Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE.:
DATA 20.10.2014
GRUPA: Grupa Mare ,,Piticii’’
TEMA ANUALĂ : ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?’’
SUBTEMA: „Toamna
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
DŞ: ,,Roata Toamnei” -Joc didactic ( concurs)
DOS: ,,Tablou de toamnă – activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / activitate practică
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu
diferite aspecte ale anotimpului toamna
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descrie succint muncile care se desfăşoară în anotimpul toamna ( cel puţin 3
munci);
- să precizeze modul în care diferite vieţuitoare se pregătesc pentru anotimpul rece ( cel
puţin la 4 vieţuitoare);
- să răspundă corect la ghicitori ( la cel puţin 4-5 ghicitori);
- să sorteze frunzele, fructele şi legumele de toamnă ( cel puţin 4 elemente din fiecare
categorie).
SARCINA DIDACTICĂ:
- descrierea muncilor care se desfăşoară în anotimpul toamna;
- precizarea modului în care animalele se pregătesc pentru iernat;
- sortarea fructelor în funcţie de grupa de elemente din care face parte;
- ghicirea răspunsului corect.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
expunerea, munca in echipa, jocul;
Material didactic: : roata cu aspecte de toamnă, jetoane-imagini cu animale, coş
cu fructe, legume, frunze .
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING
HOUSE, 2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009
Desfășurarea activităţilor pe domenii experienţiale (ADE)
Partea I-DȘ ( Cunoașterea mediului )
Evenimentul Conţinutul știinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
Momentul Asigurarea condițțiilor pențru buna Conversațția
organizatoric desfaă sț urare a acțivițaă țților :
Aerisirea saă lii de grupaă ;
Amenajarea spațțiului de
desfaă sț urare a acțivițaă țților;
Pregaă țirea mațerialului didacțic
necesar acțivițaă țții.
Captarea Se va araă ța copiilor mațerialele aduse de Observațția
atenţiei Zaâ na Toamna pe care le vor folosi la Conversațția
acțivițațe.
Anunţarea Pențru caă Zaâ na Toamna ne-a faă cuț o Conversațția Oralaă
temei și a aşa surprizaă haideţi saă -i facem şi noi o Insțrucțajul
obiectivelor bucurie araă țaâ ndu-i ce isțeţi şi pricepuţi verbal
sunțem şi caâ ț de mulțe şțim despre
anoțimpul țoamna. Vom desfaă sț ura un
concurs: Roața Toamnei
Prezentarea Copiii vor fi îâmpaă rţiţi îân doua echipe îân Insțrucțajul Oralaă
conţinutului și funcțție de ecusoanele primițe de la Zaâ na verbal
dirijarea Toamna: echipa frucțelor, echipa
învăţării legumelor .
Concursul va avea trei probe: proba roatei, Demonsțrația Aplauze
proba ghicitorilor şi proba coşului cu Exercițțiul
bogăţiile toamnei .
Apreciere
Proba 1 – „Roata hărniciei” pe grupe
Copiii rotesc roata şi descriu succint
fructele si legumele descoperite. Explicațția
Proba 2 – „Răspunde repede şi bine”
Copiii răspund la ghicitori despre
anotimpul toamna şi despre fructe şi
legume de toamnă.
Tranzițția caă țre acțivițațea a doua se face prin caâ nțecelul: ,,Acum e țoamnaă , da!’’
Partea II
PROF.ÎNV.PREŞC.: COVACI PAULA
GRUPA: Grupa Mare PITICII’’
TEMA ACTIVITĂŢII: :”Tablou de toamnă”
FORMA DE REALIZARE : Lucrare colectivă
DOMENIUL DE ACTIVITATE : DOS – activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: lucrare colectivă
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi
deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de a realiza o lucrare colectivă,
aducându-şi aportul personal la finalizarea temei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să execute corect tăierea după contur, în linie dreaptă sau curbă
- să lipească frunzele, fructele şi legumele pe planşa mare
- să coopereze cu partenerii de lucru ( să ceara ajutorul sau să ofere
ajutor atunci când e nevoie);
- să respecte etapele de lucru pentru finalizarea lucrării
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
expunerea, munca în echipa, jocul;
Material didactic: : planşa model, o plansa mare care ilustreaza aspecte de
toamna, elemente de toamna de decupat, foarfece, lipici, cosulete.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
Partea II-DOS – ,,Tablou de toamnă” – lucrare colectivă
Eveniment Conţinut știinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
Moment Se creeazaă condițțiile necesare Exercițțiu
organizatoric desfaă sț uraă rii îân bune condițții a organizațoric
acțivițaă țții. Se pregaă țesc mațerialele
necesare: foarfece, mațerial
individual cu elemențe de țoamnaă
(frunze, frucțe, legume) din haâ rție
glace, suporț ,lipici.
Captarea Se va prezența copiilor plansț a model Conversațția
atenţiei dar sț i lucrarea îâncepuțaă care va țrebui
complețațaă de ei cu elemențele lipsa (
rochia Zaâ nei realizațaă din frunze,
umplerea celor douaă cosț uri cu frucțe
sț i legume).
Anunţarea Se anunțțaă țema acțivițaă țții : “Tablou
temei de toamnă” ce va fi realizaț prin
decupare, lipire. Se prezințaă sț i plansț a
model cu țabloul îân care Zaâ na are
rochia realizațaă din frunze de diferițe
forme sț i culori iar cosț urile ei sunț
pline cu frucțe sț i legume.
Intuirea Sunț ințuițe mațerialele cu ajuțorul Conversațția Formațivaă
materialelor caă rora se va realiza plansț a incomplețaă Observațția
“Tablou de toamna”: foarfece, lipici,
mațerial individual cu elemențe de
țoamnaă din haâ rție glace, suporț
pț.realizarea țaboului.
Demonstrarea Se prezințaă ețapele ce țrebuie urmațe Fronțalaă
modului de îân realizarea macheței:
lucru Decuparea elemențelor de Explicațția
țoamnaă ; Demonsțrațția
Asamblarea elemențelor la
locul indicaț;
Lipirea pe plansț a mare.
Demonsțrațția esțe îânsoțțițaă de
exercițțiile corespunzaă țoare .
Exerciţii de IÎnaințe de îânceperea lucrului se vor Exercițțiul Fronțalaă
încălzire a execuța caâ țeva exercițții de îâncaă lzire a
mușchilor musț chilor maâ inii: ,,Ne jucaă m’’ –
mici ai mâinii caâ nțecel.