Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.02.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Șușturogiu
Clasa: CP, I, a II- a, a III- a, a IV- a
Propunător: Kis Alexandra- Brigitta
Disciplina
CP I II III IV
Dezvoltare Comunicare în Științe Științe Științe
personală limba română
Subiectul
CP I II III IV
Igiena corpului Recapitulare Stări de agregare Stări de agregare Stări de agregare
Tipul lecției
CP I II III IV
Predare-învățare Recapitulare Predare-învățare Predare-învățare Predare-învățare

Obiective Operaționale
CP - Să recunoască obiectele de igienă personală
- Să numească rolul pe care îl are fiecare obiect de igienă personală
I - Să răspundă corect la întrebările despre poveste
- Să rezolve exerciții de pe fișă
II - Să identifice însușiri ale corpurilor aflate în stare solidă, lichidă și gazoasă
- Să rezolve corect sarcinile de pe fișa de lucru
III - Să identifice însușiri ale corpurilor aflate în stare solidă, lichidă și gazoasă
- Să rezolve corect sarcinile de pe fișa de lucru
IV - Să identifice însușiri ale corpurilor aflate în stare solidă, lichidă și gazoasă
- Să rezolve corect sarcinile de pe fișa de lucru
Bibliografie
CP Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
I Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
II Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
III Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014
IV Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014

Desfășurarea lecției
Eveniment didactic CP I II III IV
1. Moment Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea
organizatoric materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru
lecție lecție lecție lecție lecție
2. Verificarea și Conversații Conversații + Conversații + Conversații + Conversații +
reactualizarea verificarea verificarea verificarea verificarea
cunoștințelor calitativă si calitativă si calitativă si calitativă si
cantitativă a cantitativă a cantitativă a cantitativă a
temelor temelor temelor temelor
3. Captarea Comunicarea Comunicarea Comunicarea Comunicarea Comunicarea
atenției. subiectului lecției și subiectului lecției subiectului lecției subiectului lecției și subiectului lecției și
Anunțarea a obiectivelor și a obiectivelor și a obiectivelor a obiectivelor a obiectivelor
temei și a
obiectivelor

4. Dirijarea Fișă de lucru- Fișă de lucru- Le explic fiecare Le explic fiecare Le explic fiecare
învățării muncă individuală muncă individuală termen în parte. termen în parte. termen în parte.
Împreună găsim Împreună găsim Împreună găsim
exemple pentru exemple pentru exemple pentru
fiecare stare de fiecare stare de fiecare stare de
agregare. Fișă de agregare. Fișă de agregare. Fișă de
lucru- muncă lucru- muncă lucru- muncă
individuală individuală individuală
5. Asigurarea Activități recreative Notarea temei Notarea temei Notarea temei Notarea temei
retenției și a ( puzzle) pentru acasă pentru acasă pentru acasă pentru acasă
transferului
6. Incheierea Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale
lecției si individuale si individuale si individuale si individuale si individuale

S-ar putea să vă placă și