Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.02.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Șușturogiu
Clasa: CP, I, a II- a, a III- a, a IV- a
Propunător: Kis Alexandra- Brigitta
Disciplina
CP I II III IV
Matematica si Matematica si Matematica si Matematică Matematică
explorarea explorarea explorarea
mediului mediului mediului
Subiectul
CP I II III IV
Forțe și mișcare Forțe și mișcare Recapitulare Corpuri Scrierea procentuală
Căderea liberă a Căderea liberă a geometrice
corpurilor corpurilor
Tipul lecției
CP I II III IV
Predare-învățare Predare-învățare Recapitulare Predare-învățare Predare-învățare
Obiective Operaționale
CP - Să identifice tipurile de forțe: tragere și împingere
- Să identifice locul pe care il ocupă jucăriile față de altele considerate repere
I - Să identifice tipurile de forțe: tragere și împingere
- Să identifice locul pe care il ocupă jucăriile față de altele considerate repere
II - Să folosească terminologia specifică.
- Să rezolve corect exerciții de împărțire
III - Să asocieze corpul geometric cu obiectul si figura geometrică de aceeași formă.
- Să precizeze asemănările și deosebirile dintre corpurile geometrice.
IV - Scrierea rapoartelor în diferite contexte
-Să afle un termen necunoscut dintr-o propoziție
Bibliografie
CP Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
I Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
II Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
III Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014
IV Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014

Desfășurarea lecției
Eveniment didactic CP I II III IV
1. Moment Pregătirea materialelor Pregătirea materialelor Pregătirea Pregătirea Pregătirea
organizatoric pentru lecție pentru lecție materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru
lecție lecție lecție
2. Verificarea și Conversații+Verificarea Conversații+Verificarea Verifică în perechi Fișă de lucru pentru Fișă de lucru pentru
reactualizarea temei temei tema de casă. reactualizarea reactualizarea
cunoștințelor cunoștințelor. cunoștințelor.
Verificăm împreună
tema.

3. Captarea Comunicarea Comunicarea si notarea Fișă de lucru pentru Continuarea fișei. Continuarea fișei
atenției. subiectului lecției și a subiectului si a reactualizarea
Anunțarea obiectivelor obiectivelor cunoștințelor
temei și a
obiectivelor Comunicarea si
notarea subiectului
si a obiectivelor Comunicarea si
Comunicarea si notarea subiectului
notarea subiectului si a obiectivelor
si a obiectivelor
4. Dirijarea Fișă de lucru-muncă Fișă de lucru-muncă Fișă de lucru- Explicații despre
învățării individuală, cu individuală, cu muncă individuală noua lecție. Citim
explicații de la mine la explicații de la mine la informațiile
fiecare exercițiu. fiecare exercițiu. împreună.
Rezolvăm un
exercițiu împreună,
iar în rest
individual.
Explicații despre
noua lecție. Facem
exerciții împreună
după rezolvă
individual.
5. Asigurarea Activități recreative ( Notarea temei pentru Notarea temei Notarea temei Notarea temei
retenției și a puzzle) acasă pentru acasă pentru acasă pentru acasă
transferului
6. Incheierea Aprecieri generale si Aprecieri generale si Aprecieri generale si Aprecieri generale Aprecieri generale si
lecției individuale individuale individuale si individuale individuale

S-ar putea să vă placă și