Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.02.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Șușturogiu
Clasa: CP, I, a II- a, a III- a, a IV- a
Propunător: Kis Alexandra- Brigitta
Disciplina
CP I II III IV
Muzică și mișcare Muzică și mișcare Muzică și mișcare Muzică și mișcare Muzică și mișcare
Subiectul
CP I II III IV
Înălțimea sunetelor Înălțimea sunetelor Înălțimea sunetelor Înălțimea sunetelor Înălțimea sunetelor
muzicale muzicale muzicale muzicale muzicale
Tipul lecției
CP I II III IV
predare-învățare predare-învățare predare-învățare predare-învățare predare-învățare
Obiective Operaționale
CP - să identifice sunetele joase, mijlocii și înalte
- să interpreteze cântecul corect
- să respecte regulile de joc
I - să identifice sunetele joase, mijlocii și înalte
- să interpreteze cântecul corect
- să respecte regulile de joc
II - să identifice sunetele joase, mijlocii și înalte
- să interpreteze cântecul corect
- să respecte regulile de joc
III - să identifice sunetele joase, mijlocii și înalte
- să interpreteze cântecul corect
- să respecte regulile de joc
IV - să identifice sunetele joase, mijlocii și înalte
- să interpreteze cântecul corect
- să respecte regulile de joc

Bibliografie
CP Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013
I Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013
II Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013
III Programa școlară pentru clasa III și clasa a IV-a, București, 2014
IV Programa școlară pentru clasa III și clasa a IV-a, București, 2014

Desfășurarea lecției
Eveniment didactic CP I II III IV
1. Moment Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea
organizatoric materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru
lecție lecție lecție lecție lecție
2. Verificarea și braistorming- braistorming- braistorming- braistorming- braistorming-
reactualizarea instrumente instrumente instrumente instrumente instrumente
cunoștințelor muzicale muzicale muzicale muzicale muzicale
3. Captarea Comunicarea Comunicarea și Comunicarea și Comunicarea și Comunicarea și
atenției. subiectului lecției și notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului
Anunțarea a obiectivelor lecției și a lecției și a lecției și a lecției și a
temei și a obiectivelor obiectivelor obiectivelor obiectivelor
obiectivelor
4. Dirijarea Vom discuta despre Vom discuta despre Vom discuta despre Vom discuta despre Vom discuta despre
învățării sunete. Vom da sunete. Vom da sunete. Vom da sunete. Vom da sunete. Vom da
exemple din viața exemple din viața exemple din viața exemple din viața exemple din viața
de zi cu zi pentru de zi cu zi pentru de zi cu zi pentru de zi cu zi pentru de zi cu zi pentru
sunete joase, sunete joase, sunete joase, sunete joase, sunete joase,
mijlocii și înalte. mijlocii și înalte. mijlocii și înalte. mijlocii și înalte. mijlocii și înalte.
Vom învăța Vom învăța Vom învăța Vom învăța Vom învăța
cântecelul cântecelul cântecelul cântecelul cântecelul
„Prietenii „Prietenii „Prietenii „Prietenii „Prietenii
cântăreți”. cântăreți”. cântăreți”. cântăreți”. cântăreți”.
5. Asigurarea Ne vom juca Ne vom juca Ne vom juca Ne vom juca Ne vom juca
retenției și a „Deschide urechea „Deschide urechea „Deschide urechea „Deschide urechea „Deschide urechea
transferului bine” bine” bine” bine” bine”
6. Incheierea Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale
lecției și individuale și individuale și individuale și individuale și individuale

S-ar putea să vă placă și