Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul „Iulia Hasdeu” din Cahul

Proiect didactic
La disciplina Bazele contabilității

Tema: „Schema generală a contabilității costurilor”


„Este bogat acela care cîștigă mai mult decît consumă, este sărac acela ale cărui cheltuieli depășesc venitul”

Jean de la Bruyere, citat despre bogăție

Grupa C – 1721
Profesor: Calin Irina

Cahul, 2019
Proiect didactic

Data: 28.03.2019
Disciplina: Bazele contabilității
Grupa: C – 1721
Unitatea școlară: Colegiul Iulia Hasdeu, Cahul
Unitatea de învățare Schema generală a contabilității principalilor operații economice (10 ore)
Tema: Schema generală a contabilității costurilor (2 ore)
Tipul lecției: mixtă
Propunător: - prof. Calin Irina

Competențe specifice vizate:


1. Analiza conturilor de calculație
2. Calcularea costurilor entității
3. Reflectarea costurilor în evidența contabilă

Obiectivul de referință: formarea de priceperi și deprinderi de aplicare a tehnicilor de înregistrare a operațiilor patrimoniale în contabilitate
Obiective operaționale:
O1 – Să definească costurile
O2 – Să numească costurile activității de bază (costurile directe și indirecte)
O3 – Să cunoască modalitatea de aplicare a conturilor de calculație în formule contabile
O4 – Să calculeze costul de fabricare a produselor (serviciilor) prin închiderea claselor de costuri la finele perioadei de gestiune
O5 - Să întocmească jurnalul cronologic a operațiunilor economice în baza unui exemplu.
Obicetive cu efect asupra personalității:
a) cognitive:
- să folosească corelațiile planului de conturi
- să identifice clasa de conturi în Planul de conturi
- să identifice funcțiile contabile a conturilor de consumuri
- să efectueze analiza contabilă
- să înregistreze operațiile economico-financiare în ordine cronologică în conturile de consumuri prin formule contabile
b) afective: curiozitatea de a transpune în practică cunoștințele teoretice, dorința de a-și perfecționa tehnica de operare în contabilitate, implicarea
în rezolvarea unor probleme teme complexe
c) psihomotorii: să-și formeze priceperi și deprinderi de execuție corectă și în timp optim a lucrărilor contabile aplicative.
Obiective formativ- educative:
 să dezvoltea gîndirea creativă
 să dobîndească deprinderile necesare unui contabil instruit
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: explicația, conversația, problematizarea, metoda "cubului", argumentarea, generalizarea, studiu de caz, explicația,
demonstrarea, interogarea
b) Mijloace de instruire: schema "Clasificarea conturilor de evidență a consumurilor de producție", calculator, proiector, flip – chart, memory
stick, imprimană, stiks notes, fișe de lucru
c) Forme de lucru: activitaytea individuală, frontală, în perechi

Desfășurarea lecției

Etapele Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, Modalităţ

Timpul/min
lecţiei lecţiei procedee, i de
Obiective

forme de evaluare
lucru și
materiale
utilizate
1.Evocar 1.1.Moment 0.1.4 1. Se pregătesc materialele.Se verifică prezența prin Se pregătesc pentru 2 Conversația
ea organizatori strigarea catalogului, disciplina școlară, se pregătește începerea activității
c materialul didactic Elevii răspund

1.2.Reactua O.1.1 2. Profesorul verifică cunoștințele elevilor referitoare la Elevii răspund la întrebările 3 Anexa 1 Evaluarea
lizarea O.1.2 Aspecte privind contabilitatea procurărilor de profesorului, plasând Test formativă
cunoştinţelo bunuri. răspunsul pe foie, conform "Contabilita conform
r/verificare Acest lucru va fi realizat cu ajutorul unui test grilă testului. Răspund elevii tea anexei 1
a temei prezentat în PPT (Anexa 1) numiți. La necesitate pentru procurărilor
pentu acasă corectarea răspunsului, de bunuri"
argumentare intervine clasa.
1.3.Captare O2 3. Profesorul prezintă o pîine (Anexa 2) . Elevii sunt Elevii privesc și comentează 8 Evaluarea
a atenţiei rugați să spună ce văd . la necesitate. formativă
- Din punct de vedere contabil , ce ar putea fi pîinea? Elevii răspund la întrebări Conversația în baza
Le explică elevilor că "Pîinea" este un produs, el este răspunsuril
rezultatul unui anumit proces tehnologic obținut în Interogarea or elevilor
urma consumului de materii prime. - făină, sare apă, drojdie etc
- Imaginați-vă că sunteți angajați în cîmpul muncii în - consumuri directe de
calitate de contabil la o fabrică de panificație. Ce materiale
materii prime sunt utilizate la fabricarea pîinii? - nu, este nevoie și de muncă,
- Ce fel de consumuri sunt acestea? încăpere
- Dacă am avea toate aceste materii prime, s-ar face - consumuri privind
pîinea singură? retribuirea muncii, privind
- Ce consumuri mai participă la fabricarea pîinii? CAM, CAS, etc
- De unde sunt achiziționate aceste materii prime? - furnizori
- În baza căror documente? - factură fiscală
- Este necesar de a cunoaște procesul tehnologic de
fabricare a unui bun?
1.4.Anunţar 4. Deci astăzi vom continua unitatea de învățare Elevii notează tema nouă 5 Prezentarea
ea temei şi "Schema generală a contabilității principalelor operații PPT
enumerarea economice" Proiector
obiectivelor - Tema nouă este „Schema generală a contabilității Calculator
costurilor”. Citesc obiectivele propuse la Ascultarea
Profesorul numește un elev care va da citirii tema de ai afișate în format activă
obiectivelor operaționale PPT Anexa 3
- În continuare ve-ți primi câte un stick notes. Pe o foiță Arborele cu
(verde) ve-ți trece o așteptare de la această lecție , iar Elevii notează temerile și ațteptări și
pe cealaltă o temere (galbenă) pe care o aveți așteptările reeșind din temeri
- Pe flip-chart este afișată o coală de hîrtie pe care este obiectivele propuse a temei Flip-chart
desenat un copac (Anexa 3) pe foițe și le lipesc pe Stick-notes
- Spre sfîrșitul lecției va veni toamna, iar toamna copăcelul desenat pe hîrtie Explicația
frunzele cad. Și atunci vom vedea dacă temerile voastre
s-au spulberat, iar așteptările s-au realizat.
2.Realiza 2.1.Comuni O.1 5. Profesorul explică tema cu ajutorul unei prezentări Elevii ascultă și notează 10 Explicația,
rea carea noilor power point Anexa 4 Privesc la ecran schemele și Demonstrar
sensului conținuturi: O.2 figurile referitoare la temă ea,Prezentar
organizarea Intervin atunci cînd este ea PPT
și dirijarea O.4 nevoie de explicat încă o Proiector
învățării dată. Calculator
2.2. Fixarea O.3 6. În continuare veți lucra în grupuri asupra Elevii rezolvă independent 20 Studiu de
cunoștințelo însărcinărilor, pe care apoi le vom discuta pentru a problemele aplicative. caz
r prin O.4 ajunge la un numitor comun. (Anexa 5) . În studiu de Anexa 4
aplicații caz aveți de înregistrat în evidența contabilă costurilor Confruntă rezultatele corecte Lucru în
practice și O.5 unei perioade și reflectarea acestora în jurnalul de cu cele înscrise în caiet și grup Anexa
conversație evidență cronologică a operațiunilor economice. efectuează corecarea 5 Proietor
Calculator
3.Reflecţi 3.1.Asigura O.1 7. Mă voi folosi de fișele magice „Costurile” pentru a Elevii se repartizează în 25 Conversația Evaluare
a rea retenţiei evalua activitatea. grupe. Ascultă cu atenție formativă
şi a Astăzi vom juca un joc care se numește „Fișele magice modul de lucru. Primesc
transferului O.2 a Costurilor”. Se împarte efectivul de elevi în 4 cubul și însărcinarea. Metoda
de subgrupuri, fiecare subgrup urmînd să analizeze tema Formulează răpunsuri corect fișelor
cunoştinţe aleasă, „Schema generală a contabilității costurilor”. din punct de vedere
În acest mod se împart sarcinile fiecărei grupe prin gramatical și științific și
O.3 extragerea unei fișe din cele 4 (fiecărui grup îi revine rezolvă sarcina primită.
cîte o fișă, respectiv o sarcină). 1. sunt totalitatea materiilor
Numesc un elev care să răspundă, ceilalți elevi putînd prime și materialelor utilizate
veni și ei cu alt răspuns. Copiii vor răspunde în funcție la fabricarea produselor
de cerința ce corespunde fișei: finite și se includ
Fiecare fișă cuprinde cîte o sarcină, astfel: (Anexa 6) întotalmente în costul
1) Descrie costurile activității de bază producției fabricate
2) Compară costurile din directe cu cele indirecte ale 2. costurile directe ale
activității de bază activității de bază se regăsesc
3) Analizează modul de funcționare a conturilor de totalmente în produsele finite
calculație. Asociază evidența costurilor cu evidența și participă direct la
altor conturi de activ fabricare, cele indirecte ajută Argumentar
4) Aplică cunoștințele acumulate pentru a reflecta la procesul de fabricare și se ea
costul produselor fabricate și argumentează "Prin repartizează reeșind din
activitatea de bază a unei întreprinderi cu caracter sortimentele fabricate
productiv se înțelege producția care formează obiectul 3. costurile sunt conturi de
activității sale ". activ , debitul cărora va
Se concluzionează asupra activității elevilor, se relevă reflecta totalitatea costurilor
greșelile tipice și netipice și se fac aprecieri asupra pe parcursul perioadei,
efortului depus de elevi. creditul - soldul producției
Profesorul apreciază munca elevilor prin note și sau în curs de execuție la finele
calificative perioadei de gestiune și
- Iată a asosit și primăvara. Să vedem ce se întîmplă cu producția finită
frunzele copacului. Eu voi da citire așteptărilor și o putem asocia prin faptul că Generalizar
temerilor voastre și dacă s-au realizat frunzulițele vor costurile la fel ca alte conturi ea
cădea. de activ cresc in debit
Autoevaluare (Anexa 7) 4. Începutul perioadei de
Pentru autoevaluare elevilor li se cere să facă aprecieri gestiune – soldul producției
răspunzînd cu Da sau Nu pentru următoarele: în curs de execuție care se
- Mă simt mai încrezător în capacitatea mea de învățare și trece din contul contabilității
înțelegere; - Cu o mai bună organizare a timpului s-ar fi financiare 215 Producție în
putut realiza mai multe în această lecție; - Am avut deplina curs de execuție Dt 216 Notarea
libertate de a ne manifesta opiniile în activitățile desfășurate; "Produse" Ct 811 "Activități
- Relația dintre obiectivele propuse și activitățile desfășurate
de bază"etc
a fost satisfăcătoare; - Materialele de învățare au fost
La sfîrșitul perioadei de
adecvate în activitatea desfășurată.; - Lecția a fost bine
organizată; - A fost insuficient timpul; - Am primit prea gestiune costurile se inchid
multe informații ; - Am făcut suficiente aplicații la noțiunile cu cont 215,216.
teoretice învățate; - Sugestiile mele pentru viitoarele lecții
sunt Elevii spun dacă s-au realizat 5
așteptările și dacă li s-au
spulberat temerile.

Elevii primesc fișele, le


analizează
Elevii își expun opiniile
referitor la întrebările
propuse

4. 4.1. 8. Tema pentru acasă: - de determinat "Corelația dintre Elevii notează sarcina de 2 Problematiz
Extensia Stabilirea conturile de evidență a costurilor și cheltuielilor" în lucru area
sarcinilor baza exemplului din (Anexa 8)
pentru Profesorul transmite elevilor foile cu problema. Anexa 8
activitatea Vă mulțumesc!!!!!!
independentă
a elevilor

S-ar putea să vă placă și