Sunteți pe pagina 1din 10

Titlul lucrării: “Prietenia”

Învăţător: Popa Elena


Şcoala Generală cu clasele I-VIII
Localitatea Bod-Colonie, jud. Braşov

Proiect didactic
Clasa a III-a
Disciplina: Educaţie Civică
Unitatea de învăţare: Relaţiile noastre cu ceilalţi oameni
Lecţia: “Prietenia”
Tipul lecţiei: mixtă
Loc de desfăşurare: sala de clasă
Obiectiv fundamental: - dezvoltarea interesului elevilor pentru cunoaşterea şi înţelegerea unei
valori europene care este “prietenia”; educarea copiilor în spiritul
prieteniei.
Obiective de referinţă:
 să identifice grupul de prieteni din care face parte;
 să identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu ceilalţi oameni;
 să descopere şi să descrie într-o manieră clară şi concisă diferite relaţii sociale de grup;
 să dovedească dorinţă de participare la activitatea unor grupuri.

Obiective operaţionale - La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


 să analizeze conceptul de “prietenie” din perspective diferite;
 să formuleze enunţuri pro şi contra în argumentarea unor idei;
 să sintetizeze informaţiile despre prietenie;
 să coopereze, să relaţioneze pe timpul sarcinilor de lucru;

Concepte: prieten, prietenie.

Bibliografie:
 “Ghid metodologic de aplicare a programelor şcolare pentru educaţie civică” elaborat de
Consiliul Naţional pentru Curriculum (Bucureşti, Editura Aramis 2000)
 Programa şcolară pentru Educaţie Civică, clasa a III-a;
 Ştefan Pacearcă, Roxana Gavrilă - Educaţie Civică – suport didactic – Editura Akademos
Art 2007;
 www.didactic.ro
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
Activitatea Activitatea elevilor Mijloace Resurse
învăţătorului didactice
1. Organizarea Împart elevilor Elevii îşi pregătesc conversaţia; observarea
şi captarea materialele necesare cele necesare lecţiei. explicaţia; sistematică;
atenţiei desfăşurării lecţiei.
Le propun un joc de jocul aprecierea
gândire pozitivă. didactic verbală;
Fiecare elev are pe Citesc cele două post-it-
masă două post-it-uri, post-it-uri şi aruncă uri;
unul pe care este scris la coş pe cel pe care
un cuvânt din familia nu le place ceea ce
conceptului este scris pe el.
“prietenie” şi unul pe Argumentează
care este scris un alegerea făcută şi
antonim al acestuia. lipesc bileţelul pe
Exemplu: prieten – tablă. Astfel, pe tablă
duşman, prietenie – rămân cuvinte din
duşmănie etc. familia cuvântului
“prietnie” sau
sinonime ale
acestuia. 5 min;

2. Cer elevilor să Elevii răspund oral la conversaţia; apreciere


Reactualizarea răspundă la întrebări. verbală;
fondului următoarele întrebări:
aperceptiv - Care sunt grupurile Familia, clasa de
necesar de persoane din care elevi , grupul de
asimilării faci şi tu parte? joacă, grupul de
conţinutului prieteni etc.
nou - Care sunt regulile Membrii grupului au
după care trebuie să drepturi şi îndatoriri.
se ghideze membrii Se enumeră câteva.
unui grup?
- Ce reprezintă Grup de persoane
familia? alcătuit din părinţi,
bunici şi copii.
- Ce înseamnă să fii Să te ajute la greu, să
prieten cu cineva? ai preferinţe şi
preocupări
asemănătoare etc.

- Ai ieşit în parc, la Fiecare elev studiu de apreciere


joacă, cu prietenii tăi. scrie răspunsul, îl caz; verbală;
Nu ajungeţi la o citeşte şi conversaţia;
înţelegere în privinţa argumentează situaţia
alegerii jocului şi aleasă.
începeţi să vă certaţi.
Cum procedezi în
această situaţie?
a) Cedezi în favoarea
celorlalţi.
b) Refuzi jocul
propus de prietenii
tăi.
c) Pleci fără să dai
nicio explicaţie.
d) Încerci să îi
convingi să accepte
jocul tău. 10 min;
3. Anunţarea Anunţ titlul lecţiei şi Notează titlul lecţiei observarea
obiectivelor obiectivele propuse. pe caiete. sistematică
Scriu pe tablă tema
propusă. 1 min;

4. Dirijarea Împart clasa în patru Elevii propun nume conversaţia; observarea


învăţării grupe, fiecare grupă cum ar fi: explicaţia; sistematică;
îşi alege un nume “Prietenoşii”,
potrivit cu titlul “Amicii”,
lecţiei. “Generoşii” şi
“Ingenioşii” etc.

Grupa I, – Citesc povestirea, hârtie lucrul în aprecierea


“Prietenoşii”, notează titlul, pentru grup; verbală;
primeşte povestirea autorul, apoi notează afiş; explicaţia;
cu titlul “Prietenul” calităţile unui prieten, markere;
din care, după ce o ce reies din povestire. fişe cu
citesc, pe un poster, povestirea
elevii trebuie să scrie (Anexa
calităţile unui prieten. 1);

Grupa a II-a – Pe frunzele markere; lucrul în


“Generoşii” trebuie copacului, pe care le coală grup;
să realizeze un poster decupează, le hârtie;
–“copacul colorează, notează fişe pe
aşteptărilor” (Anexa criteriile de care care sunt
2), care să cuprindă trebuie să ţină seama desenate
criterii de care trebuie atunci când îşi aleg copacul şi
să ţinem seama atunci un prieten. frunzele.
când ne alegem
prietenii.

Grupa a III-a – Primul vers, un hârtie; lucrul în


“Ingenioşii” are de singur cuvânt, un markere; grup;
realizat pe un poster substantiv, care
un cvintet. (Anexa 3). precizează subiectul cvintetul;
Transmit cerinţele. poeziei. Al doilea
vers, două cuvinte
care descriu
subiectul, două
adjective, două
calităţi esenţiale ale
prietenului. Al treilea
vers, trei cuvinte,
verbe, , prin care îşi
manifestă prietenia.
Al patrulea vers,
patru cuvinte care
exprimă sentimentele
elevului faţă de
subiect. Al cincilea
vers are un cuvânt
care exprimă esenţa
subiectului.

Grupa a IV-a – Exemplu: hârtie; lucrul în


“Amicii” au ca -“Pinocchio”, de markere; grup;
sarcină să scrie cu Carlo Collodi
markere titlul şi (greieraşul Gimini);
autorul unor opere - “Cel mai bun
studiate, care au avut prieten”, de Victor
ca mesaj “prietenia” Sivetidis”
şi trei proverbe despre “Dumbrava
prietenie, realizând minunată”, de Mihail
de-asemenea un Sadoveanu (Lizuca şi
poster. Patrocle) etc;
-Proverbe:
“Prietenul la nevoie
se cunoaşte”etc.

Fiecare grupă îşi Un elev de la fiecare


desemnează un grupă face o scurtă
reprezentant care , în prezentare în faţa
faţa clasei, să prezinte clasei, apoi vor
posterul. expune afişele pe turul expoziţia de
Turul galeriei. pereţi. Grupurile de galeriei; afişe;
elevi se opresc în faţa
fiecărui afiş
comentând şi notând.
Elevii revin la
produsele lor şi pot
răspunde la
comentariile făcute.

25 min;
5. Realizarea Dau fiecărui elev un Un juriu constituit bileţele conversaţia;
feedback-ului bileţel pe care trebuie din trei elevi de hârtie; explicaţia;
să noteze în secret analizează şi
numele celui mai desemnează pe cel
prietenos coleg din mai prietenos dintre
clasă, acel elev care colegi, înmânându-i
îndeplineşte criteriile acestuia o diplomă diplomă de
unui bun prieten. de merit. (Anexa 4) merit;
Adun bileţelele şi le
înmânez unui juriu. 8 min;

6. Tema Să realizeze un eseu Notează tema. explicaţia;


pentru acasă cu tema “Prietenia – 1min.
floarea cea mai rară”
ANEXA 1

PRIETENUL

Doi prieteni mergeau împreună prin deşert. La un moment dat, s-au certat şi unul din ei l-
a pălmuit pe celălalt. Acesta din urmă, îndurerat, fără cuvinte, a scris pe nisip: “Azi cel mai bun
prieten mi-a dat o palmă”.
Au continuat să meargă şi au ajuns la o oază unde au decis să se răcorească. Cel care
fusese pălmuit a fost cât pe-aci să se înece, dar prietenul său l-a scos la mal. După ce şi-a revenit,
cel salvat a scris pe o piatră: “Azi prietenul meu cel mai bun mi-a salvat viaţa”. Celălalt îl
întreabă: “Când te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris pe o piatră. De ce?” Primul îi
răspunde: “Când suntem răniţi, trebuie să scriem aceasta pe nisip şi vânturile vor şterge amintirea
suferinţei noastre. Dar când cineva ne face un bine, trebuie să gravăm aceasta în piatră pentru ca
amintirea acestei fapte să dăinuie neştearsă”.
ANEXA 2
ANEXA 3

CVINTETUL

Prieten
Credincios, generos,
Ascultă, înţelege, ajută,
Mâna dreaptă care mângâie,
Iertând.
ANEXA 4

Se acordă elev…

_________________,
din clasa _________, Şcoala _______________________________,

pentru calitatea de a fi „CEL MAI BUN PRIETEN”,


în cadrul colectivului.

Data: _____________

Învăţător,

S-ar putea să vă placă și