Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.02.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Șușturogiu
Clasa: CP, I, a II- a, a III- a, a IV- a
Propunător: Kis Alexandra- Brigitta
Disciplina
CP I II III IV
Comunicare în Comunicare în Comunicare în Limba și Limba și literatura română
limba română limba română limba română literatura română
Subiectul
CP I II III IV
Litele h și H Sunetul și Cuibul de Max, Duc și Verbul
literele h și H păsărele nava cosmică
Tipul lecției
CP I II III IV
Predare- învățare Predare- învățare Fixare și Predare- învățare Fixare și consolidare
consolidare
Obiective Operaționale
CP - Să citească în ritm propriu și corect cuvinte și propoziții din manual
- Să identifice sunetul și litera prin încercuire
I - Să citească în ritm propriu și corect cuvinte și propoziții din manual
- Să identifice sunetul și litera prin încercuire
II - Să formuleze o părere referitoare la un personaj/o întâmplare
- Să formuleze răspunsuri la întrebări printr-o suită de enunțuri
III - Să identifice informații variate dintr-un text citit
- Să citească clar și corect textul.
IV - Să identifice verbele în texte
- Să analizeze corect verbele
Bibliografie
CP Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
I Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
II Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
III Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014
IV Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014

Desfășurarea lecției
Eveniment didactic CP I II III IV
1. Moment Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea
organizatoric materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru
lecție lecție lecție lecție lecție
2. Verificarea și Conversații Conversații + Conversații + Conversații + Conversații +
reactualizarea verificarea verificarea calitativă verificarea verificarea calitativă
cunoștințelor calitativă si si cantitativă a calitativă si si cantitativă a
cantitativă a temelor cantitativă a temelor
temelor temelor
3. Captarea Comunicarea Comunicarea si Comunicarea si Comunicarea si Comunicarea si
atenției. subiectului lecției și notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului
Anunțarea a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor
temei și a
obiectivelor

4. Dirijarea Va citi din manual Va citi din manual Citim textul pe rând. Citește individual Muncă individuală-
învățării individual cuvintele individual cuvintele Formulează textul. Extrage fișă de lucru cu
și propozițiile care și propozițiile care întrebări în legătură cuvintele verbe.
conțin litera h. conțin litera h. cu textul citit, care necunoscute.
Citește cu voce
Va transcrie din Va transcrie din să înceapă cu tare. Răspunde la
manual propozițiile. manual propozițiile. termenii dați. întrebări din text.
Voi verifica citirea Voi verifica citirea Ordonează
corectă a corectă a întâmplările potrivit
cuvintelor. cuvintelor. succesiunii
întâmplărilor.

5. Asigurarea Activități recreative Notarea temei Notarea temei Notarea temei Notarea temei
retenției și a ( puzzle) pentru acasă pentru acasă pentru acasă pentru acasă
transferului
6. Incheierea Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale si Aprecieri generale Aprecieri generale si
lecției si individuale si individuale individuale si individuale individuale

S-ar putea să vă placă și