Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.02.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Șușturogiu
Clasa: CP, I, a II- a, a III- a, a IV- a
Propunător: Kis Alexandra- Brigitta
Disciplina
CP I II III IV
Matematică și Matematică și Matematică și Matematică Matematică
explorarea explorarea explorarea
mediului mediului mediului
Subiectul
CP I II III IV
Colectarea, Colectarea, Împărțirea la 6,7. Poligoane. Compararea fracțiilor
citirea și citirea și Pătrat,
înregistrarea înregistrarea dreptunghi,
datelor datelor triunghi
Tipul lecției
CP I II III IV
Predare- învățare Predare- învățare Predare- învățare Predare- învățare Predare- învățare
Obiective Operaționale
CP - Să recunoască și să deseneze corpurile geometrice pe rețeaua de pătrățele.
- Să descrie corpurile geometrice pe baza unor caracteristici.
I - Să recunoască și să deseneze corpurile geometrice pe rețeaua de pătrățele.
- Să descrie corpurile geometrice pe baza unor caracteristici.
II - Să folosească terminologia specifică.
- Să rezolve corect exerciții de împărțire
III - Să recunoască și să deseneze figurile geometrice pe rețeaua de pătrățele.
- Să descrie figurile geometrice pe baza unor caracteristici.
IV - Să scrie fracții subunitare pornind de la mulțimi de obiecte, desene/reprezentări grafice;
- Să compare fracții cu același numitor cu ajutorul unor obiecte familiare

Bibliografie
CP Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
I Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
II Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
III Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014
IV Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014

Desfășurarea lecției
Eveniment didactic CP I II III IV
1. Moment Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea
organizatoric materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru
lecție lecție lecție lecție lecție
2. Verificarea și Conversații Conversații + Conversații + Conversații + Conversații +
reactualizarea verificarea verificarea verificarea verificarea
cunoștințelor calitativă si calitativă si calitativă si calitativă si
cantitativă a cantitativă a cantitativă a cantitativă a
temelor temelor temelor temelor
3. Captarea Comunicarea Comunicarea si Comunicarea si Comunicarea si Comunicarea si
atenției. subiectului lecției și notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului
Anunțarea a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor
temei și a
obiectivelor

4. Dirijarea Discuții și explicații Discuții și explicații Discuții despre Intuirea figurilor Discuții +
învățării despre subiect despre subiect. împărțire. geometrice descoperire din
Discuții despre ele.
Fișă de lucru- Fișă de lucru- Fișă de lucru- Fișă de lucru- manual a
Muncă Muncă Muncă Muncă infomațiilor noi.
independentă. independentă. independentă. independentă. Exerciții din
manual
5. Asigurarea Activități recreative Notarea temei Notarea temei Notarea temei Notarea temei
retenției și a ( puzzle) pentru acasă pentru acasă pentru acasă pentru acasă
transferului
6. Incheierea Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale
lecției si individuale si individuale si individuale si individuale si individuale

S-ar putea să vă placă și