Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data:
Clasa:a VI -a A
Disciplina: Limba si literaturaromană
Unitatea de învăţare: „Opera epică”
Subiectul: Pronumele
Tipullecției: Predare-învățare
Timp : 50 minute
Motivatie
Prinabordareanivelului lexico-semantic, lecțiaîșipropunesădezvoltevalorișiatitudini
precum: cultivareauneiatitudinipozitivefața de
LimbașiLiteraturaRomanășirecunoașterearoluluiacesteiapentruevolutiapersonalășiîmbogațireao
rizontului cultural.
Obiectivegeneralevizate:
- Utilizareacorectășiadecvatăalimbii romane
înreceptareașiînproducereamesajelorîndiferitesituații de comunicare;
- Argumentareaînscrisși oral a unoropiniiîn diverse situații de comunicare.
Obiectivespecificevizate:
- Aplicareaunortehnicivizândînțelegereatextelorliteraresaunonliterare;
- Utilizareaadecvată a achizițiilorlingvisticeînreceptareadiverselortexte;
- Utilizareacorectășiadecvată a formelorexprimării orale șiscriseîn diverse situații de
comunicare.
Obiectiveoperaționalevizate:
a) Cognitive: peparcursulșila sfarșitullecțieieleviitrebuie :
O1 - Săidentificepronumelepersonalînpropoziții;
O2 - Săprecizeze forma pronumeluiaccentuată/neaccentuată;
O3 - Să indicepersoanașinumărulpronumelui;
O4 - Săidentificecazurilepronumelor;
O5 - Săprecizezefuncțiasintactică a formelorpronominale;
O6 - Săformulezedefinițiapronumelui personal;
O7 - Săintegrezeînenunțuripronumele personal formăaccentuată/neaccentuată;
O8 - Sărecunoascăforma pronumelordin propozițiile date.
b) Afective:
O10 - Săreceptezenoileinformațiicarelevanteșifolositoare
O11 - Sămanifestegrijăpentrufelulîn care îșiconstruiescrăspunsurileoraleprecumși
pentrufelulîn care scriu;
O12 - Să participe cuinteres la lecție.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metodeșiprocedee: - conversațiaeuristică, învățareaprindescoperire, explicația,
brainstorming-ul, metodaciorchinelui, metodacvintetului.
Forme de organizare : -activitate frontal
-peechipe
Mijloacede învățământ :
Materialedidactice : tabla.
Materialebibliografice:manualpentruclasa a VI-a, fișe de lucru.
Resurse:- psihice: capacitățile normale de receptareșiînvățarealeelevilor de clasaaVI-a.

Bibliografie
Psihopedagogicășimetodologică:Parfene,ConstantinMetodicastudieriilimbiișiliteraturii
romaneînșcoală, EdituraPolirom, Iași,1999;
De specialitate: Avram, Mioara, Gramaticapentrutoți,
București,1986,GramaticaAcademiei, 2005;
Victoria Păduanu, MarteiCerkez, FloriLupu, Limbaromână, ManualpentruclasaaVI-a,
Editura All, București 2005 ;
Evaluareaactivității: observațiasistematică, fișăde evaluareformativă.

Scenariu didactic
Momentele Tim Ob Activităţi de învăţare Strategia didactică Evaluare
p .
lecţiei Metode Mijlo Forme
ace de
şi
organiza
didac
procedee re
tice
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment - salutul; Conversaţia Activitate
frontală
organizatoric 2 - notarea
min. absenţelor;
- pregătirea pentru
lecţie;
Profesorul le cere Planşă Activitate Aprecieri
elevilor să completeze un Rebus frontală verbale
2. Captarea 3
rebus. Pe verticală va
min.
atenţiei trebui să iasă titlul lecției
PRONUMELE. (Anexa
1)

Se notează titlul lecţiei


pe tablă:Pronumele
5 personal. Anunţarea Conversaţia
min. obiectivelor, explicarea
3.Enunţarea Activitate - completarea
temei şi a obiectivele operaționale frontală ciorchinelui
urmărite.
obiectivelor
Profesorul va scrie pe
tablă patru propoziții:
„Irina desenase un tablou
de toamnă târzie. – Ea
desenase un tablou de
toamnă târzie.” „Ioana
lucra la proiectul despre
animale. Ea lucra la
proiectul despre
animale.” „Văd frunzele
copacilor căzând, ele au
format un covor
multicolor. Pe ele le văd
căzând și formând un
covor multicolor.”
„Vorbele copilului m-au
emoționat. Vorbele lui
m-au emoționat”.
„Prietenilor le citește o
poveste. Lor le citește o
poveste.” „Mihaela, vino
la masă! Tu, vino la
masă!”
Elevii analizează timp de
un minut propozițiile
date. Aceștia identifică Tabla
4. Dirijarea 27 diferențele dintre Învățarea
învățării min. propoziții. Cazul prin
Nominativ: Se va merge
descoperire
la prima propoziție unde
O1 elevii vor recunoaște
pronumele existent și vor
observa diferențele și
O2 asemănările: Irina Activitate
substantiv – Ea pronume frontală
personal = caz N, funcția Aprecieri
sintactică Subiect = este verbale
un substitut al
O3 substantivului. Împreună
cu profesorul, elevii vor Aprecieri
întocmi o schemă a verbale
tuturor formelor
pronumelui personal Activitate
formă accentuată și individua
neaccentuată pentru

cazul N, toate persoanele. - completarea
plecând de la exemplul afirmaţiilor
dat, în ajutorul lor cu răspunsuri
O4 profesorul vine cu corecte
explicații și alte exemple:
Activitate
Cazul N. nr. singular,
frontală
pers I –eu, pers II – tu,
pers III –el, ea. Plural –
pers I – noi, pers. II –voi,
pers III ei, ele.
Acuzativ: (se merge după
aceeași schemă) „Văd
frunzele copacilor
căzând, ele au format un
covor multicolor. Pe ele
le văd căzând și formând
un covor multicolor.”
Elevii analizează
împreună cu profesorul
diferențele și scriu
schema pronumelor
personale în cazul Ac.
nr. sg. Pers I = (pe) mine,
pers II = (pe) tine, pers Tabla
III = (pe) el/ (pe) ea –
forme accentuate, Pers I
– mă, m-, pers II – te, te-, Aprecieri
-te, pers III – îl, -l, l- / o, verbale
o-, Învățarea
-o = forme neaccentuate. prin
plural – persoana I – pe descoperire
noi, persoana II pe voi, Activitate
pers III pe ei/pe ele – frontală
forme accentuate, pers I
ne, ne-, -ne, pers II – vă,
-vă, -vă, v-, pers III – îi, -
i, i-/le, -le, le-.
Genitiv(se merge după
aceeași schemă)
„Vorbele copilului m-au
emoționat. Vorbele lui
m-au emoționat”.
Singular, Pers III lui/ei, Activitate
plural – pers III lor. individua
Cazul genitiv nu are

forme pentru pers I și II
singular și plural.
Dativ: „Prietenilor le
citește o poveste. Lor le
citește o poveste.” –
Singular = Pers I - mie,
pers II - ție, pers III -
lui/ei plural pers I nouă,
pers II – vouă, pers III –
lor – forme accentuate.
Singular - pers I – îmi,
mi, mi-; pers II – ție, ți,
ți-; pers III – îi, i, i-; - completarea
plural: pers I ne, ni, ne-; afirmaţiilor
pers II vă, vi, v-, pers III
le, li, le-. cu răspunsuri
Vocativ:„Mihaela, vino corecte
la masă! Tu, vino la Activitate
masă!” Forme: pers II sg frontală
– tu!, pers II, pl. Voi! Aprecieri
Obs!!! Tot pronume Fişa
verbale
personale sunt și dânsul, de Activitate
dânsa, dânșii, dânsele, lucru individua
care sunt forme doar de Exercițiul lă
persoana a III-a. Formele - completarea
pronumelor însul, însa, Activitate afirmaţiilor
înșii, însele se mai în perechi cu răspunsuri
întâlnesc astăzi doar corecte
însoțite de prepoziție:
dintr-însa, într-însa.
Profesorul împarte
elevilor fișe de lucru care
conțin exerciții cu
pronumele învățate.
Aceștia vor citi fișa, iar
cu ajutorul profesorului
vor rezolva exercițiile.
Elevi vor ieși la tablă și
vor analiza pronumele
personale date.

Prin metoda jocului


didactic, profesorul va
5. 7 testa vigilența copiilor,
Obţinereaper min. precum și înțelegerea
O4
formanţeişi a lecției. Profesorul le va
feed-back- împărții cartonașe Notarea
ului elevilor, care conțin elevilor care
pronume, aceștia vor s-au remarcat
trebui să le introducă în Conversaţia în timpul
propoziții și să formeze o orei.
poveste, plecând de la
ideea colegului.

Metoda
cvintetului
Alcătuiți o compunere
narativă în care să
6. Asigurarea 2 O5 Conversaţia Activitate Aprecieri
utilizați toateformele
retenţieişi a min. frontală verbale
pronumelui personal, la
transferului toate cazurile, subliniați
formele pronominale.
Salutul.

S-ar putea să vă placă și