Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.09.2019

CLASA: a VI-B

PROFESOR-EDUCATOR: Reszeg Petra Crina

DISCIPLINA: Socializare

SUBIECTUL LECŢIEI: Relaţii de prietenie

TIPUL LECŢIEI: Însuşire de cunoştinţe

OBIECTIVE GENERALE:

Formarea deprinderilor de interacţiune socială şi a atitudinilor pozitive


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să analizeze conceptul de “relaţii de prietenie” din diferite perspective

O2- să răspundă corect întrebărilor adresate

O3- să rezolve corect fişa de muncă independentă

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, problematizarea

b) Resurse materiale: fişe de lucru, bilete cu cuvinte, panou

c) Forme de realizare: frontal, individual

CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE


SECVENŢELE EVALUARE
ACTIVITĂŢII ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE
PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE ACTIVITATE

MOMENT Asigurarea condiţiilor Pregătirea celor necesare


ORGANIZATORIC optime desfăşurării lecţiei. pentru desfăşurarea lecţiei.
CAPTAREA Se pun pe panou zece bilete Elevii sunt atenţi. Un elev va Conversația Frontală
ATENŢIEI pe care sunt scrise cuvinte. veni la panou şi aranjează Exemplul
Sarcina didactică: să biletele astfel încât propoziţia
ordoneze cuvintele astfel să fie corectă (“Spune-mi cu
încât să formeze o propoziţie cine te însoţeşti ca să-ţi spun
corectă (cu, cine, Spune-mi, cine eşti”). Elevii descoperă
te, însoţeşti, ca, eşti, să-ţi, proverbul şi îşi spun opinia.
spun, cine); sau să descopere
proverbul despre prietenie
urmărind săgeţile.
ANUNŢAREA Se anunţă tema lecţiei Ascultă. Scriu în caiete titlul Conversația Frontală
TEMEI ŞI A “Relaţii de prietenie” şi o lecţiei.
OBIECTIVELOR parte din obiectivele
urmărite. Celelalte obiective
vor fi spuse pe parcursul
lecţiei. Scriu titlul lecţiei la
tablă.
PREZENTAREA Îi întreb dacă au prieteni, Răspund la întrebări. Conversația Frontală
OPTIMĂ A cum se comportă cu ei, cât
CONŢINUTULUI timp petrec împreună?
Ce înseamnă să fii prieten cu
o persoană? (să fii legat de o
persoană prin sentimente
bazate pe cinste, încredere,
devotament, simpatie,
preferinţe comune).
Ce este prietenia? (un
sentiment de ataşament
reciproc)
Aveţi prieteni în clasă? De
ce vă sunt prieteni?
DIRIJAREA Scriu pe tablă cuvântul Scriu în caiete. Conversația Frontală
ÎNVĂŢĂRII RELAŢII în plan vertical. Îşi exprimă opinia.
Fiecare literă a cuvântului Răspund la întrebări.
RELAŢII poate semnifica:
Răbdare
Educaţie
Lucru
Amabil
Ţinută
Indulgent
Iubire
Ce relaţii sunt între prieteni?
Relaţiile de prietenie ce
presupun?
Cum vă alegeţi prietenii?
După ce criterii?

Se împart fișe cu diferite Elevii completează fișele Conversația Individuală


ASIGURAREA acțiuni care au loc între doi corect. Explicația
FEED-BACK-ULUI oameni (oferă ajutor, este
alături de el, discută cu alte
persoane despre el, etc),
elevii trebuie să aleagă
imaginile care se potrivesc
pentru un prieten adevărat.
EVALUARE Se vor analiza fişele. Elevii sunt mulțumiți de Conversația Frontală
Se fac aprecieri generale activitate.
asupra desfăşurării
activităţii.

S-ar putea să vă placă și