Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
EDUCATOARE:
NIVEL DE VĂRSTĂ: nivel I, grupa mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cănd/cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI:,,Toamnă harnică și de toate darnică!”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Coșul cu legume de toamnă”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și societate (DOS)
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Legume de toamnă”
MIJLOC DE REALIZARE: mototolire și lipire
Dimensiuni ale dezvoltării și comportamente vizate:
A.DEZVOLTAREA FIZICĂ ȘI A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
A1.Dezvoltare fizică
A1.2.Aspect specific:Motricitate fină
Reper3:Copilul ar trebui să fie capabil să utilizeze mâinile și degetele pentru scopuri
diferite.
Indicatori 68:Utilizează independent cu ușurință material și tehnici de lucru diferite
pentru a picta,modela.
B.DEZVOLTAREA SOCIO –EMOȚIONALĂ
B.1.Dezvoltare sociala
B1.1.Aspect specific:Abilități de interacțiune cu adulții
Reper2:Copilul ar trebui să fie capabil să ceară ajutorul adultului când are nevoie.
Indicatori:
172. Cere ajutor adulților din comunitate(vecin, bibliotecar, bunicii, prietenilor de joacã
etc.).
174. Pune întrebãri adultului înainte de a devia de la ordinea stabilitã și de a încãlca
regulile

B1.4.Aspect specific:Dezvoltarea comportamentului pro- social


Reper 5:Copilul ar trebui sã fie capabil sã perceapã regulile și efectele acestora.
Indicatori: 223.Se joacã sau lucreazã fãrã sã îi deranjeze pe ceilalți.
226.Respectã reguli simple de participare în activitãți și joc.
227. Participã la activitãți în grupuri mici sau mai mari

C.CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE


C.2.Inițiativă
Reper2: Copilul ar trebui sã fie capabil sã aibã inițiativã în interacțiuni și activitãți.
Indicatori: 328. Exprimã dorința de a învãța sã realizeze anumite acțiuni de autoservire,
sã confecționeze obiecte, jucãrii sau sã gãseascã informații despre obiectele interesante.
C3.Persistența
Reper3: Copilul ar trebui sã fie capabil sã continue realizarea sarcinii, chiar dacã
întâmpinã dificultãț
Indicatori: 340. Se concentreazã la o activitate 20 de minute, fãrã
supervizare.
343. Revine asupra sarcinii chiar dacã are dificultãți, este întrerupt/ã sau are
anumite nelămuriri
C4.Creativitatea
Reper 4. Copilul ar trebui sã fie capabil sã manifeste creativitate în activitãțile zilnice
Indicatori: 354. Aduce elemente noi în activitãțile cunoscute.
357. Utilizeazã sau combinã materiale și strategii în modalitãți noi pentru a explora sau
rezolva problem.

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICÃRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI


SCRIERII

D.1.2Aspect specific: Dezvoltarea capacitãții de vorbire și comunicare (comunicare expresivã)


Reper 4: Copilul ar trebui sã fie capabil sã demonstreze capacitatea de a se exprima
corect gramatical
Indicatori:436. Utilizeazã în vorbire acordul de gen,numãr, persoanã, timp.

Reper 5: Copilul ar trebui sã fie capabil sã-și extindã progresiv vocabularul.


Indicatori:458. Utilizeazã cuvinte care exprimã sentimente și emoții proprii și ale altora.
465. Utilizeazã în vorbire propoziții dezvoltate și fraze.

E. DEZVOLTAREA COGNITIVÃ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII


E1.1.Dezvoltarea gândirii logice și rezolvarea de probleme
Reper 2: Copilul ar trebui sã fie capabil sã observe și sã compare experiențe, acțiuni,
evenimente.
Indicatori; 594. Argumenteazã propriile decizii.

SCOPUL ACTIVITĂȚII
Dezvoltarea creativității și formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor
picturi,desene,modelaje.

OBIECTIVE:
OO1 Să recunoască materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;
OO2 Să execute corect tema propusă respectând tehnica de lucru și indicațiile primite;
OO3 Să lucreze curat, îngrijit, păstrând ordinea și curățenia la locul de muncă;
OO4 Să aprecieze critic și autocritic lucrările colegilor și propria lucrare, pe baza criteriilor
amintite de educatoare.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca
independent, turul galeriei.
Mijloace didactice: conturul legumelor, hârtie creponată, lipici, șervețele umede
Forma de organizare:frontal,individual.

Nr. Etapele Conţinut științific Strategii didactice Evaluare/


Crt activității Metode și
. Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Voi asigura condiții igienice și de Mobilierul
organizatoric ordine, necesare unei bune desfășurări grupei
a activității:
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialelor;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
2. Captarea atenţiei Momentul de captare a atenției se va Conversaţia Ghicitoare Rezolvarea
realiza printr-o ghicitoare: ghicitoarei
,, Roșu, lung și mustăcios
Mai subțire ori mai gros,
Dulce, vitaminizat
Rege-i peste zarzavat.
(Morcovul)
3. Anunţarea temei Tema noastră de astăzi este „Legume Explicaţia
şi a obiectivelor de toamnă”, iar în cadrul acestei teme
urmărite vom mototoli hârtia și o vom lipi
pentru a realiza legumele din coșul cu
fructe de toamnă.
4. Reactualizarea Pornind de la ghicitoarea propusă, Conversația Observarea
cunoştinţelor vom descoperii anotimpul în care ne sistematică a
aflăm, ne vom reaminti care sunt comportamentelor
legumele acestui anotimp. copiilor
5. Prezentarea Copiii vor intui materialelele pregătite Realizarea lucrării
noului conținut realizarea legumelor. Explicația Carton,
și dirijarea -Ce aveți pe mese? hârtie
învățării -După ce veți parcurge etapele de creponată,
lucru pe care vi le spun, lucrările lipici,
voastre vor fi asemănătoare cu această șervețele
lucrare. umede
-Ce este aceasta din mâna mea? Conversația
(Aceasta este o legumă)
-Care credeți că sunt materialele pe
care le-am folosit? (Materialele care
le-ați folosit sunt:carton hârtie
creponată, lipici) Demonstrația
Se va trece la demonstrarea modului
de lucru și la acordarea indicațiilor
necesare. În explicarea şi demonstraţia
modului de lucru voi evidenţia modul Planșa
de utilizare a materialelor, respectarea Exercițiul model
ordinii la masa de lucru şi acurateaţea
lucrării.
Înainte de a începe această activitate
vom face un joc de încălzire a
musculaturii mici a mâinii: Exercițiul
„Umerii îi vom mişca
Spatele vom îndrepta Observarea
Degetele-mi sunt petale sistematică a
Se deschid ca la o floare comportamentelor
Vântul bate ne-ncetat copiilor
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm .
Lebedele-n jur privesc ,
Mâinile mi le rotesc Exercițiul
Morişca o învârtesc
Şi la lucru eu pornesc . ’’
Acuma că ne-am încălzit muşchii
putem începe la lucru. Copiii vor
executa individual lucrarea, conform
modelului.
6. Asigurarea Copiii vor prezenta lucrarea, Observarea
retenţiei şi enumerând elementele componente și Exercițiul sistematică a
transferului explicând modul de lucru. comportamentelor
copiilor
7. Obținerea Se va realiza o mini expoziţie cu Observarea
performanţei lucrările copiilor şi se vor analiza Conversația, Panou sistematică a
aceste lucrări în funcţie de respectarea Exercițiul, comportamentelor
temei şi a etapelor lucrării,acurateţea Explicația copiilor
lucrării,originalitatea şi finalizarea
lucrării.În încheierea activității vom
face turul galeriei pentru a analiza
toate lucrările și vom argumenta de ce
ne place sau de ce nu ne place o
lucrare
8. Încheierea În încheierea activității se vor face Intonația Buline Observarea
activităţii apreciri colective asupra modului în sistematică a
care s-a desfășurat activitatea de comportamentelor
astăzi,încurajând copiii să adopte în copiilor
continuare o atitudine pozitivă.
Copiii sunt recompensați de către
educatoare cu buline roșii. Se
părăsește sala de grupă intonând
cântecul „A,a,a acum e toamnă da!”

S-ar putea să vă placă și