Sunteți pe pagina 1din 10

UNIVERSITATEA DE ŞTIINŢE AGRICOLE ŞI

MEDICINĂ VETERINARĂ „ION IONESCU DE LA


BRAD” IAŞI
FACULTATEA DE ZOOTEHNIE SPECIALIZAREA INGINERIE SI
MANAGEMENT ÎN ALIMENTAȚIA PUBLICĂ ȘI AGROTURISM

PROIECT DIDACTIC
Erorile de înregistrare statistică și controlul
datelor statistice

Student,
Chersan Ionel-Alexandru
2019-2020
A . Repere generale:
Școala: Colegiul Economic Administrativ, Iași
Disciplina: Statistică și analiză economică
Clasa: a XII-a
Titlul lecției: Erorile de înregistrare statistică și controlul
datelor statistice
Tip lecție: Lecție mixtă
Durată: 50 de minute
Data: 22-10-2019
B . Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevi vor fi capabili:
O1 – Identificarea cauzelor apariției erorilor în prelucarea și înregistrarea datelor
statistice;
O2 – Evoluarea calitatii informației și modului de prelucrare al acestora;
O3 – Interpretarea și analiza datelor obținute.

C . Analiza resurselor didactice:


1. Materiale didactice(MD):
 Fișă de observație(fo);
 Planșe(pl);

2. Mijloace tehnice (MT):


 Fișă de lucru(fl);

3. Metode de învățare(MÎ):
 Conversația(cv);
 Observația(obs);
 Explicația;(exp);

4. Forme de organizare a clasei(FOC):


 Activitate formală(af);
 Activitate individuală (ai);

D . Desfășurarea lecției pe secvențe de instruire

Ob Durata Desfășurarea lecției FO


MD MT MÎ
op. C
2` 1. Momentul organizatoric: cv Af
 Contactul cu clasa; Ai
 Verificarea prezenței și consemnarea
absențelor;
 Verificarea ținutei clasei și a elevilor
pentru lecție.

10` 2. Verificarea cunoştinţelor anterioare:


,, Metodele de culegere a datelor statistice’’
1. Care sunt criteriile de clasificare Cv Af
ale observărilor statistice? Ai
După numărul unităţilor statistice din Obs
volumul total al colectivităţii statistice la
care se înregistrează caracteristicile cuprinse
în programul de cercetare, regăsim:
■ observări totale, prin care se înregistrează
toate unităţile
colectivităţii ce constituie obiectul
cercetării;
■ observări parţiale, care se caracterizează
prin faptul că se culeg informaţii
numai pentru o parte din unităţile
colectivităţii. Această metodă de observare
selectivă se aplică la controlul calităţii
produselor, la recepţia mărfurilor în
comerţ, la cercetarea bugetelor în familie, la
verificarea autenticităţii datelor
obţinute prin observare totală.
2. După ritmicitatea înregistrării, identifi
căm:
■ observări curente, care constau în
înregistrarea sistematică, permanentă,
pe măsură ce se produc caracteristicile
fenomenelor analizate la nivelul
unităţilor colectivităţii (de exemplu:
înregistrarea evenimentelor demografice:
natalitate, mortalitate etc., înregistrarea
fenomenelor economice de la nivelul
agenţilor economici: mijloace fixe, numărul
salariaţilor etc.);
■ observări periodice, când înregistrarea
caracteristicilor unităţilor statistice se
efectuează la intervale de timp bine stabilite.
3. După modul de înregistrare a
caracteristicilor statistice de către
cercetător,
distingem între:
■ observări directe, în cadrul cărora
înregistrarea datelor statistice se face direct
de către cercetător;
■ observări indirecte, în cadrul cărora
înregistrarea datelor se realizează pe baza
unor documente care au consemnat anterior
fenomenul studiat.

2. Care sunt metodele prin care se


face observarea si culegerea
datelor?

► raportările statistice, care reprezintă


observări totale, permanente, prin care
se culeg date statistice referitoare la
diferitele fenomene şi procese economice
din domeniile de activitate ale agenţilor
economici. Aceste date se transmit
organului de statistică, pentru a prezenta
mersul procesului economic şi pentru a
caracteriza fenomenele şi procesele în
desfăşurarea lor. Raportările statistice se
completează pe baza datelor furnizate de
evidenţa primară, tehnico-operativă şi
contabilă şi se caracterizează prin
obligativitatea întocmirii şi înaintării
acestora, în forma şi la termenele stabilite.

► recensămintele (populaţiei, animalelor,


mijloacelor fixe etc.), care reprezintă
cea mai veche metodă de observare
statistică şi prin care se culeg datele de la
toate unităţile colectivităţii, în mod direct.
Din cauza cheltuielilor mari de materiale şi
timp pe care le implică organizarea lor,
acestea se desfăşoară periodic, la intervale
mari de timp, la 10 ani – cum este cazul
recensământului populaţiei – şi la 5 ani
– recensământul în domeniul economic.
Totuşi, având în vedere faptul că principala
formă de recensământ este recensământul
populaţiei, prin acesta se urmăreşte
obţinerea datelor care să permită şi
caracterizarea modificărilor în timp, fiind
necesară asigurarea comparabilităţii cu
recensămintele anterioare.

► sondajele statistice, care constituie o


metodă de observare parţială şi care se
organizează atunci când nu pot fi efectuate
observări statistice totale. În acest sens,
se alege un eşantion reprezentativ pentru
întreaga colectivitate, o parte din întreaga
colectivitate cercetată, iar concluziile
obţinute pot fi generalizate la nivelul întregii
populaţii statistice. Prin reprezentativitate,
se înţelege faptul că în eşantion trebuie
să se întâlnească aceleaşi structuri, trăsături
esenţiale şi valori tipice, precum cele ale
populaţiei. Este posibil ca între rezultatele
unui sondaj şi rezultatele ce s-ar obţine
dacă s-ar face o observare totală să apară
unele abateri, numite erori de sondaj sau de
reprezentativitate.
► anchetele statistice, care reprezintă
observări parţiale şi care, spre deosebire de
sondaj, nu presupun reprezentativitatea
eşantionului. Ancheta se realizează pe baza
chestionarului completat benevol, direct sau
prin poştă, la târguri, expoziţii etc.
► observarea părţii principale, care este o
metodă parţială de culegere a
datelor, acestea urmând a fi preluate numai
de la cele mai semnificative unităţi ale
colectivităţii;
► monografia statistică, care constă în
studierea amănunţită a unei colectivităţi sau
a unei unităţi de înregistrare (întreprindere,
localitate, zonă geografică) şi care
presupune organizarea şi desfăşurarea
recensământului .

2` 3. Captarea atenţiei / Trecerea la lecţia Af


nouă.
Ce credeți că reprezintă erorile de Cv ai
înregistrare statistică ? exp
În contiuare vom învăța: ,,Prezentarea
rezultatelor prelucrării statistice’’
O1 4. Predarea – învăţarea lecţiei noi
„Erori de înregistrare statistică și
controlul datelor statistice”

Mijloacele de prezentare a rezultatelor


prelucrării statistice sunt:
1. Identificarea cauzelor apariției erorilor în
prelucarea și înregistrarea datelor statistice;
2. Evoluarea calitatii informației și modului
de prelucrare al acestora;
3. Interpretarea și analiza datelor obținute.

1. Identificarea cauzelor apariției erorilor în


30`
prelucarea și înregistrarea datelor statistice

În acest punct se abordează cauzele apariției


erorilor de înregistrate statistică și se prezintă
date generale despre controlul datelor
statistice și se face clasificarea tipurilor de erori
ce pot surveni în urma unei înregistrari eronate.

O2 2.Evoluarea calitatii informației și


modului de prelucrare al acestora

În acest punct se discuta despre controlul


calitatii datelor obtinute și se exeplmilifica
în detaliu, modul cel mai adecvat de
efectuare a controlui acestora.
O3 3.Interpretarea și analiza datelor
obținute

Pe baza schemei oferite se determină cele


mai potrivite mijloace de obținere a datelor
pentru a evita cu putință sau a diminua cel
puțin, numărul erorilor apărute în
înregistrarea datelor statistice

6` 5. Fixarea cunoştinţelor fo fl Cv Af
Se completează fișele de lucru.
obs ai
2` 6. Evaluarea finală
➢ Se fac aprecieri individuale și generale
asupra clasei. cv Af
➢ Se face notarea individuală a fiecărui elev Ai
în parte.
Planul tablei
Erori de înregistrare statistică și controlul datelor statistice

slăbirea atenţiei, neconcordanţele existente în evidenţele primare,


interpretarea
Cauzele apariţiei erorilor pot fi diverse,

greşită a unor noţiuni sau norme metodologice. Toate acestea poartă


denumirea

de erori întâmplătoare. Erorile de acest tip denaturează realitatea în ambele


delimitarea
sensuri, iar, imprecisă
în cazul în acare
populaţiei şi a unităţilor
observarea se referă ei, ceea
la un ce poate
număr mareduce la un
de unităţi,
cele mai întâlnite fi ind:

ele
volum incomplet sau eterogen al înregistrărilor. Acestea poartă denumirea de
se pot
erori decompensa reciproc
metodologie, şi nu pot ainfl
de concepţie uenţa concluziile
cercetării statistice.cercetării statistice.

lipsa de experienţă sau incompetenţa. Acestea poartă denumirea de erori

grosiere sau greşeli. Printr-o analiză sistematică a datelor înregistrate şi a

cazurilor în care datele înregistrate depăşesc limitele admisibile, erorile

grosiere trebuie depistate şi eliminate.


Numele: …………………………
Prenumele: ……………………..
Clasa: ……………………………

Fișă de lucru
1. Din ce cauze credeți că apar erorile?
2. Credeți că verificarea informaților furnizate de statistici este important?
3. Enumerați câteva variabile importante la care se pot introduce erori ?
4. Erorile pot fi ……………și……………
5. Pentru depistarea erorilor de înregistrare, datele statistice sunt supuse la
……… .
6. Controlul calități de masa necesită un :
a) Volum mare de muncă;
b) Volum mare de caracteristici;
c) Volum mic de muncă;
d) Volum mic de caracteristici.
7. Erorilor cauzate de definirea innexactă sunt determinate de:
a) Caracteristici;
b) Formulare neclară;
c) Formulare eronată;
d) Formulare clară.
Test de evaluare
1. Din ce cauze pot aparărea erorile de înregistrare?
2. Tipurile de erori de înregistrare de câte feluri pot fi?
Enumerațile și explicațile.
3. Alegeți variantele corecte. Prevenirea erorilor se poate prin:
a) verificarea şi testarea tehnicilor;
b) formularelor de înregistrare;
c) formarea convingerilor pentru exprimarea datelor
reale;
d) necontrolarea corectitudinii înregistrării datelor pe
teren;

S-ar putea să vă placă și