Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Prof.
Data: 28.10-1.11.2013
Unitatea deînvăţământ: 
Clasa: I
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectullecţiei: Cu cine mă rog în biserică
Tipullecţiei: Lecţie de formare de deprinderi practice
Durata: 45(35' – predare-învăţare-evaluare, 10' –activităţi ludice)

Competenţe specifice vizate:
1.1. Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi şi a exemplelor unor
persoane din Biblie
1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin într-o serie de contexte de viaţă reale sau imaginare

Scopullecţiei:

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
01 - să definească rugăciunea;
02 - să identifice tipuri de rugăciuni;
03 - să identifice împrejurările în care se roagă un bun creştin;
04 - să descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioşi când se roagă;
05 - să explice importanţa rugăciunii în viaţa de zi cu zi.
Obiective formativ –educative:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
01 – să-şi formeze deprinderea de a se ruga;
02- să dobândească un comportament adecvat în timpul rugăciunii;

1
Strategia didactică

1. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, demonstraţia cu substitute, povestirea.


2. Mijloace de învăţământ: imagini care sugerează împrejurările în care se roagă un creştin, imagini care ilustrează comportamentul bunului
creştin la rugăciune
3. Forme de organizare aactivităţii elevilor : activitate frontală şi activitate individuală
.

Strategiadidactică
metode şi procedee didactice: jocul didactic, lectura textului biblic, povestirea, descoperirea din imagini, conversaţia,explicaţia,rugăciunea
 mijloace de învăţământ: icoane, ilustraţii, literatura religioasă, film religios, calendar
forme de organizare: frontal, individual
Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cls. I
Planificarea calendaristică orientativă, cls. I

2 Resurse
1. Oficiale
2. Temporale:
3. Bibliografice
• Programa şcolară pentru disciplina religie, c
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
• număr de lecţii: 1
• durata : 45'
1. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.
2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.
3. *** Istorioare morale pentru copii, Editura Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, Suceava, 1998

5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei,Editura Reîntregirea, Alba lulia, 2000.
6. Slevoacă, Ştefan, Din Tezaurul ortodoxiei. Editura Episcopiei Buzăului, 1990
2
Scenariul didactic
- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;
activităţii didactice;

Profesorul antrenează elevii într-o conversaţie, pornind de la cunoştinţe


rugăm, de ce este importantă rugăciunea pentru viaţa noastră."
3

S-ar putea să vă placă și