
lăsă coada ca şopârla - lasă coada ruptă şi
fuge
conversaţia
- se alcătuiesc propoziţii şi se scriu pe tablă ş problematizarea Caiet
pe caiete manual

Citirea textului cu voce tare ( vor fi


solicitaţi cât mai mulţi elevi)

- discuţii pe marginea textului - se formulează


întrebări şi se dau raspunsuri:
* Care sunt personajele povestirii?
* Cum se numeşte pomul cu roada rotundă,
tare dar cu miezul dulce?
* Ce a găsit veveriţa într-o bună zi?
* De ce îşi adună veveriţa provizii „de cu
toamnă”?
* Ce credeţi că voia ciocănitoarea atunci când
s-a întors la veveriţă „ să se roage de dânsa” ?

Lic. cu Program Sportiv 4/5 Inv. Dorina BOITOR


„Banatul” Timisoara
Strategii didactice
Momentele Metode şi Mijloace Forme de
Nr. Conţinutul stiintific al lecţiei Evaluare Obs.
lecţiei procedee de înv. organizare
Crt.
6. Obţinerea Fişă de lucru Problematizarea Fise de Independentă Evaluare
performanţelor şi - Fiecare elev va primi câte o fişă pe care o va lucru formativă
asigurarea feed- rezolva independent. frontală şi
back-ului - Se verifică activitatea independentă individuală
Joc „ Copacul cuvintelor” –pe grupe
Notaţi pe frunze:
Gr.1- cuvintele care conţin grupurile de Joc didactic
vocale „oa, ie” Planşă cu
Gr.2 – anotimpurile care nu sunt în lecţie un copac Pe grupe
Gr.3 – cuvintele care conţin vocalele „â, î”
Gr.4 – vieţuitoarele întâlnite în lecţie Plicuri cu
Gr.5 – cuvinte care coţin consoana „m” frunze
înaintea lui „p” sau „b” colorate

- fiecare grupă îşi lipeşte frunzele pe copacul lipici


desenat pe flipchart
- se verifică şi se apreciază activitate fiecărei
grupe

7.. Tema pentru acasă De răspuns în scris la intrebările din manual


De citit o altă povestire din acelaşi volum

8. Evaluarea finală Se fac aprecieri asupra activităţii desfăşurate

Lic. cu Program Sportiv 5/5 Inv. Dorina BOITOR


„Banatul” Timisoara

S-ar putea să vă placă și