Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.09.2019

CLASA: a VI-B

PROFESOR-EDUCATOR: Reszeg Petra Crina

DISCIPLINA: Formarea autonomiei personale

SUBIECTUL LECŢIEI: „Cu ce ne încălţăm?”

TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi şi deprinderi

MIJLOACE DE REALIZARE: convorbire

OBIECTIVE GENERALE: Consolidarea cunoştinţelor despre încălţămintea adecvată celor patru anotimpuri;

cunoşterea regulilor de păstrare şi îngrijire a încălţămintei.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să denumească corect articolele de încălţăminte;

O2- Să cunoască regulile de igienă şi păstrare a încălţămintei

O3- Să precizeze utilitatea încăltămintei în funcţie de momentul zilei şi de anotimpuri

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca independentă

b) Resurse materiale: fişe, creioane colorate

c) Forme de realizare: frontală, individuală

CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE


SECVENŢELE EVALUARE
ACTIVITĂŢII ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ACTIVITATE

MOMENT Asigurarea condiţiilor optime Pregătirea celor necesare


ORGANIZATORIC desfăşurării lecţiei pentru desfăşurarea lecţiei.
CAPTAREA Se va face printr-o discuţie Răspund la întrebările Conversația În grup
ATENŢIEI despre istoricul profesorului.
încălţămintei.
ANUNŢAREA Anunţarea temei Receptează mesajul Conversația În grup
TEMEI ŞI A Obiectivele lecţiei vor fi Explicația
OBIECTIVELOR prezentate elevilor într-o
manieră accesibilă.

PREZENTAREA Pe bază de întrebări se cere Răspund la întrebările Conversaţia, Individual


OPTIMĂ A elevilor să clasifice profesorului, clasificând explicaţia
CONŢINUTULUI încălţămintea după încălţămintea după
anotimpuri: primăvara, vara, anotimpuri.
toamna, iarna.
DIRIJAREA Se prezintă elevilor jetoanele Elevii recunosc obiectele Conversaţia, Frontal
ÎNVĂŢĂRII reprezentând încălţămintea, reprezentate pe jetoane, explicaţia, Individual
cerându-le să denumească precizează utilitatea lor, exerciţiul, jocul,
obiectul de pe jeton, să exprimându-se în propoziţii problematizarea
precizeze când este folosit şi dezvoltate. Răspunsurile
cum este întreţinut. corecte sunt apreciate.
Discuţiile se vor desfăşura
după următoarele idei:
- încălţămintea acasă;
- încălţămintea la şcoală;
- încălţămintea la orele de
sport;
- încălţămintea în excursie-
la mare, la munte;
- încălţămintea după
anotimp;
- întreţinerea încălţămintei;
- reguli de igienă a
încălţămintei.
Elevii care întâmpină
greutăţi vor fi ajutaţi.
Se solicită elevilor să În echipe câte doi, elevii vor conversaţia, individual,
ASIGURAREA completeze fişa. completa fişa. explicaţia, în echipe câte
FEED-BACK-ULUI exerciţiul, doi,
problematizarea
EVALUARE Se vor analiza fişele de Elevii îşi corecteză fişele în conversaţia În grup
evaluare. echipe câte doi. explicaţia
Se fac aprecieri generale exerciţiul,
asupra desfăşurării activităţii.

S-ar putea să vă placă și