Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

CLASA: I
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică : ,,Universul ne invata sa facem totul cu masura”
Forma de realizare: activitate integrată
Subietul lecţiei: ,,Banii. Unde și vibraţii”
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe
Conţinuturi: Măsurări cu unităţi non-standard - utilizarea banilor
Discipline integrate:
Matematică şi explorarea mediului
Comunicare în limba română
Dezvoltare personală
Muzică și mișcare

Competenţe generale:
Utilizarea numerelor în calcule elementare;
Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică;
Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări și estimări
Competenţe specifice:
 Matematică şi explorarea mediului
1.1. Recunoasterea numerelor în concentrul 0 – 100
5.1.Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10 cu ajutorul obiectelor
6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări neconvenţionale standard și nonstandard în probleme – jocuri
simple de tip venituri – cheltuieli, cu numere din concentrul 0-100
 Comunicare în limba română:
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar
2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
 Dezvoltare personală:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite
 Muzică şi mişcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
Obiective operaţionale:

a. Cognitive :
 să recunoască bancnotele de 1 leu, 5 lei, 10 lei;
 să grupeze bancnotele după valoarea lor;
 să utilizeze banii în jocul de rol propus;
 să echivaleze ca valoare un grup de obiecte cu un singur obiect;
 să rezolve probleme - joc simple de tip venituri şi cheltuieli;
 să realizeze experimente care să pună în evidenţă propagarea sunetului.

b. Motrice:
 să mânuiască materialul intuitiv;
 să execute mișcările propuse.

c. Afective:
 să colaboreze în rezolvarea sarcinilor
 să respecte normele de comportament în cadrul grupului

Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul de rol, munca în echipă, jocul de rol,
experimentul.
b) Mijloace de învăţământ: panou, jetoane, pusculiţe, bancnote (1 leu, 5 lei, 10 lei), liste de cumpărături, apă, recipiente
pentru apă,bănuţi din ciocolată.
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual, în perechi.
II. Temporale: 50 minute
III. Umane: 30 elevi
IV. Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, stimulente
V. Bibliografice:
 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la școlarii mici” –
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar.
 MECTS – Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică si explorarea mediului, Dezvoltare
personală, Educaţie pentru societate, aprobată prin Ordinul Ministrului nr.3656/29.03.2012”, București, 2012;

Evenimentul Compet. Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare


Didactic specifice Metode Mijloace Forme
de
organizare
1.Moment Se asigură climatul favorabil desfăşurării lecţiei,
organizatoric organizarea elevilor, a materialelor didactice.
2.Captarea atenţiei CLR-1.1 Se prezintă copiilor o poveste în care Zâna Verii s-a Bancnote Observarea
rătacit și are nevoie de ajutor. Ei trebuie să -1 leu comportamen
îndeplinească anumite sarcini: să rezolve exerciţii și Conversaţia - 5 lei Frontal tului verbal
probleme ca Zâna să poată ajunge la malul Râului -10 lei şi nonverbal
fermecat. Pentru a putea păși în Ţara de Nicăieri,
Zâna are nevoie de bani și de o licoare magică în
care copiii vor arunca pietricele. Dacă se produce
vreun fenomen, atunci Zâna va fi salvată și va
ajunge acasă.

3.Anunţarea temei Se anunţă tema și sarcinile de lucru. Observarea


Conversaţia Frontal focalizării şi
menţinerii
atenţiei
4.Dirijarea Se lasă să cadă pe diferite suprafeţe (podea, bancă, Conversaţia
învăţării calorifer, pahar, găleată de plastic/metal) monede cu
sarcina de a asculta sunetele pe care acestea le Explicaţia
produc la atingerea fiecărui material.
Reactualizarea Pusculita
cunoştintelor Reactualizarea cunoştinţelor despre bani: Experiment cu bani Aprecieri
- moneda naţională este leul ul globale
- recunoaşterea bancnotele de 1 leu, 5 lei, 10 „sertar „ Frontal
MEM -1.1 lei Exerciţiul pentru Individual
- ordonarea monedelor din puşculiţă după bani
valoarea lor
MEM -5.1 Canalizez copiii spre următoarea sarcină prin

întrebarea?
-Când folosim banii?
Elevilor li se reamintește care sunt bancnotele și
monedele folosite în ţara noastră. Pentru fiecare
bancnotă și pentru fiecare monedă, elevii vor
observa detaliile și suma de bani pe care o
reprezintă.
Clasa se împarte în 5 grupe, fiecare are câte o Explicatia
sarcină.
Grupa 1: Rezolvă dilema Zânei-Vara: Lucrul pe
Zâna -Vară pune în pușculiţă monede de 1 ban, de 5 fise Observarea
MEM bani, de 10 bani și de 50 de bani. Știind că până sistematică
6.3 Liste de a elevilor
acum a strâns bani pentru a cumpăra o baghetă care cumpără-
costă 2 lei, află câte monede de fiecare fel pot Exercitiul turi
fi.Scrieţi patru soluţii;
Explicarea Lucrul în
Grupa 2:Zâna vă roagă să coloraţi, apoi să
sarcinilor fişei echipă
numerotaţi clopoţeii de la cel mai ieftin la cel mai Problemati- Aprecieri
scump.(Anexa nr. 1 ) zarea verbale
Grupa 3: Zâna vă roagă să compuneţi o problemă
MEM- 5.2 care să se rezolve prin operaţia
10 lei - ( 6 lei+ 3 lei) = …lei, inspirându-vă din
imaginea.

6lei
3lei
Pe grupe

Conversatia
Problematiz
area
Grupa 4: Zâna- Vară e nedumerită:
Știind că un pix costă cât 3 creioane, iar un creion Algoritmiza Aprecieri
MEM- 6.3
costă 1 leu, află câţi lei îi trebuie lui Marius să rea Pe grupe verbale
cumpere 2 pixuri. ( se realizează planul de
rezolvare)
Grupa 5: Zâna –Vară dorește să ducă în Ţara de
Nicăieri câte o jucărie, însă nu știe cât costă fiecare
Exercitiul
jucărie(calculează și completează)- Anexa nr.2
Întrebarea provocatoare: - Pentru ce muncesc
oamenii?
Copiii ajung la concluzia că orice obiect are o
valoare, iar pentru a aprecia valoarea obiectelor, Conversatia
oamenii au inventat banii.
5. Obţinerea Anunţ elevii că vor participa la o activitate de Conversaţia Costuma-
performanţei schimb în natură- „Obiecte magice”, obiecte ţie Observarea
MEM-6.3
necesare călătoriei pe care o va face Zâna-Vară. Explicaţia specifică măsurii în
Explicarea regulilor CLR-2.3 In echipă care sunt
(anexa 3).
jocului Jocul de rol Coşuri înţelese şi
Jocul propriu-zis - clasa e împărţită în 5 grupe; pentru respectate
E.S-1.1 - fiecare grup primeşte un set de carduri de Problemati- cumpără- regulile
schimb; zarea turi Pe grupe
- explic frontal modul de lucru;
- un card reprezintă un bun pe care elevul îl
are, celălalt card reprezintă un bun pe care
elevul îl doreşte;
- cardurile „AVEŢI” pot fi schimbate între
ele; Frontal
- elevii încep schimbul de carduri între ei,
până fiecare obţine ceea ce vrea;
- verific dacă au efectuat corect tranzacţiile Respectare
După rezolvarea sarcinilor, copiii vor merge la a regulilor
cumpărături - este delegat câte un copil din fiecare Joc de rol Carduri
grupă(au de cumpărat lapte de zmeoaică, nectar de
stele, băutura lunii, siropul bunătăţii). Vor ține
seama de regulile ce trebuie respectate într-un
magazin:
- salutăm la intrarea în magazin pe diverse
M.M
tonuri (mai gros, mai subţire, sunete joase, sunete
2.1
prelungi, se ţine mâna pe gât în timp ce vorbesc. Li
se spune că ceea ce se simte este vibrarea corzilor
vocale)
- așteptăm la rând, cuviincios;
- ne adresăm politicos când solicitam Conversatia
produsele
- mulțumim și salutăm la ieșire.
Datorită copiilor, Zâna-Vară și-a putut achiziţiona
lucrurile necesare călătoriei, însă trebuie să treacă
peste râul fermecat.Pentru acest lucru e nevoie de
prepararea licorii magice(trebuie să respecte un cod
al soluţiilor)
- Trebuie să folosiţi un număr de picături fără
soţ; Experiment
- Prezentaţi soluţia găsită pentru sarcina primită; ul In echipe
- Scrieţi reţeta pe care aţi găsit-o; apa,
- Se afișează reţeta, elevii se interevaluează. cerneala,
recipient
Reţeta Atenţie! apa,
pietricele

Să fie exact 13 pică-


 Mai puţin de 5 picături turi, altfel licoarea ex-
o Mai puţin de 7 picături plodează!
Mai puţin de 9 picături
Să puneţi din fiecare
vas, altfel licoarea otră-
Mai puţin de 11 veşte!
picături Experiment Flip-chart
ul
 Mai puţin de 13 picături

Silueta In echipa
Zana-
 Apă vie Vara
o Lapte de zmeoaică Pe grupe

Nectar de stele
Băutura lunii
 Siropul bunătăţii

DLC – Semnalul final este dat de mișcarea unui clopoţel.


1.1; Li se spune copiilor că fiecare sunet determină Conversaţia clopotel
6. Asigurarea feed- vibrarea aerului din jurul clopoţelului, iar ceea ce se
backului aude este o undă sonoră.
După ce au terminat de preparat licoarea magică, Experiment
copiii vor arunca câte o pietricică în soluţie și vor ul
observa undele care se crează(apar cercuri).
Zâna-Vară este încurajată de către copii să
traverseze râul fermecat cu ajutorul unor
MM onomatopee:vor imita sunetul ploii, mersul prin conversatia
2.1 apă, tunetul.
EVALUARE
- Cer elevilor să-şi aleagă un coleg şi să formeze
DP – 2.1 perechi;
- Cei doi realizează un schimb în natură cu
obiecte pe care le au la ei
A. Ce aţi pierdut?
B. Ce aţi câştigat?
Puteţi să aveţi tot ce doriţi fără a face schimb
cu alte persoane? (... nu, deoarece eu nu am
tot ce vreau.)
7. Incheierea Tema pentru acasă( au de realizat valoarea unei Aprecieri
activităţii CLR -2.3 liste de cumpărături, precum și restul pe care-l Conversaţia Frontal verbale
primesc).
Se vor face aprecieri generale si individuale asupra Individual Stimulente
participării elevilor la lecţie, precum şi asupra (bănuţi din
comportamentului lor pe parcursul orei. ciocolată)
Anexa nr.1
Zâna vă roagă să coloraţi, apoi să numerotaţi clopoţeii de la cel mai ieftin la cel mai scump.

10 lei 50 de 5lei
8 lei bani 1 leu

Anexa nr.2
Zâna –Vară dorește să ducă în Ţara de Nicăieri câte o jucărie, însă nu știe cât costă fiecare jucărie(calculează
și completează)
Scrie cât costă fiecare jucărie.

lei

lei

lei
Anexa nr.3
„Obiecte magice”
COVOR FERMECAT
pentru
O BAGHETĂ MAGICĂ
O BAGHETĂ MAGICĂ
pentru
O LAMPĂ FERMECATĂ
O LAMPĂ FERMECATĂ
pentru
O LADĂ FERMECATĂ
O LADĂ FERMECATĂ
pentru
O OGLINDĂ MAGICĂ
O OGLINDĂ MAGICĂ
pentru
UN CAL NĂZDRĂVAN
UN CAL NĂZDRĂVAN
pentru
FLUIER FERMECAT
Tema pentru acasă
Ajută fetița si băieţelul să-și cumpere jucării!
Colorează jucăriile pe care le poate cumpăra fiecare copil cu suma pe care o are si scrie apoi restul primit.

12 lei

3 lei

10 lei 9 lei

3 lei 11 lei
4 lei
4 lei

Rest _______ lei Rest _______ lei

S-ar putea să vă placă și