Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.09.2019

CLASA: a VI-B

PROFESOR-EDUCATOR: Reszeg Petra Crina

DISCIPLINA: Socializare

SUBIECTUL LECŢIEI: Emoțiile

TIPUL LECŢIEI: Dobândire de cunoștințe

OBIECTIVE GENERALE:

Stimularea abilităților de comunicare și reacție în funcție de situație


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să recunoască stările emoționale prezentate în planșe.

O2- Să exemplifice situații în care se manifestă stările emoționale.

O3- Să recunoască emoția mimată de colegi, ridicând cartonașul corespunzător.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, dramatizarea, exercițiul

b) Resurse materiale: tabla, planșe cu stări emoționale, figuri stări emoționale, cartonașe cu imagini, fișe de lucru

c) Forme de realizare: frontală

CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE


SECVENŢELE EVALUARE
ACTIVITĂŢII ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ACTIVITATE

MOMENT Se pregătesc materialele Pregătirea celor necesare


ORGANIZATORIC necesare pentru lecţie. Se pentru desfăşurarea lecţiei.
asigură condiţii optime
pentru desfăşurarea
activităţii.
CAPTAREA ”Diferite situații din viața de Elevii răspund întrebărilor cu Conversația Frontală
ATENŢIEI zi cu zi ne fac să ne simțim mare placere.
într-un anumit mod. Spre
exemplu: Cum vă simțiți
atunci când faceți o faptă
bună și sunteți lăudați? Dar
când faceți o faptă rea și
sunteți certați? Cum vă
simțiți când vă latră un câine
fioros?”
ANUNŢAREA ”Astăzi vom discuta despre Elevii înțeleg termenul de Conversația Frontală
TEMEI ŞI A emoţii.” Se va scrie titlul pe emoție și sunt nerabdatori să Explicația
OBIECTIVELOR tablă. Elevilor li se va vadă ce urmează să facă.
prezenta termenul de
”emoție” ca fiind o trăire, sau
o reacție care îi ajută să
descifreze comportamentul
celor din jur sau care le
indică stările pe care le au
față de anumite persoane,
lucruri sau activități.
PREZENTAREA Pe tablă sunt lipite planșe cu Elevii răspund corect, dacă Explicația Frontală
OPTIMĂ A stări emoționale: bucurie, întâmpină dificultăți, vor fi Conversația
CONŢINUTULUI tristețe, mânie, mirare, ajutați. Exemplul
dezgust, frică. Cu ajutorul
elevilor profesorul va scrie
sub imagini ce emoție
reprezintă. De asemenea, li
se va cere să dea exemple
pentru fiecare.
DIRIJAREA ”Vom juca un joc care se Elevii sunt încântați de joc și Conversația Frontală
ÎNVĂŢĂRII numeşte: ‹‹Micii actori››”. doresc să îl repete de mai Explicația
Din cutia cu emoţii un copil multe ori. Dramatizarea
va extrage o figură pe care o
va vedea doar el, va mima în
faţa colegilor emoţia
sugerată de desen, iar aceştia
vor ghici emoţia mimată.
Se cere elevilor să lucreze pe Elevii completează fișele Conversația Frontală
ASIGURAREA fişele primite. Se explică primite. În toate fișele starea Explicația
FEED-BACK-ULUI sarcinile de lucru pentru actuală a fiecăruia este
fiecare item: reprezentată de o față
1.Să scrie sub fiecare zâmbitoare.
imagine emoția potrivită.
2.Să deseneze în figurile
fetiței și băiatului starea în
care se află în momentul de
față.

EVALUARE Se fac aprecieri individuale Elevii sunt mulțumiți de Conversația Frontală


şi colective referitoare la activitate.
desfăşurarea lecţiei.

S-ar putea să vă placă și