Sunteți pe pagina 1din 4

Inspectoratul Şcolar Judeţean Mureş

Şcoala Gimnazială ,, I.Vlăduţiu” Luduş

TOAMNA ÎN CUVINTE ŞI CULORI


-Proiect de activitate -
Cercul pedagogic al învăţătorilor – clasele a III – a – zona Luduş

Data: 19. 11. 2015


Titlul activităţii: ,, TOAMNA ÎN CUVINTE ŞI CULORI” - ateliere de bune practici
Locul desfăşurării: ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, IOAN VLĂDUŢIU” LUDUŞ
Participanţi: - elevii claselor a III - a
- învăţătorii participanţi la Cercul pedagogic
Propunători: prof.înv.primar Nistor Liana – Monica
-responsabil Cerc pedagogic

Argument:

”Văl de brumă argintie

Mi-a împodobit grădina,

Firelor de lămâiță

Li se uscă rădăcina...”
Pornind de la aceste minunate versuri ne-am propus să demonstrăm că orice
anotimp și orice ființă din natură este o simfonie de culoare. Activitatea creativă este una
din cele mai mari provocări ale vieții și, implicit, atrage după sine și cele mai mari
satisfacții. De aceea, prin aceste activități, ne propunem să descoperim copiii creativi,
talentați, înzestraţi cu calităţi deosebite.

Poeții au dat glas gândurilor şi sentimentelor lor prin jocul minunat al cuvintelor,
numit poezie, drept pentru care POEZIA TOAMNEI reprezintă o provocare... Apoi,
pictorii au exprimat gândurile şi sentimentele lor prin magia culorilor, drept pentru care
CULORILE TOAMNEI reprezintă o provocare…

De aceea, îi invităm cu drag pe micii artişti să dea frâu liber imaginaţiei şi fanteziei
şi să ne descrie frumuseţea toamnei văzută prin ochii lor de copii.

Scopul activităţii: cultivarea imaginației elevilor și încurajarea creativității în


domeniul literar precum și stimularea și cultivarea potențialului artistic al elevilor prin
aplicarea unor tehnici specifice artelor vizuale și abilităților practice.

Obiective:
 să stimulăm creativitatea elevilor prin realizarea unor produse;
 să valorificăm mesajele, informaţiile, gândurile, trăirile, sentimentele legate de
transformările care au loc în mediul înconjurător în anotimpul toamna;
 să valorifice în texte proprii un vocabular adecvat pentru exprimarea ideilor în
strânsă concordanţă cu tipul de text redactat;
 să dezvoltăm abilităţi de comunicare prin limbaj plastic;
 să dezvoltăm abilităţile manuale ale copiilor;
 să antrenăm un număr cât mai mare de elevi în activităţi de creaţie.
Competenţe specifice:
o stimularea creativității și a expresivității prin poezie, desen, pictură, colaj, etc. în
lucrări care să oglindească anotimpul toamna;
o încurajarea imaginației creatoare, a originalității în exprimarea scrisă și plastică;
o confecţionarea de produse folosind materiale şi tehnici variate;
o manifestarea interesului pentru scrierea creativă;
o valorificarea optimă a materialelor refolosibile în combinaţie cu alte materiale;
o asumarea responsabilităţilor în activitatea individuală şi de grup;
o dezvoltarea şi manifestarea unor atitudini favorabile luării deciziilor şi exprimării
opiniilor în cadrul grupului.

Resurse materiale: lucrări ale copiilor, panouri pentru expoziţie, aparat foto, diplome,
laptop, videoproiector, prezentare ppt a proiectului, CD - ,, Anotimpurile”, de Vivaldi.
Monitorizare şi evaluare:
 realizarea unei expoziţii cu lucrările şi creaţiile elevilor;
 învăţătorii implicaţi vor exprima oral metodele şi tehnicile de lucru folosite,
modalităţile de obţinere a produselor realizate de proprii elevi, momentul cel mai
plăcut al activităţii;
 facilitarea schimbului de experienţă între cadrele didactice participante;
 realizarea de fotografii;
 interevaluarea produselor prin aprecieri verbale şi pe bază de diplome.

Desfăşurarea activităţii:
Presupune două etape:

I.Realizarea lucrărilor artistico – plastice şi II.Activitatea propriu – zisă: realizarea


creaţiilor literare de către elevi sub expoziţiei, prezentarea metodelor şi
îndrumarea doamnelor învăţătoare. tehnicilor de lucru, turul galeriei,
Perioada:19.10.2015 – 18.11.2015 interevaluarea, premierea.
Data:19.11.2015
Diseminare:
 expoziţie cu lucrările şi creaţiile copiilor;
 fotografii din timpul desfăşurării activităţii;
 mediatizarea proiectului şi activităţilor pe site-uri educaţionale;
 propunerea realizării unei reviste, la nivelul Cercului pedagogic, cu titlul temei de astăzi:
,,Toamna în cuvinte şi culori”.

Prof.înv.primar Nistor Liana – Monica

S-ar putea să vă placă și