Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

SUBIECTUL LECŢIEI: Pronumele-valori stilistice


TIPUL LECŢIEI: consolidare şi dobândire de noi cunoştinţe
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
* cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
1. să ştie care sunt valorile stilistice ale pronumelor;
2. să poată recunoaşte orice fel de pronume studiat la clasă.
3. să poată analiza orice pronume studiat la clasă.
4. să scrie corect unele pronume care pot fi confundate cu alte părţi de vorbire omofone.
* afective: 1. Elevii vor vedea că pronumele pot fi foarte expresive atunci când se subordonează unei
idei
frumoase.
2. Elevii vor observa că folosim pronumele în structuri care ni se par lipsite de importanţă,
care au la bază forme pronominale rare sau interesante.

Strategia didactică
Mijloace didactice: ¤ Limba română, manual pentru clasa a V-a
¤ Fişe de lucru: 1. Model de analiză ( tabel )
2. Fişă cu textul de corectat.
3. Fişe cu exerciţiile care au scris pe verso fragmente dintr-un enunţ.
Metode şi procedee: expunerea, , conversaţia euristică, exerciţiul, discuţia liberă, observaţia
Bibliografie: 1. Limba română esenţială, Alexandru Metea,
2. Valorile stilistice ale părţilor de vorbire, Eugen Câmpeanu
3. Evaluare V- VIII, Limba română, Lăcrămioara Ioniţă, Florin Ioniţă, ed. Humanitas
4. Limba română, caietul elevului, clasa a VI-a, Nela Costache, Alexandra Buleandră, ed. Carminis
5.. Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Constantin Parfene, ed Polirom, 1999
Forme de organizare: activitate pe grupe,activitate individuală şi frontală
Scenariul didactic
Conţinuturi Tehnici de
Etapele Obi instruire
lecţiei Activitatea profesorului Activităţi specifice elevilor
ecti
ve
Organ
i- Se face prezenţa.
zarea
clasei
*Se reactualizează toate părţile de vorbire
unor cunoştinţe
anteri oare Actualizarea

toate pronumele şi se dau exemple pentru *Participă cu răspunsuri şi completări


fiecare, specificându-se care poate să devină referitoare la părţile de vorbire şi pronume în *conversaţia
adjectiv pronominal şi care nu. special.

Capta
rea *expunerea
atenţiei
Anunţa
rea
*Notează
subiect Pronumele-valori stilistice
ului
şi a
obiecti
velor
Conducerea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe
Se dă textul.
„-Draga tatii, iaca ce-mi tot spune mă-ta de * Primesc fişa nr. 1. şi analizează pronumele
tine: că n-o asculţi, că eşti rea şi înnărăvită şi că după modelul dat.
nu e chip să mai stai la casa mea; de aceea du-te *În acelaşi timp câte un elav va veni la tablă O.c.
şi tu încotro te-a îndrepta Dumnezeu, ca să nu pentru a completa fişa mare pusă pe tablă. 2,3 *exerciţiu
se mai facă atâta gâlceavă din pricina ta.”
Ion Creangă, Fata babei...

Valorile stilistice ale pron. pers:


*valoare onomatopeică: O.c.
„ Şi peste toat-această hărmălaie, 1
Pornită vifor împrejurul meu, *Notează. *expunerea
O vorbă s-auzea ţâşnind mereu
Ca ţipătul nătâng de cucuvaie
Din toate gurile: Eu! Eu! Eu! Eu!” O.a. *observaţia
Al. Philippide, Tainicul ţel 1,2
*dativul etic:
- pers.I, sg.:”Unde mi-i crăiasa oare?” ( M.
Eminescu)
-pers. a II-a, sg.: „Şi odată mi ţi-l înşfacă”(I.
Creangă)
-pers. aIII-a, sg.: „Tot de Corbea că-mi
vorbea/şi din gură mi-şi zicea”
*pron. pers. o apare în locuţiuni: a o face
lată, a o pune de mămăligă, a o tuli etc.
*pron. noi folosit pentru pentru pers. sg.:
„ Noi, regina Franţei am hotărât....” (mai ales în
limba franceză)

*Trebuie să corecteze următorul text:


*Expun o planşă cu un text ce conţine greşeli Mă i-a mama cu ia, ca săi ajut la
legate de ortografia pronumelui. treburile cele avea în curte. Am vrut săi spun O.c.
*exerciţiul
că mă strigă cineva, dar i-a mă tot zorea. 4
Până la urmă mia promis că mi-a dat un dar
dacă o voi ajuta. Toţi iau dat dreptate ei.

*Pron. posesiv al meu, al tău se foloseşte


în limbajul popular pentru soţie sau soţ.
*pron. demonstrativ aceea apare în sintagma O.c.
„vorba aceea” 1
- hăla, haia creează impresia de ţigănie *expunerea
*repetat, pron relativ care dă impresia de lucru *Notează.
făcut cu o perticipare intensă
„Şi care săpau cu cazmalele, care cărau cu O.a.
tărăboanţele, care cu covăţile, în sfârşit lucrau 2,3 *observaţia
oamenii cu tragere de inimă.” I.Creangă
* pron. nehotărâte formate cu –va înlocuiesc
realităţi care stau sub semnul îndoielii.

Vor fi împărţiţi pe grupe. Fiecare grupă va


Supraveghez activitatea grupelor. avea de rezolvat un exerciţiu. Pe spatele fişei O.c.
de lucru este scris un cuvânt, care face parte 2,3 *exerciţiul
dintr-un enunţ care va fi înţeles doar dacă 4
toate grupele dau răspunsurile corecte
„ Nu există regi printre cuvinte; şi dacă *discuţii libere
există, ei trebuie detronaţi.” C. Noica.
backuluiAsigurarea feed-
*Se realizează pe parcursul învăţării prin: Asig. retenţiei şi a
*Aprecieri ale răspunsurilor prin: Bine! Da! Aşa exerciţii de identificare, de copletare, de transferului:
este! Etc. compunere.

Tema pentru acasă: Exemplificați fiecare regulă cu câte un exemplu propriu –20 min.
Gr. 1- include intr-o schemă valorile stilistice ale pronumelor.

S-ar putea să vă placă și