Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Data: 6.11.2018
Şcoala: Liceul „ Traian Vuia”
Clasa: a X-a A Profesor: Munteanu Alexandra Andreea
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile fundamentale ale organismelor vii
Tema lecţiei: Bolile sistemului digestiv la om (gastrita, ulcer gastroduodenal, toxiinfecţii
alimentare, apendicita acută, hepatită virală acută) – manifestări, cauze şi prevenire
Scopul lecţiei: Dobândirea de către elevi a unor cunoștințe referitoare la bolile sistemului
digestive, cauze și manifestările, precum și prevenirea acestora.
Competenţe specifice:
1.2 Recunoașterea organelor și sistemelor de organe vegetale și animale în scopul comparării
lor.
2.1Utilizarea investigației pentru evidențierea structurii și funcțiilor organismelor .
2.2 Preluarea rezultatelor obținute din investigații și formarea concluziilor.
4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare.
4.2 Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare.
Obiective operaţionale:
- O1: Să reactualizeze cunoștințele din lecția anterioară;
- O2: Să cunoască bolile sintemului digestiv la om;
- O3: Să explice cauzele fiecarei boli;
- O4: Să stabilească manifestarile bolilor sistemului digestiv și prevenirea acestora .

Tipul lecţiei: Dobândirea și fixarea cunoștințelor


Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversația, demonstrația, observația spontană, explicația,
învățarea prin descoperire;
Mijloace de învăţământ: manualul de biologie, videoproiector, laptop;
Forme de organizare a elevilor: individuală, frontală
Evaluare (iniţială, continuă sau finală):
Locul de desfăşurare: Laboratorul de biologie
Durata: 50 minute
Bibliografie consultată:
 Programa de biologie,clasa a X-a.
 Viorel Lazăr, Mariana Nicolae Lecția- formă de bază organizării procesului de
predare-învățare-evaluare, Editura Arves, Craiova, 2007
 Biologie-Manual pentru clasa a X- a, Editura LVS
Desfăşurarea lecţiei

Strategii didactice

Ob. Forme
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale profesorului Acţiuni ale elevilor Evaluare
Op. de
Metode Mijloace
organizare

Notez în catalog elevii Elevii se pregătesc


absenți și verific dacă pentru desfășurarea
Moment 2 sunt condiții optime lecției.
minute pentru desfășurarea orei. Conversația Manual de Frontal Formativă
organizatoric
Solicit elevilor să-și biologie
pregătească cele necesare
desfășurării lecției.
Prin chestiune orală:

 Descrieți digestia
la animale (intra-
Verificarea şi extracelulară)
10  Care sunt Elevii raspund la Conversația Manual de Chestionare
cunoștințelor
minute O1 componenetele întebarile adresate. biologie Frontal orală
anterioare tubului digestiv?
 Descrieți fiecare
component al
tubului digestiv.
 Care sunt
glandele anexe
anexe?
Anunț și scriu pe tablă Notează în caiet titlul
Anunțarea temei O2 tema lecției și prezint lecției și urmăresc
și a 3 O3 obiectivele operaționale obiectivele Manual de Frontal Formativă
competențelor minute O4 pe care elevii trebuie să operaționale. biologie
le cunoască la terminarea
lecției.
-Împreună cu elevii Urmăresc explicațiile.
analizez fiecare
informație și întocmesc Notează noțiuni.
pe tablă schița lecției.
-Enumăr bolile
sistemului digestiv la om.
-Subliniez fapul că elevii conversația,
trebuie sa-și noteze cu Manual de
O2 corespunzător fiecare demonstrația, biologie
O3 cauza și manifestare a Răspund întrebărilor
O4 bolilor respective. profesorului. observația Videoproiector Frontal Formativă
Dirijarea învățării 25 -Clasific cauzele spontană,
minute fiecărei boli în funcție de
importanța fiecarei boli. Analizează explicația,
-Evidențiez faptul că nu imaginile prezentate. Laptop
toate bolile au aceleași învățarea prin
cauze și manifestări. descoperire;
-Aduc la cunoștință
manifestările fiecari boli
în parte și metodele de
prevenire.
-Adresez întrebări
elevilor
- Prezint imagini pe
videoproiector
Evaluarea 5 O2 Inventariez oral Elevii răspund la
performanțelor minute O3 principalele informații, întrebări. Conversația Manual de Frontal Chestionare
O4 solicitând elevilor să mă biologie orală
ajute.
Tema pentru 2 Apreciez verbal Elevii sunt atenți și își
acasă minute activitatea și notez elevii notează tema Conversația Manual de Frontal Formativă
care au avut o contribuție biologie
deosebită la lecție.
Dau temă pentru acasă.
SCHEMA LECȚIEI

Bolile sistemului digestiv la om (gastrita, ulcer gastroduodenal, toxiinfecţii alimentare, apendicita acută, hepatită virală acută) –
manifestări, cauze şi prevenire

 Gastrita este o inflamație a mucoasei stomacului.


Cauze: Iritatii produse de: -alcool; -tutun; -substante caustice. consumul de alimente alterate, supraincarcarea stomacului, mancaruri fierbinti
Manifestari: Apare brusc cu: -indispozitie; -greata; -regurgitari; -dureri gastrice; -dureri de cap; -varsaturi; Netratarea duce la cronicizare.
 Ulcerul gastro-duodenal este o întrerupere circumscrisă, unică sau multiplă, a continuităţii peretelui gastric sau duodenal, însoţită de o
reacţie fibroasă, începând de la mucoasă şi putând penetra până la seroasă
Cauze: actiunea Coroziva a HCl, prezenta la nivelul ulceratiilor a unor bacterii (Helycobacter pylori) care, se pare ca: -ataca mucoasa stomacala;
-sunt rezistente la actiunea HCl; -ajung in stomac prin alimente nespalate si vizitate de muste.
Manifestari: Leziune unica sau multipla in stomac sau duoden
 Hepatita este o inflamatie a ficatului, care poate fi acuta sau cronica.
Tipuri:
 Hepatitele acute - sunt cele care evolueaza in mai putin de 3 luni
 Hepatilele virale: -Hepatita virala a(hepatita epidemica), Hepatita virala b -Hepatita virala c
 Hepatitele cronice -Hepatita cronica cu virus b -Hepatita cronica cu virus c
 Hepatitele toxice si medicamentoase: -Hepatita toxica -Hepatita alcoolica
 Hepatita autoimuna
Cauze: -virusuri hepatice
Manifestari: tulburari digestive; icter (culoarea in galben a pielii); materii fecale decolorate; urina inchisa la culoare; oboseala; marirea volumului
ficatului.
 Apendicita este un sindrom abdominal acut sau cronic determinat de inflamația septică sau aseptică a apendicelui ileocecal. Procesul
inflamator apendicular acut debutează cu congestie și edem, și poate evolua până la gangrenă, cu perforație și peritonită localizată sau
generalizată, sau poate evolua spre cronicizare, după remiterea sub tratament conservator a puseului acut, cu apariția de leziuni degenerative
în grosimea peretelui apendicular. Apendicita cronică poate să apară fie prin cronicizarea unei apendicite acute, fie ca atare de la început.
Cauze: o inflamarea apendicelui vermiform
Manifestari: o dureri mari in partea dreapta a abdomenului; o greata; o varsaturi; o temperatura ridicata.
 Intoxicatia alimentara (toxiinfectia alimentara) este o afectiune datorata consumului de alimente sau bauturi contaminate cu
microorganisme patogene precum bacteriile, virusurile sau parazitii.
Cauze: Toxine prin consum de: -ciuperci neavizate; -oua de rata fara a fi fierte 10 minute; -lapte nefiert; -alimente alterate.
Manifestari: diaree; greata; varsaturi; dureri abdomiale;
PREVENIRE
• Evitarea unei alimentatii bogate in condimente iuti;
• Evitarea consumului de alimente: -prajite -insuficient mestecate -prea fierbinti sau prea reci -alterate
• Evitarea consumului abuziv de alcool;
• Evitarea tutunului;
• Mancarea trebuie sa fie corect pregatita, frumos prezentata, sa aiba miros placut;
• Alimentele sa fie conservate in frigidere, departe de actiunea rozatoarelor sau a insectelor;
• Prelucrarea alimentelor trebuie facuta in conditii de maxima igiena;
• Asigurarea igienei apei potabile;
• Spalarea pe maini inaintea meselor si dupa folosirea toaletelor;
• Mentinerea igienei dintilor si a gurii;
• Sa se evite enervarea si discutiile in contradictoriu in timpul meselor.

S-ar putea să vă placă și