Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Cursant:Carolina Dutu
Unitatea de invatamant:
Data: 06.02.2011
Clasa: a V-a
Disciplina:Religie Ortodoxã
Unitatea de învãţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale
Subiectul lecţiei:Decalogul - datoriile față de Dumnezeu
Tipul lecţiei: Transmitere / însuşire de cunoştinţe
Scopul lectiei: informativ:insusirea normelor morale din Decalog;
afectiv: cultivarea sentimentului de iubire fata de Dumnezeu
formativ: deprinderea de a respecta poruncile si regulile primite

Obiective de referinta:
1. Sa identifice un text din Sfanta Scriptura
2. Sa evidentieze care sunt datoriile fata de Dumnezeu

Obiective operationale:
1 - să explice motivul pentru care everii au primit poruncile in maxim 2 minute
2 - sa explice libertatea omului in alegerea respectarii poruncilor pe baza cunostintelor dobandite in lectiile anterioare
3 - sã explice faptul cã icoana nu e un idol in maxim 1 minut pe baza informatiilor primite
4 - să motiveze cinstirea Duminicii de către creştini, prin comparaţie cu cinstirea sâmbetei de către evrei
5 - să enumere primele patru porunci din Decalog cu ajutorul imaginilor

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea,lectura
expresivã, observarea dirijatã.
2. Mijloace de învăţământ: fişe, icoana lui Moise cu primirea celor 10 porunci, video-proiectorul.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individualã si pe grupe.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R.,
Bucureşti, 2002;
- Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a V-a, Edit. Sf. Mina,
Iaşi, 2009;
.
Etapele lecţiei Ob. Timp Scenariul didactic Metode şi procedee Mijloace de Forme de Evaluare
Op. Invatamant organizare
1. Moment 2’ Salutul;
organizatoric Rugăciunea;
Notarea absenţelor;
Pregătirea pentru începerea lecţiei.
2. Pregătirea 5’ - Se citeşte povestirea „ Satul fără reguli” (Anexa 1) pentru a se Activitate -orala
elevilor pentru evidenţia importanţa existenţei unor reguli de comportament în Lectura expresivă frontala
receptarea noilor societate.
cunoştinţe - Se pun elevilor următoarele întrebări: Conversaţia
a) Ce aţi învăţat din această povestire?
b) Ce reguli au cerut să fie introduse din nou oamenii din acel sat? Explicaţia
Precizare:
-regulile pe care acei oameni au cerut sa fie introduse din nou au fost
cele 10 porunci.
3. Precizarea şi 2’ Se anunţă şi se notează pe tablă titlul lecţiei: Decalogul - datoriile față Explicaţia Activitate
explicarea titlului de Dumnezeu frontala
şi a obiectivelor Se precizează competenţele specifice.
4. Dirijarea 25’ -Se prezinta elevilor icoana reprezentandu-l pe Moise cand primeste Observarea dirijata Icoana Activitate
invatarii tablele Legii: Moise frontala Orala
-Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari: Conversatia primind
-„Ce vedeti reprezentat in aceasta icoana?” tablele Legii
-„Ce face el?” Activitate
. –„De la cine primeste el aceste table?” frontala
-„Cine credeti ca este reprezentat in aceasta icoana?”

Precizare:
Explicatia
O1 Deoarece oamenii aveau nevoie de indrumare pentru a deosebi binele
de rau, Moise a urcat intr-o zi pe Muntele Sinai unde a vorbit cu
Dumnezeu si a primit de la Acesta cele 10 porunci.

-Se explica cuvantul porunca=ordin regula ce trebuie respectata Expunerea


-Se prezinta elevilor cele doua planse cu cele 10 porunci si apoi se Plansa cele Activitate
citesc cele 10 porunci din Sfanta Scriptura Problematizarea 10 porunci frontala Orala
_ Se adreseaza intrebarea: „Credeti ca Dumnezeu ne obliga sa le
respectam?”
Se accentueaza ideea libertatii de decizie.

Precizare:
Explicatia
O2 Dumnezeu nu impune omului nimic, nu forteaza pe nimeni sa
respecte poruncile. Omul este liber sa aleaga, insa ele sunt necesare
pentru cei ce doresc sa se mantuiasca.

-Se cere elevilor sa priveasca plansele si se explica faptul ca primele


porunci scrise pe prima plansa reprezinta datoriile omului fata de
Dumnezeu, iar urmatoarele sase porunci, scrise pe a doua plansa
reprezinta datoriile fata de semeni.
Lectura
Se explica pe rand primele patru porunci. Activitate frotala
 Profesorul numeste un elev sa citeasca prima porunca. Conversatia
„-Cine este Dumnezeu?”

„-De ce se vorbeste de alti dumnezei?”


O3
„-Puteti da exemple?” Orala

„-I-au placut lui Dumnezeu faptele acestor oameni”?


Activitate
„-Ce invatati voi din aceasta porunca?” Lectura frontala
 Profesorul numeste un elev sa citeasca a doua porunca.
O3 Conversatia
„-Ce inseamna chip cioplit?”
„-Cum se mai numesc aceste obiecte?”
„-Acum stim ce inseamna cuvantul idol. Oare icoana este un idol?
5. Fixarea şi 10’ -Se cere elevilor sã completeze fişa de lucru pe care o primesc de la Exercitiul
sistematizarea O5 profesor. ( Anexa 2)
cunoştinţelor Se imparte clasa in echipe si fiecare echipa va primi o fisa pe care va Fisa de lucru Formativa
scrie 5-6 reguli de comportare civilizata pe care trebuie sa le respecte Activitatea
in clasa,iar apoi le vor afisa in clasa individuala si Scrisa
pe echipe

6.Aprecierea si 1’ -Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea


generalizarea elevilor pentru lectie cat si implicarea in predarea noilor cunostinte
-Se noteaza elevii care au participat la lectie

1’ Se anunta tema pentru acas: Activitate


7.Precizarea si 1. Scrie un scurt enunt prin care sa arati cum dovedesti tu ca-L Explicatia frontala
explicarea temei iubesti pe Dumnezeu
pentru acasa 2. Discuta cu familia ta despre datoriile pe care le au oamenii
fata de Dumnezeu

Rugaciunea
8. Incheierea 1’ Salutul
activitatii

ANEXA 1
Satul fără reguli

Lumea din sat era sătulă de reguli. Totul era prescris: Când era trezirea, când trebuia să se meargă la serviciu, când era zi de duminică şi zi de lucru.
Pentru elevi era prescris când începe şcoala, că trebuie să aibă asupra lor o batistă şi să-şi spele acasă dinţii. Existau reguli de circulaţie, reguli de cântat la
pian.

Erau într-adevăr multe prescrieri şi oamenii au hotărât ca de azi înainte să nu mai fie valide aceste reguli. Părea frumos.

Şcoala, fireşte, era goală pentru că toţi copiii au mers la scaldat; lumea a scos mesele în stradă căci acolo bătea soarele; tinerii au deschis la maximum
casetofoanele şi au lăsat să funcţioneze zi şi noapte; când Petru a ieşit din apă, n-a mai găsit pantalonii. I-a luat Claudiu. "Nu mai sunt reguli", strigă el şi
fugi de acolo; Maia o găsi în camera sa pe micuţa Elena de la etajul de deasupra. Tocmai voia să-i strice păpuşa. "Ce faci aici, Elena?" "Nu mai sunt
reguli", spuse micuţa, luă păpuşa şi fugi din cameră. "Am fost la şcoală", spuse Bogdan. "Să nu mă minţi!", strigă tatăl. "Nu mai sunt reguli. Deci nu am
minţit". Când oamenii voiau să doarmă nu puteau din cauza muzicii gălăgioase. Mulţi nu mai găseau banii la locul lor; copiii dormeau unde apucau;
maşinile claxonau pe stradă fără rost, stricau măsuţele care stăteau pe stradă. "Unde sunt copiii? Cine a stricat măsuţa mea? Unde-mi sunt banii? Unde e
poliţia?" Dar la numărul de telefon de la poliţie nimeni nu ridica receptorul. Căci dacă nu există reguli, nu mai e nevoie nici de cineva care să-i apere.

Încă dinn acea noapte începură să sune clopotele bisericii. Lumea s-a adunat, iar unul a spus: "Aşa nu se mai poate trăi". "Nu, aşa nu mai putem
trăi", spuseră şi ceilalţi. "Ne trebuie reguli", strigă unul. "Da, vrem din nou reguli", strigară cu toţii.

Începură să facă din nou reguli. Copiii să asculte de părinţi. Părinţii să-şi iubească copiii. Nu e voie să faci rău unul altuia. Nu e voie să se fure.
Trebuie să se spună adevărul. "Vrem aceste reguli", spuseră cu toţii şi plecara linistiti la casele lor.

ANEXA 2 FIŞÃ

1. Uniţi prin sãgeţi enunţurile celor douã coloane:

Eu sunt Domnul Dumnezeul tãu numele Domnului în deşert!

Sã nu-ţi faci chip cioplit ca sã o sfinţeşti!

Sã nu iei sã nu ai alţi Dumnezei înafarã de Mine!

Adu-ţi aminte de ziua Domnului sã nu te închini lor, nici sã le slujeşti!

2. Încercuiţi litera corespunzãtoare rãspunsului corect:

A. Decalogul cuprinde: a.) 4 porunci; b.) 6 porunci; c.) 10 porunci.


B. Moise a stat pe Muntele Sinai: a.) 10 de zile; b.) 40 de zile; c.) 50 de zile.

C. Decalogul a fost dat oamenilor pentru: a.) a cunoaşte voia lui Dumnezeu; b) a avea cât mai multe reguli; c.) a şti cum se poate ajunge în Împãrãţia cereascã.

3. Completeaza spatiile punctata cu raspunsul correct

a)Poprul evreu a primit tablele legii dupa ce a …………………………….

b)Crestinii cinstesc ziua de odihna………………deoarece…………………

c)Implinesc poruncile doar cine Il iubeste pe……………….. si vrea sa se ……………..deoarece omul este inzestrat de Dumnezeu cu ……………………

DECALOGUL SAU CELE ZECE PORUNCI

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tãu; sã nu ai alţi dumnezei în afarã de Mine.


2. Sã nu-ţi faci chip cioplit, nici altã asemãnare, nici sã te închini lor.
3. Sã nu iei numele Domnului Dumnezeului tãu în deşert.
4. Adu-ţi aminte de ziua a şaptea, ca s-o sfinţeşti. Şase zile lucrează şi-ţi fă tot lucrul, iar în ziua a şaptea să nu faci nici un lucru.
5. Cinsteşte pa tatãl tãu şi pe mama ta, ca bine sã-ţi fie şi mulţi ani sã trãieşti pe pãmânt.
6. Sã nu ucizi.
7. Sã nu fii desfrãnat.
8. Sã nu furi.
9. Sã nu ridici mãrturie mincinoasã împotriva aproapelui tãu.
10. Sã nu pofteşti nimic din ce este al aproapelui tãu.

S-ar putea să vă placă și