Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Şcoala cu clasele I-VIII nr.12 Tulcea


Clasa: a III-a B
Învăţător: Rahău Gherghina
Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport
Disciplina: Ed. fizică
Tema: I. Calitate motrică – îndemânare:
 Alergare cu trecere printre 5 – 6 obstacole
II. Deprinderi sportive elementare – cu specific jocurilor sportive:

 Aruncarea şi prinderea mingii în perechi din mers şi alergare


 Joc aplicativ: „Fuga în sac”
Tipul lecţiei: Consolidare
Obiective: O.G. – Dezvoltarea motricităţii generale;
O.P.M1 - să adopte poziţii corecte ale corpului şi ale segmentelor acestuia în poziţia de
„stând” şi în deplasare;
O.P.M2 - să realizeze creşterea indicilor de dezvoltare a îndemânării;
O.P.M3 – să-şi coordoneze acţiunile corpului în spaţiu;
O.P.M4 – să aplice în condiţii de întrecere deprinderi aplicativ utilitate învăţate;
O.P.M5 – să-şi însuşească mecanismul de bază al mişcării (aruncare + prindere) din mers şi
alergare;
O.P.M6 – să se integreze şi să acţioneze eficient într-un grup prestabilit (jocuri, ştafetă);
O.A. – cultivarea interesului pentru practicarea independentă a exerciţiilor fizice.
Strategii didactice:

Metode: Mijloace:
M1 -explicaţia; m1 -fluier;
M2 -demonstraţia; m2 -mingi;
M3 -exersarea; m3 -obstacole;
M4 -conversaţia; m4 -saci.

Bibliografia: Mariana Dumitru, Silviu Popescu, - Îndrumar metodic pentru ed. fizică la ciclul
primar ed. Ponto, Constanţa, 2000;
Programa şcolară de ed.fizică la clasele I – IV.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Elemente de conţinut Dozare Obs. Indicaţii metodice Strategii didactice
lecţiei Metode Mijloace
1.Organizarea alinierea; 2 min. -în linie pe un rând;
colectivului raportul;
de elevi anunţarea temei; M4
verificarea echipamentului şi a stării O.P.M1 -prin răsucire „vârfcălcâie” M3 m1
de sănătate; 2x -„drepţi”călcâiele lipite, vârfurile
întoarceri: la stânga, la dreapta, la 2x depărtate, braţele pe lângă corp; M3
stânga-mprejur; -„pe loc repaus” piciorul stâng
poziţia:drepţi, pe loc repaus. înainte, braţele relaxate pe ângă
corp.
2.Pregătirea  Variante de mers: 8 min. -variantele de mers se lucrează M1
organismului pentru pe vîrfuri cu braţele sus; 10m alternativ cu alergare obişnuită şi M2
efort pe călcâie cu mâinile la spate; 10m O.P.M1 exerciţii de respiraţie; M3 m1
mers ghemuit cu mâinile pe genunchi. 10m
 Variante de alergare: variantele de alergare se lucrează pe
joc de gleznă; diagonala terenului, alternativ cu
schimbarea direcţiei de alergare; 10m mers normal şi exerciţii de M1
alergare cu ridicarea genunchilor ; 10m respiraţie. M2
alergare cu pendularea gambei înapoi; 10m O.P.M1 M3
alergare laterală cu pas adăugat; 10m
pasul săltat. 15m
3.Optimizarea Complexul de dezvoltare fizică: 10 -coloana de gimnastică; M3
dezvoltării fizice Ex.1: Stând cu palmele pe şold; min. O.P.M1
Răsucirea capului spre stânga 1-2, 2x    
spre dreapta 3-4; idem 5-8
    M1
Ex.2: stând cu palmele pe şold; O.P.M1
rotirea capului spre stânga 1-4, 2x    
dreapta 5-8.
   
O.P.M1 M2
Ex.3: Stând cu braţele îndoite la 
nivelul pieptului; extensia braţelor cu 2x
arcuire 1-2, extensie cu braţele întinse
3-4; idem 5-8.
Momentele Elemente de conţinut Dozare Obs. Indicaţii metodice Strategii didactice
lecţiei Metode Mijloace
I. Calitate motrică - O.P.M3 -elevii sunt aşezaţi pe 4 şiruri, în
îndemânare  Alergare cu trecere printre 8 min. faţa fiecărui şir aflându-se câte 5
obstacole; O.P.M4 obstacole;
- parcurgerea unui traseu de 6 m cu 3x O.P.M2 -se aleargă dus-întors printre
alergare printre 5-6 obstacole (dus- obstacole,

S-ar putea să vă placă și