Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VIII- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcolala cu clasele I-VIII „Avram Iancu” Baia Mare
DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ
LECTIA: PARTICIPAREA CETĂŢENILOR ŞI RESPONSABILITATEA;
DECIZII, ACŢIUNI ŞI ASUMAREA CONSECINŢELOR
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: mixtă
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să descrie participarea cetăţenească.
2. Să definească termenii: decizie, acţiune,responsabilitate.
3. Să cunoască participarea la diferite acţiuni
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea,
explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Cărţi de specialitate
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Modalităţi
Momentele Metode şi Forme de Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
instruirii (timp) procedee organizare materiale
evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului Elevii spun absenţii şi se Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
(2 min)
- Elevii notează în caiet titlul Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) obiectivele urmărite la competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din Elevii răspund la întrebări Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor lecţia anterioară. expunându-şi punctele de euristică
asimilate anterior vedere
(7 min)

O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Elevii răspund cu ajutorul Evaluare


Explică elevilor ce înseamna participarea cetăţenească şi profesorului, dacă va fi nece- Conversaţia orală
Dirijarea învăţării. O2 care sunt rolurile acesteia. sar. Expunerea Frontal Manual
Prezintă elevilor termenii decizie, acţiune, Elevii răspund eventualelor Modelarea
O3 responsabilitate definindu-i şi dând exemple pentru întrebări. Notează
fiecare.
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi Elevii răspund. Pun întrebări. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele Feed-back- scrisă
neînţelegeri. ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Sunt atenţi la cerinţe -
Schiţa tablei

Participarea cetăţenilor şi responsabilitatea; decizii, acţiuni şi asumarea


consecinţelor

Forţa unei societăţi democratice depinde de participarea responsabilă a


cetăţenilor la viaţa publică.
Există mai multe forme de participare:
a) Participarea la decizie
b) Participarea la diferite acţiuni
Participarea este în acelaşi timp un drept şi o responsabilitate.
Orice participare presupune anticiparea consecinţelor participării.

S-ar putea să vă placă și