Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Bilanţul de materiale pentru fiecare proces tehnologic la obţinerea etanolului din melasa:
9. Rafinare
Ab
Rafinare
P9=2%
Ar
Ar=3947 kg
Ab= Ar+P1 =>Ab=Ar+0,02Ab =>Ab(1-0,02)=Ar
Ab=3947/0,98=4027,55 kg
P9=0,02∙4027,55=80.55 kg
Ar- Alcool rafinat
Ab- Alcool brut
8.Distilare
Aet
ic
P8=0,5%
Distilare
Borhot=10%
Ab
Aet=Ab+0,005Alt+0,1∙Aet
Aet(1-0,005-0,1)=Ab
Aet=4027,55/0,895
Aet=4500,05 kg
P8=0,005∙4500,05=22,5 kg
Borhot=0,1∙4500,05=450 kg
Aet- Alcool etilic
8
PROCESE UNITARE CHIMICE ȘI BIOCHIMICE – PROIECT-
7.Fermentare
Mpf
Fermentare P7=0,5%
CO2=0,8%
Aet
Mpf=Aet+0,005Mpf+0,008Mpf
Mpf(1-0,005-0,008)=Aet
Mpf=4500,05/0,987=4559.32 kg
P7=0,005∙4559,32
P7=22,8
CO2=0,008∙4559,32=36,47 kg
Mpf- Melasa prefermentata
6.Prefermentare
Md
Md+0,002Md=Mpf+0,005Md
Md(1+0,02-0,005)=Mpf
Md= 4559,32/1,015=4491,94 kg
Maia din drojdii=0,02∙4491.94=89,83 kg
P6=0,005∙4491,94=22,45 kg
Md-Melasa diluata
9
PROCESE UNITARE CHIMICE ȘI BIOCHIMICE – PROIECT-
5.Diluare
Mc
H2SO4
0,3%
Diluare
P5=0,5%
H2O
15% Md
Mc+0,008Mc+0,15Mc=Md+0,005Mc
Mc(1+0,008+0,15-0,005)=Md
Mc=4491,94/1,148=3912,83 kg
H2SO4=0,003∙3912,83=11,74 kg
H2O=0,15∙3912,83=586,92 kg
P5=0,005∙3912,83=19,56 kg
Mc-Melasa cantarita
4.Cântărire
Mt
Cântărire P4=0,1%
Mc
Mt=Mc+0,001Mt
Mt(1-0,001)=Mc
Mt=3912,83/0,999=3916,75 kg
P4=0,001∙3916,75=3,91 kg
Mt-Melasa transportata
3.Transport
10
PROCESE UNITARE CHIMICE ȘI BIOCHIMICE – PROIECT-
Mdep.
Transport
P3=0,1%
Mt
Mdep=Mt+0,001Mdep
Mdep(1-0,001)=Mt
Mdep=3916,74/0,999=3920,66 kg
P3=3920,66∙0,001=3,92 kg
Mdep-Melasa depozitata
2.Depozitare
Mr
Depozitare
P2=0,1%
Mdep
Mr= Mdep+0,001Mr
Mr=3920,66/0,999=3924,58 kg
P2=0,001∙3924,58=3,92 kg
Mr- Melasa receptionata
1.Recepție
11
PROCESE UNITARE CHIMICE ȘI BIOCHIMICE – PROIECT-
Melasă
Recepție P1=0,2%
Mr
Melasă=Mr+0,002Melasă
Melasă=3924,58/0,998=3932,44 kg
P1=0,002∙3932,44=7,86 kg
Bilanț de materiale:
12
PROCESE UNITARE CHIMICE ȘI BIOCHIMICE – PROIECT-
Dimensionarea bioreactorului:
mL=4500,05 kg
ρL=0,7894 kg/m3
VL=4500,05/0,7894=5700,59 L=5,7 m3
VT=VU+0,4VU=5,7+0,4∙5,7=7,98 m3
R3 =7,98/(4∙3,14) =0,63 m3
R= 0,79 m
D=2R=1,58 m
H=2D=3,16 m
Unde:
Vc – volumul corpului fermentatorului;
R – raza fermentatorului;
H – înălțimea fermentatorului;
D – diametrul fermentatorului.
13
PROCESE UNITARE CHIMICE ȘI BIOCHIMICE – PROIECT-
14