Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala Cuca


DATA: 7. III.2007

PROPUNÃTOR: Jalba Sorina-Mariana

CLASA: A V-A

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNÃ

SUBIECTUL: Scrisoarea

TIPUL LECŢIEI: DE ÎNSUŞIRE DE NOI CUNOŞTINŢE

OBIECTIVE CADRU:
- dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
- Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.
OBIECTIVE DE REFERINŢÃ:
1.1- Sa identifice informatiile esentiale dintr-un mesaj oral;
1.6 - Sa manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral;
2.3 – Sa se exprime clar, corect si concis;
4.1 – Sa redacteze texte cu destinatie data (scrisori).
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să identifice tipuri diferite de scrisori;
O2 – să identifice elementele specifice scrisorii;
O3 – să redacteze singuri o scrisoare.

STRATEGII DIDACTICE:
a. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul,
descoperirea, lucrul cu manualul.
b. RESURSE MATERIALE: tabla, caietele elevilor, creta, scrisoarea de
la iepuras, fise de lucru (scrisori), plicuri, foi de scris;
c. RESURSE UMANE: elevii clasei a V-a, cadrul didactic;
d. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală; pe grupe
e. TIMP, SPAŢIU: 50 de minute, sala de clasă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi
comunicare, Bucureşti, 1999;
- Limba romana, manula pentru clasa a V-a, editura Teora, Bucuresti,
2006;
- Sofia Dobra, - „Ghid de limba şi literatura română-pentru clasele aV-
a şi a VIII-a”, Editura plus, 2004.
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Activitatea de instruire Timp Metode si Resurse


lectiei procedee
Activitaea profesorului Activitatea elevilor

1.Organizare Verificarea prezentei Elevul de serviciu 1’


a elevilor. Pregatirea face prezenta elevilor.
colectivului materialelor necesare Fiecare elev isi va
de elevi desfasurarii lectiei. pregati cartile si
Stabilirea ordinii. caietele de limba
romana.

2.Verificarea Se va verifica tema si Raspund la intrebarile 3’ conversatia


temei cunostintele dobandite in puse
lectia anterioara.
3. Captarea Li se va spune elevilor că Asculta si sunt curiosi conversatia Scrisoarea de
atentiei la venire profesorul s-a la Iepuras
întâlnit cu poştaşul şi a
primit un plic. Le cere
voie elevilor să citească
scrisoarea şi constată cu
uimire că este de la
Iepurasul de Paste. Apoi
le citeşte scrisoarea.

4. Anuntarea Astazi vom invata cum sa Scriu titlul lectiei pe 1’ Conversatia Tabla, caietele
subiectului redactam corect o caiete
lectiei si a scrisoare, sa identificam
obiectivelor tipurile de scrisori si sa
stim elementele specifice
unei scrisori.
5.Conducere Li se da elevilor (asezati Conversatia, Scrisori ,
a invatarii pe grupe) cate un model Citesc cu atentie descoperirea caietul, tabla
de scrisoare: amicala, scrisoarile si raspund
familiala, de felicitare. Li la intrebari.
se cere sa desemneze un
reprezentant din fiecare
grupa care sa citeasca
scrisoarea primita. In aceste scrisori sunt
Ce s-a relatat in aceste relatate intamplari
scrisori? personale, de familie
etc.
Ce este scrisoarea? Scrisoarea este o
comunicare scrisa
personala.
descoperirea
Profesorul le cere elevilor Caietul, tabla.
sa spuna cum este
alcatuita scrisoarea : cum
incepe, ce contine, ce
scrie in partea dreapta
sus, cum este incheiata si
cum este
semnata.Profesorul scrie Isi noteaza in caiete
pe tabla structura unei structura scrisorii.
scrisori.
Se obisnuieste sa adresam
scrisori de felicitare
parintilor, prietenilor,
rudelor, ca sa le dovedim
afectiunea, cu ocazia unei
aniversari, a sarbatorilor,
de Anul Nou etc.; dar si
scrisori amicale adresate
prietenilor in care le
relatam intamplari prin
care am trecut, le
impartasim impresii etc.
Putem trimite scrisori
parintilor sau fratilor in
care le povestim noutati
atunci cand suntem
plecati de acasa. Acestea
se numesc scrisori
familiale.
6. Obtinerea Se vor rezolva sarcinile Elevii redacteaza, pe
performante pe grupe de elevi în care grupe, cate o Plicuri, foi de
i si a feed- se va urmări dacă elevii scrisoare in care sa-i Munca in scris
back-ului ştiu să redacteze o impartaseasca unui echipa
scrisoare. frate(var, vara)aflat
intr-o alta localitate o
intamplare personala.
Se va face un clasament
al grupelor si se va
premia cea mai buna
scrisoare.
7.Asigurarea
Se da tema pentru acasa.
retentiei si a Noteaza sarcina conversatia caietul
Sa redacteze o scrisoare
transferului. pentru acasa
de felicitare pe care s-o
expedieze bunicilor cu
ocazia unei aniversari.
OGLINDA TABLEI

SCRISOAREA

Scrisoarea este o comunicare scrisa personala.


Structura scrisorii:
1. Data si locul – cand a fost scrisa, se noteaza in partea dreapta a
primei pagini, sus;
2. Formula de adresare – se scrie la inceput, la mijlocul randului,
cu majuscula, apoi se pune virgula. Exprima sentimentele fata
de cela caruia ii scrieti (destinatar): Dragi parinti, Iubita
matusa, Scumpul meu verisor, Stimate domnule profesor,
Doamna Maria Ionescu, Draga Ionel.
3. Continutul scrisorii – cuprinde intamplarile, gandurile si
sentimentele voastre, organizate dupa cerintele unei compuneri.
Incepe cu litera mare si alineat.
4. Formula de incheiere – pentru scrisorile familiale puteti folosi
urmatoarele formule de incheiere: Sarut mana, Cu drag, Cu
dragoste, Va imbartisez; pentru scrisorile adresate unor
persoane superioare voua sau mai in varsta folositi : Cu stima,
Cu deosebit respect etc.
5. Semnatura – Vlad, Ionut, Monica Stefanescu.
Iasi, 15 august 2003

Petre, dragul mamei,

Nici nu stii cu cata bucurie am citit cartea ta postala ilustrata! Mi se pare ca esti aici si
glasul tau se aude din dudul de langa poarta...
Imi spui ca primele zile de tabara te-au incantat si ca petreci bine. Sa fii ascultator si
sa nu intri prea mult in apa!
Acasa vei gasi totul ca in ziua plecarii. Ba nu! Avem o surpriza: varul tau, Alexandru,
a anuntat ca vine in vizita in curand. S-ar putea sa ajungeti odata, de aceea spune-ne sigur
ziua sosirii ca sa va astepte tata la gara.
Noi ne-am apucat de gradina cu mare grija si legumelor le merge bine.
Astept cu nerabdare sa te revad, bronzat si ... mai inalt.

Mama

Constanta, 20 august 2003

Scumpa mea mama,

Am gasit plicul astazi la pranz si ti-am recunoscut scrisul. Mi-e dor de tine, mai ales
ca niciodata nu am fost plecat aproape doua saptamani de acasa.
Peste patru zile vom aprinde ultimul foc de tabara si apoi vom porni spre cei dragi. A
fost minunat la mare si am legat multe prietenii.
De doua ori ne-am plimbat cu vaporul sub soarele de amiaza si mi-am amintit
povestile pe care mi le spunea tata despre marinari si locurile minunate in care ajung
corabiile lor. Ieri, dupa ce ne-am inapoiat de la Eforie-Nord, ne-am fotografiat langa statuia
lui Ovidiu.
Te rog sa-i imbratisezi pe toti din partea mea, iar Irinei ii multumesc si ii adun multe
scoici. Am vorbit cu Alexandru la telefon si mi-a spus ca vine in aceeasi zi cu mine. Sosim
joi, 23 august, cu trenul care ajunge in gara la ora 18.30.
Cu drag,
Petrica

Bucuresti, 1 ianuarie 2004

Dragii mei bunici,

Eu va doresc un An Nou foarte fericit, multa sanatate si prosperitate. Sper sa fiti


mandri de mine ca si acum, deoarece eu ma mandresc foarte tare cu voi amandoi mai ales ca
sunteti asa de buni cu mine incat nu stiu daca va pot multumi indeajuns vreodata, asa ca va
iubesc, dragii mei bunici, din toata inima mea!

A dumneavoastra nepoata,
Angela Iorgu

Busteni, 2 august 2005

Stimata doamna profesoara,

Dupa cum stiti, sunt in tabara la Busteni, datorita stradaniei si priceperii


dumneavoastra de a-mi transmite pasiunea pentru literatura. Se afla aici copii din toata tara,
care sunt extraordinar de talentati. Programul zilnic include doua ore de creatie literara intr-o
biblioteca foarte bine dotata. Alte doua ore se desfasoara sub forma de cenaclu literar, in care
se citesc creatiile literare ale noastre.
Ma gandesc adesea ca participarea mea in aceasta tabara se datoareaza, mai ales,
sprijinului si incurajarii dumneavoastra.
Primiti, va rog, multumirile mele sincere alaturi de cele mai calde urari de sanatate si
succes in activitate.

Cu deosebita consideratie,
elevul dumneavoastra,
Mihai Raduta

Dragi copii,

Eu sunt Iepurasul de Pasti. Ma cunoasteti din anii trecuti. Am mai


fost pe la voi si v-am adus mici bucurii. Chiar daca nu ne-am vazut, ati primit
de Pasti, o hainuta noua, cozonac si binenteles, oua rosii.
Nu am timp sa vorbesc cu fiecare dintre voi pentru ca sunteti multi,
dar anul acesta m-am hotarat sa va trimit aceasta scrisoare ca sa va rog sa fiti
cuminti, harnici, intelegatori, sa ascultati de parinti si de doamnele si domnii
profesori, ca si in acest an sa va pot aduce zambete si bucurii pentru fiecare,
dupa merit.
Mai am putin pana voi veni, deci, tineti minte ce v-am spus si, nu
uitati, sa nu treaca o zi fara o fapta buna.

Va imbratizez, cu drag,
Iepurasul

S-ar putea să vă placă și