Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Şcoala Gimnazială Tătărăștii de Sus


Institutor Grosu (Dinu) Mariana
Data: 15.11.2018
Clasa a III-a A
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: ,,Eu între ceilalți”
Subietul lecţiei: ,,Crizantema”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Competențe specifice:
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
2.4. Modificarea expresiei plastice inițiale prin remodelare

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 - să mânuiască cu uşurinţă instrumentele de lucru;
O2 - să menţină poziţia corectă în timpul lucrului;
O3 - să aplice tehnici de lucru adecvate;
O4 - să realizeze lucrarea propusă pe baza modelului şi a etapelor;
O5 - să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrării.
Motrice:
O1 - să mânuiască cu atenţie instrumentele de lucru
O2 - să asambleze părţile componene pentru realizarea lucrării finale

Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei
b) Mijloace de învăţământ: fire de mohair, bețișoare, paie, foarfece, hârtie glasată, lipici.
c) Forme de organizare: frontală, individuală
II. Temporale: 45 minute
III. Umane: 12 elevi
o Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, analiza produselor activităţii
IV. Bibliografice:
 MEN -„Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, clasele a III-a – a IV-a”, București, 2014;
 Stan, L., Stan, I., Botezatu, E. „Abilitati practice– ghid metodic clasele I-IV”, Editura Aramis, Bucuresti, 2003
 Stoica, D., „ Abilitati practice I- IV”, Editura „Carminis”, Pitesti, 1999
Strategia didactică
Nr. crt. Evenimentul Conţinutul ştiinţific Forme Evaluare
didactic Metode Mijloace de
organizare
1. Moment Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea
organizatoric lecţiei. Frontal
- pregătirea materialelor
2. Captarea atenţiei Se desfășoară o scurtă conversaţie despre Observarea
anotimpul toamna. Se cântă un cântec de toamnă. Conversaţia Frontal comportamen -
Elevii au primit cadou un ghiveci cu crizanteme. tului verbal şi
nonverbal
3. Anunţarea temei și Se anunţă elevii că la această oră vor realiza Conversaţia Frontal Observarea
a obiectivelor crizanteme. focalizării şi
menţinerii
atenţiei
4. Dirijarea învățării Se observă materialele de lucru.
Intuirea Se prezintă lucrarea model, explicându-se etapele Observația
materialelor de lucru pentru realizarea lucrării. Frontal
Demonstrarea operaţiilor de efectuat: Conversaţia
- se răsucește firul de mohair pe bățul de frigăruie
Prezentarea sau pai; Explicaţia Bețișor Observarea
modelului şi - se lipește capătul firului; Pai măsurii în
explicarea - se înfășoară pe degete câteva fire de mohair; Demonstrația Lipici care sunt
modalităţii de - se îndoaie și se leagă mohairul la jumătate; Fir de înţelese şi
realizare - se taie capetele mohairului; mohair respectate
- se așază floarea obținută pe băț sau pe pai. Foarfece tehnicile de
Se fac exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai Exercițiul lucru
mâinilor.
Realizarea lucrării Se lucrează pe fond muzical. Individual Aprecieri
propriu-zise Se supraveghează modul de execuţie corectând individuale
eventualele greşeli sau dând unele indicaţii. sau globale.
5. Asigurarea Se vor afișa lucrările la panou. Analiza
feedback-ului Se vor analiza lucrările şi se vor aprecia cele mai Conversaţia produselor
reuşite. Panou Frontal Aprecieri
Criterii de apreciere: pentru verbale
-respectarea tehnicii de lucru Turul galeriei așezarea Evaluare
-finalitatea lucrării. lucrărilor reciprocă
-corectitudinea lucrării
6. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale Frontal aprecieri
activităţii asupra participării elevilor la lecţie, precum şi Conversaţia Diplome verbale
asupra comportamentului lor pe parcursul orei. individual

S-ar putea să vă placă și