Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„DRAPELUL ROMÂNIEI”

Nivelul: I (grupa mijlocie)


Propunător: Ciopac Diana-Simona
Tema anuală: „CINE SUNT/SUNTEM?”
Tema activităţii: „Drapelul României”
Tipul activităţii: mixtă (predare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi).
Domenii experienţiale: -Domeniul Ştiinţă-cunoaşterea mediului
-Domeniul Om şi Societate-activitate practică.
Mijloace de realizare: observare şi desen cu Pic
Scopul activităţii:
 Dobândirea de cunoştinţe şi informaţii noi despre drapelul românesc, dar şi verificarea
celor achiziţionate anterior în activităţile dedicate Zilei Naţionale.
 Îmbogăţirea fondului de cunoştinţe cu aspecte caracteristice şi elemente reprezentative
ale ţării noastre.
 Formarea sentimentelor de dragoste şi respect pentru ţara şi poporul din care fac parte.
Obiective operaţionale:
 să identifice drapelul României ca simbol naţional;
 să recunoască culorile drapelului şi ordinea în care acestea se află;
 să realizeze prin tehnica desenului cu Pic lucrări colective;
 să prezinte în mod original părerile despre temă, caracterizând drapelul României;
 să participe cu interes la activitate;
 să execute mişcări la semnalul educatoarei şi în sensul indicat de aceasta.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observarea, explicaţia, exerciţiul, brainstormingul, Turul galeriei, Cubul.
Material didactic: drapelul României; imagini diverse, coli A3 colorate cu cerneală; Pic; bucăţi
de carton roşii, galbene, albastre; lipici, scobitori; şablon harta României;
siluete de copii decupate din carton; piese Lego.
SCENARIUL DIDACTIC

NR. EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE ŞI EVALUAREA


CRT. DIDACTIC PROCEDEE
1. Moment de Aerisirea clasei şi organizarea mobilierului
Organizare pentru patru grupuri
2. Captarea atenţiei Clasa va fi decorată de sărbătoare, cu obiecte
de artizanat, cu steaguri, cu stema ţării.
Copii vor asculta pentru început imnul
României şi-l vor cânta împreună cu explicaţia
educatoarea.
Educatoarea le va prezenta un drapel mare şi le
va spune că toată activitatea ce urmează să se
desfăşoare va fi una dedicată Zilei României.
3. Anunţarea temei Educatoarea le va spune copiilor că în tot ceea
şi a obiectivelor ce vor face astăzi vor aduce un omagiu ţării lor
şi vor învăţa multe lucruri despre drapelul ţării observarea
lor. În plus, se vor juca şi vor concura pe
echipe.
4. Prezentarea Drapelul expus va fi observat de copii
noului conţinut şi împreună cu educatoarea şi vor stabili câteva
dirijarea învăţării elemente esenţiale ale acestuia: formă, compo-
nenţă, materiale, dimensiune, culori, ordinea
culorilor. Apoi se prezintă şi câteva imagini
aflate deja în decorul clasei, în care copiii pot
observa şi identifica steagul nostru la diverse
manifestări (Olimpiade, premieri sportive et. ),
precum şi în normalele amplasamente (la
intrările clădirilor:primării,grădiniţe,şcoli etc.).
Cu această ocazie, copiii vor face un tur al
clasei pentru a vedea toate imaginile afişate,
timp în care se desfăşoară dialoguri
lămuritoare, se fixează conţinutul, dar se şi
asigură o tranziţie către următoarea activitate
statică.
5. Asigurarea Grupa va fi împărţită în patru subgrupe astfel:
retenţiei şi a pe o măsuţă sunt aşezate cu faţa în jos tot atâtea
transferului jetoane cu cifre (1-4) câţi copii sunt. Alte patru
măsuţe sunt numerotate 1,2,3,4.
Fiecare copil va întoarce un jeton, iar cifra de
pe acesta îi va indica măsuţa de lucru. brainstormingul observarea
Activitatea ca debuta cu un asalt de idei în comportamen-
cadrul grupurilor deja formate. tului copiilor;
Fiecare copil va primi câte o coală A3 colorată
cu cerneală,câteva Picuri,bucăţele de hârtie
roşie,galbnă şi albastră, şi la fel şi sub formă de
floricică,lipici,scobitori,şablon cu harta
României,siluete de copii decupate din carton. continuu-
Copiii din fiecare grup vor avea simboluri formativă;
proprii de identificare,bulinuţe autoadezive
divers colorate,cu care îşi va „semna” fiecare
participarea la lucrare. munca în grup
Tema pe care fiecare grup o va avea de realizat
este: „Darul pentru ţara mea”, în care trebuie să
includă sau să figureze şi drapelul românesc.
Copiii se gândesc cum ar putea să realizeze
acest tablou şi fiecare dintre ei va veni cu idei
şi păreri proprii. Vor încerca să realizeze un orală;
tablou cât mai frumos şi mai complex,prin
ştergerea cernelii de fundal cu Pic şi decorarea
conturului României cu materialele puse la
dispoziţie.
Copiii lucrează la tabloul grupului,cooperând, exerciţiul
iar la sfârşit fiecare îşi va amplasa bulinuţa
proprie pe fişa lucrată în comun.
Când toate lucrările vor fi terminate,copiii vor
participa împreună la jocul cu cânt „Drag mi-e
jocul românesc” (tranziţie)
6. Obţinerea După acest moment, copiii se vor aşeza pe
performanţei scăunele şi se vor juca un joc cu un „cub
magic”. Cubul are pe fiecare faţetă câte o
culoare ce reprezintă o anumită sarcină
referitoare la tema „Ziua României”. explicaţia;
În momentul în care un copil va fi nominalizat
să arunce cubul, el va descoperi o anumită
faţetă a acestuia. Educatoarea va citi sarcina de
pe faţeta respectivă.
De exemplu:
DESCRIE -un copil va preciza care sunt
culorile care alcătuiesc tricolorul, numărul
acestora. exerciţiul aprecieri
COMPARĂ –să îl compare cu steagul altor ţări Cubul; privind
(se arată şi alte steaguri, pentru comparaţie). corectitudinea
ASOCIAZĂ –să asocieze culorile din steag cu răspunsurilor;
anumite elemente personale sau din natură.
ANALIZEAZĂ –locul de amplasare al
drapelului pe care l-au observat (la intrarea în
clasă, în suport special).
APLICĂ –să realizeze drapelul ţării prin
îmbinarea a trei piese Lego.
ARGUMENTEAZĂ –„Iubesc steagul
României”.
Se mai fac 2-3 aruncări de cub. Copiilor
care nu au aruncat cubul li se promite că într-o
activitate următoare educatoarea va ţine seamă
de acest aspect.
7. Evaluare şi La sfârşitul activităţii, educatoarea va anunţa că Turul galeriei;
încheiere vor face o evaluare a lucrărilor într-un mod
original, ca într-o expoziţie, astfel: fiecare grup aprecieri de
se va afla în faţa lucrărilor proprii. La semnalul grup şi
educatoarei, grupul va merge la alt tablou, în individuale;
sensul acelor de ceasornic. Astfel, fiecare grup observarea;
va trece şi va vedea lucrările celorlalţi, făcând
aprecieri asupra muncii colegilor.
Dacă le-a plăcut ce au văzut, lipesc o bulină aprecieri
albă, iar dacă ei consideră că tablourilor le verbale.
lipsesc anumite elemente, pot semnala acest explicaţia;
lucru cu o bulină albastră.
La sfârşit educatoarea va face aprecieri verbale
la nivelul grupurilor deja formate, dar şi
individuale pentru copiii care au avut un aport
deosebit în desfăşurarea activităţii.
BIBLIOGRAFIE

S. BREBEN; E. GONGEA; G. RUIU; M. FULGA, Metode interactive de grup, Editura


Arves, Piteşti, 2002

L. CULEA; A. SESOVICI; F. GRAMA, Activitatea integrată în grădiniţă, Editura


Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008.

Revista Învăţământului Preşcolar 1-2/2008.

S-ar putea să vă placă și