Sunteți pe pagina 1din 3

LICEUL TEHNOLOGIC SPECIAL PENTRU DEFICIENŢI DE AUZ CLUJ-NAPOCA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 04.12.2019

CLASA: a VI-a

PROFESOR-EDUCATOR: Reszeg Petra Crina

ARIA CURRICULARĂ : Terapie educaţională complexă şi integrată

DISCIPLINA: Stimulare cognitivă

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Comportament cognitiv la nivelul capacităţ ilor psiho-individuale / proceselor psihice

SUBIECTUL : Continuă șirul!

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-Să formeze grupe de obiecte după culoare

-Să adauge elemente în funcție de cât indică cifra

TIPUL LECŢIEI : Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

RESURSE MATERIALE: fișă de lucru

RESURSE PROCEDURALE : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

TIMP DE LUCRU: 45 de minute ( timpul de lucru se va distribui pentru fiecare elev/cerință în funcție de nevoile fiecărui subiect)
Nr.crt. Etapele lecţiei Conţinutul activităţii Timp Evaluare
1 Captarea atenţiei Prezint elevilor fișa de lucru 2min Formativă prin observarea
comportamentului verbal al elevilor

2 Reactualizarea Discuții despre mulțimi de obiecte. 5 min


cunoştiinţelor

3 Anunţarea temei Astăzi vom forma grupe de obiecte în funcție de 1 min


culoare și vom număra câte obiecte sunt în
fiecare grupă, iar apoi vom vedea câte mai
trebuie să adaugăm pentru a ajunge la cifra
indicată.
4 Dirijarea activităţii Elevii vor încercui toate obiectele de aceeași
culoare de pe fișa de lucru și le vor numi.
25 min
Elevii vor număra câte obiecte sunt în fiecare
grupă formată și vor uni mulțimea cu cifra
corespunzătoare.

5 Fixarea cunoştinţelor Pe cea de-a doua fișă de lucru vor adauga atâte
elemente câte sunt necesare pentru a atinge 10 min
numărul indicat.
6 Aprecieri verbale Aprecieri asupra implicării fiecărui elev în 2 min Aprecieri individuale şi generale
activitate şi asupra corectitudinii cu care au Întăriri pozitive
rezolvat sarcina.

S-ar putea să vă placă și