Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data:16.05.2019 Data: 16. 05. 2019


Ora: 10-11 Ora: 10-11
Şcoala Primară Mociur Şcoala Primară Mociur
Prof. înv. primar: Manda Adelina Prof. înv. primar: Manda Adelina
Clasa: I Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Eroi de poveste Unitatea de învățare: Joc și bucurie
Subiectul lecției: Sunetul și grupul de litere ”ghe”, ”Ghe” Subiectul lecției: Cartea poștală
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe Tipul lecției: dobândire de cunoștințe

Obiective operaționale pentru elevi cu CES: Obiective operaționale:


O1 – să identifice grupul de litere ”ghe ”, ”Ghe” în cuvintele dintr-un O1 – să identifice elementele componente ale unei cărţi poştale;
text dat (cel puțin două cuvinte); O2 – să redacteze o carte poştală;
O2 – să copieze cuvinte ce conțin grupul de litere ”ghe ”, ”Ghe” (cel O3-să explice termenii ”Carte poștală”, ”expeditor”, ”destinatar”
puțin un cuvânt) ; Strategii didactice
O3 – să completeze cuvintele cu grupul de litere potrivit ”ghe” sau ”ge”  Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,
(cel puțin un cuvânt); expunerea
O4 – să copieze o propoziție dată;  Forme de organizare: frontal, individual
Obiective operaționale:  Mijloace didactice: fişe de lucru, planșă
 Forme şi tehnici de evaluare: observaţie sistematică, autoevaluare;
O1-să transcrie cuvintele în tabel conform numărului de silabe (o silabă,
tema de lucru în clasă
două silabe, trei silabe), cel puțin două cuvinte;
O2-să completeze cu grupul de litere corespunzător ”ghe” sau ”ge”
cuvintele date (cel puțin două cuvinte);

1
O3-să identifice scrierea corectă a grupului de litere ”ghe” în cuvintele Bibliografie:
incluse în propoziții în cel puțin două situații;  Hobjilă Angelica ”Elemente de didactică a limbii și literaturii
O4-să transcrie o propoziție; române pentru ciclul primar” _Ed. Junimea, Iași , 2006
O5- să rezolve rebusul ce are ca soluții cuvinte ce conțin grupul ”ghe”,
cel puțin două soluții.

Strategii didactice
 Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, rebusul
Forme de organizare: frontal, individual
 Mijloace didactice: fişe de lucru, cornet de înghețată din hârtie,
creioane colorate
 Forme şi tehnici de evaluare: observaţie sistematică, evaluare orală;
tema de lucru în clasă
Bibliografie: https://www.bnr.ro/Monede-si-bancnote-in-circulatie-724-
Mobile.aspx
 Anca Veronica Tăut, Elena Lăpușan, Anicuța Todea, Adina Achim –
Caiet de aplicații, clasa I, Editura Sinapsis, 2016

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

CLASA I CLASA a-III-a


EVOCAREA
ACTIVITATE DIRECTĂ
ACTIVITATE INDIRECTĂ
Conversația euristică Citirea
Verific temele elevilor. Fac aprecieri cu privire la rezolvarea temei. Se verifică tema elevilor şi se fac aprecieri cu privire la rezolvarea ei.
Se realizează reactualizarea cunoștințelor referitoare la sunetul și grupul Elevii citesc textul ”Doi prieteni” din manual, cu cerința de a
de litere ”ghe ”, ”Ghe” (Ce sunet și grup de litere am învățat? Care sunt găsi/sublinia cel puțin 3 substantive.
literele cu care scriem în caiete sunetul ”ghe”?
Se prezintă elevilor o înghețată din hârtie, iar elevii vor despărți
cuvântul ”înghețată” în silabe pentru a identifica poziția sunetului ”ghe”
în cuvânt. Un elev va citi cuvintele de pe etichetele aflate în cornet și le
va despărți în silabe. Scriu titlul la tablă Sunetul și grupul de litere
”ghe”, ”Ghe”.
Se explică cerințele muncii independente, în mod diferențiat pe fișele
primite.
REALIZAREA SENSULUI

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ


Exercițiul, explicația Conversația euristică
O1 Se va verifica modul de realizare a sarcinii date și se discută pe
Elevii cu CES vor identifica grupul de litere ”ghe”, ”Ghe” prin marginea textului:
încercuire în cuvintele din cuvintele dintr-un text dat, Care este titlul textului? Cine este autorul? Care au fost cei doi mari
O2 apoi vor copia cuvintele ce conțin grupul de litere ”ghe ”, ”Ghe” prieteni? Unde s-au cunoscut? Cum își petreceau timpul? Cum
pe liniatura specială a fișei. credeți voi că oamenii comunicau în secolul trecut, când nu existau
telefoane mobile? Dar noi cum procedăm când ne aflăm într-o tabără
O1 și nu avem semnal la telefonul mobil și dorim să-i informăm pe cei
Ceilalți elevi vor transcrie pe fișe cuvintele aflate pe înghețata desenată de acasă despre cum ne simțim noi acolo?
într-un table, în funcție de numărul de silabe.

3
O2 REALIZAREA SENSULUI
Vor completa cuvintele cu grupul de litere potrivit ”ghe” sau ”ge” (cel Expunerea, explicația, conversația
puțin un cuvânt); Le prezint elevilor o modalitate de comunicare prin care pot transmite
informații la distanță și anume cartea poștală (planșă). Scriu titlul la
Exercițiul tablă.
Elevii vor citi informațiile aflate pe cartea poștală și se vor purta
O2 discuții pe marginea acesteia: Din ce loc a fost trimisă? Cui i-a fost
Elevii primesc o fișă cu exerciții și 4llustr 4llustrate (anexa2) în care vor trimisă? Când a fost scrisă? Cât de lung e textul? Cine a scris-o? Ce
trebui să realizeze corespondența dintre prețurile atașate obiectelor și informații a transmis? Ce este scris în partea dreaptă?
bancnotele cu care le pot cumpăra;
O3
Vor estima prețul fiecărui obiect desenat prin realizarea corespondenței
cu prețul afișat;

ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE INDEPENDENTĂ


Conversația, exercițiul, explicația Elevii vor scrie titlul pe caiete și explicația noțiunilor:
Se face verificarea exercițiilor rezolvate pe fișe și se explică Carte poștală-carton cu însemnări scrise sau tipărite folosit pentru
următoarele sarcini de lucru, diferențiat: corespondență;
O3 Destinatar-persoana căreia îi este adresată;
Elevii cu CES vor completa cuvintele cu grupul de litere ”ghe” sau Expeditor-persoana care trimite cartea poștală
”ge”.
O4 vor copia propoziția scrisă pe fișă

O3 Ceilalți elevi citesc propozițiile de pe fișă cu identificarea corectă a


cuvântului potrivit pentru a da un înțeles propoziției.
ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ
O4 Vor scrie pe liniatura specială a fișei o propoziție. Conversația, exercițiul
Elevii vor primi cărți poștale pe care trebuie să le redacteze.
O1
Ce scriem în partea dreapta? Ce mai trebuie să punem în dreapta sus
ca să ajungă la destinație cartea poștală? Cum o redactăm? (locul și
data în partea de sus, formula de adresare la mijloc, mesajul propriu-
zis, formula de încheiere și semnătura în partea stângă jos).

4
REFLECȚIA
ACTIVITATE DIRECTĂ ACTIVITATE INDEPENDENTĂ
Conversația, rebus O2
Se analizează modul în care au fost rezolvate sarcinile date. Elevii vor redacta o carte poștală, cu suportul întrebărilor, iar elevii
Elevii vor rezolva rebusul ce are ca soluții cuvinte ce conțin grupul cu CES în mod diferențiat, ei vor trebui să plaseze mesajele potrivite
”ghe”, cel puțin două soluții. din cele date pe cartea poștală (fișă).

REFLECȚIA
Conversația
Elevii vor face schimb de cărți poștale între ei și vor analiza modul în
care colegii au redactat mesajele, dacă au ținut cont de elementele pe
care trebuie să le conțină cartea poștală.
O3
Elevii explică noțiunile de carte poștală, destinatar și expeditor.

5
Anexa 1

*Joc didactic: Potriveşte literele în căsuţe şi vei afla ce vom face azi la matematică.

20+4 = C 10 – 5 = L 10 + 7 = O 10 + 5 = I

7 + 3 =Ă 20 + 6 = T 10 – 10 = R 20 + 10 = E

24 10 5 10 26 17 0 15 30

6
Anexa 2

Jocul matematic „ Ghici cine eşti”

Se dau numerele numerele: 332, 100, 319, 72, 221, 224, 62, 36.

Rezolvă următoarele cerinţe şi vei descoperi un cod.

Cine este:

1. Nr. format din 3 zeci, 2 unităţi, 3 sute; ( C)


2. Nr. format din 10 zeci; ( Ă )
3. Predecesorul nr.320;(L)
4. 10x10; ( Ă)
5. Succesorul nr.220;( T )
6. O păpuşă costă 9 lei.Cât vor costa 8 păpuşi?;( O )
7. Măreşte nr.200 cu produsul numerelor 6 şi 4; ( R )
8. Suma vecinilor numărului 31;( I )
9. Numărul de 4 ori mai mare decât 9;( E )

332 100 319 100 221 72 224 62 36

7
Anexa 3

Obstacolul 1

1. Scrie numerele cuprinse între 62 şi 85.


2. Scrie numerele de la 53 la 38.
3. Completează vecinii numerelor:
__39__ __79__ __50__
__48__ __99__ __71__
__98__ __40__ __21__
__50__ __69__ __17__

4. Descompune în Z (zeci) şi U (unităţi):


73= 97=
42= 39=
58= 64=

5. Scrie toate numerele de două cifre care au cifra zecilor 7.


6. Scrie toate numerele de două cifre care au cifra unităţilor 9.

8
Anexa 4

Obstacolul 1 - Metoda cubului.

1. DESCRIE

Alcătuieşte o problemă după exerciţiul:

35+(35+12 )=

2. COMPARĂ

Compară:

a) sfertul numărului 36 cu dublul numărului 3:………………………………………………………

b) produsul numărului 8 şi 4 cu jumătatea numărului 64:……………………………………………

c) câtul numerelor 81 şi 9 şi câtul numerelor 72 şi 8:………………………………………………..

3.ASOCIAZĂ

Asociază corespunzător:

jumătatea nr. 846 537

nr. de 5 ori mai mare decât123 423

nr. cu 263 mai mic decât 800 730

nr. cu 127 mai mare decât 603 249

triplul nr. 83 111

o cincime din nr. 555 615

4.ANALIZEAZĂ

Analizează datele problemei şi întocmeşte planul de rezolvare al acesteia:

O cantitate de 35 l de lapte se toarnă în bidoane de câte 5 l, altă cantitate de 42 l se toarnă în bidoane de 7


l fiecare. Câte bidoane sunt necesare pentru tot laptele?

9
5.APLICĂ

Într-o livadă sunt 5 rânduri cu câte 7 meri şi 9 rânduri cu câte 6 pruni.

Câţi pomi sunt în livadă?

( Pune rezolvarea într-un exerciţiu )

6. ARGUMENTEAZĂ

Completează următoarele argumente:

a) dacă înmulţim un număr cu 5 obţinem un număr


................................................................................................................

b) dacă scădem 16 dintr-un număr obţinem un număr


................................................................................................................

c) dacă împărţim un număr la 7 obţinem un număr


................................................................................................................

d) dacă adunăm un număr cu 123 obţinem un număr


................................................................................................................

e) dacă s-au cumpărat 6 cutii cu bomboane, iar în fiecare cutie sunt 8 bomboane,aflăm ...................

10
Anexa 5

Obstacolul 2

1. Observă regula şi continuă şirul: 2. Ordonează:

35, 36, __, __, __ , __, __, __, __, __ 14, 35, 21, 76, 42, 58, 94, 67, 85

57, 56, __, __ , __, __, __, __, __, __ ________________________________________

12, 14, __, __, __, __, __, __, __, __, __
43, 27, 90, 84, 52, 76, 61, 35, 12
61,63, __, __, __, __, __, __, __, __,
_________________________________________

3. Compară următoarele numere folosind 4. Scrie răsturnatul următoarelor numere:


semnele >, < sau =.

47__37 42__24 45- __ 71 - __

26__62 21__40 91 - __ 15 - __

35__35 53__46 73 - __ 32 - __

92__82 23__32 68 - __ 85 - __

13__31 52__52 29 - __ 47 - __

11
Anexa 4

Obstacolul 2

Rezolvă următoarele probleme folosind metoda grafică:

I. Doi fraţi au împreună 24 de ani. Ştiind că II. Datele problemei. Reprezentarea.


unul dintre fraţi este cu 4 ani mai mare
decât celălalt, află vârsta fiecăruia.

III. Întrebări. Rezolvare. IV. Răspuns

1. Suma a 3 numere pare consecutive este 642. Află numerele.

Ştiu Vreau să ştiu Am aflat

12

S-ar putea să vă placă și