Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DOMENIUL ȘTIINȚĂ – ACTIVITATE


MATEMATICĂ
GRUPA MARE „A”
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 06.11.2018
Propunătoare: Fetea Daria
Grupa: Mare „A” - Grupa Florilor
Tema anuală: ”Când, cum și de ce se întîmplă?”
Tema săptămânii: ”Mândră-i toamna”
Categoria de activitate: Activități pe domenii de învățare / experiențiale ADE
Domeniul de cunoaștere: Domeniul Știință
Tema: „Numărul și cifra 1 ”
Mijloc de realizare: Exercițiu cu material individual
Tipul activității: Dobândire de noi cunoștințe
Scop: Familiarizarea copiilor cu formele geometrice și mulțimea cu un singur element

Obiective operaționale:
∞ O1: Să identifice grupa în care este un singur elemente.
∞ O2: Să reprezinte prin obiecte sau desene mulţimea cu un element.
∞ O3: Să recunoască cifra 1
Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca


independentă și analiza
Mijloace didactice: jetoane cu locomotive, jetoane cu cifre, planșe cu locomotive, planșă cu
numărul și cifra 1, păpușa Jerry, recompense.
Metode de evaluare: observarea comportamentului copiilor, aprecierea verbală, observarea
curentă, aplauze, recompensare.
Durata activității: 30 minute
Forma de organizare: frontal, individual
Locul desfășurării: sala de grupă

Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani). (2008). Ministerul Educației, Cercetării
și Tineretului.
2. Preda V., Gheorghe A., (2010). Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de
copii, Editura:Sitech, Craiova.
3. Ghid de practică pedagogică pentru învățământul preșcolar, primar și special.
4. Popa C., (2015). Ghidul studentului I.F.R. pentru practica pedagogică în învățământul
preșcolar, Editura: Didactică și Pedagogică, București.
5. Popa, C., (2014) Repere psihopedagogice şi metodice actuale în curriculumul preşcolar,
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.
6. Lăzărescu, M. & Ezechil, L. (2011). Laborator preșcolar: ghid metodologic. Editura V&I
Integral, București
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice

Etapele lecției/ Dozare timp Conținutul învățării


Metode și
Mijloace
procedee Evaluarea
didactice
didactice
Voi asigura condiții igienice și de ordine, necesare unei
1. Moment organizatoric bune desfășurări a activității:
2-3 min - aerisirea sălii de grupă;
- așezarea mobilierului
- pregătirea materialului didactic pentru activitate
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;
Se va realiza printr-o surpriză, un invitat surpriză,
Invitatul
2. Captarea atenției Păpușa mea Jerry este tristă… pentru că nu știe să se Observarea
surpriză
2 min joace cu locomotivele pe care noi le avem fiecare în Conversația comportamentului
Păpușa
coșulețe… Haideți să o învățăm să se joace împreună cu copiilor
mea Jerry
noi, să o ajutăm să grupeze mulțimile de locomotive. .

3. Reactualizarea Dragii mei, spuneți-mi ce fac eu acum…


Conversația Întrebări
cunoștințelor. 2-3 min ( indic cu degetul nasul, ridic o mână, pun mâna pe cap,
pe gât) câte sunt?
Dragii mei, astăzi o vom grupa împreună cu păpușa
Jerry mulțimile de locomotive, vom învăța numărul și
4. Anunțarea temei și cifra 1. Arat planșa cu cifra 1. Cifra 1 seamănă cu… un Expunerea Observarea
enunțarea obiectivelor steag …. Cu steagul României. comportamentului
2 min Tema activității de astăzi se numește: Conversația copiilor
”Spune în care grupă este un obiect” numesc 2-3 elevi să
repete tema activității.
Explic și demonstrez procedeul de lucru, așez pe tablă pe
rând locomotivele și mașinile din coș și le număr. Apoi Explicația
Jetoane
5. Dirijarea învățării număr împreună cu elevii locomotivele și mașinile puse
Planșă cu Observarea
15 min pe tablă.
cifra comportamentului
Împreună cu aceștia efectuăm același procedeu de
Coșuleț copiilor
scoatere și așezare pe mese a materialului din coș ( Demonstrația,
locomotivele, mașinile) .
Realizează procedeul efectuat de mine la tablă.
6. Obținerea Grupează locomotivele pe masă. Numesc un copil care va
performanței 5 min executa operația explicată timp în care spune ceea ce Discuții
face. Ceilalți copii execută același lucru dar în liniște. Jetoane
Pentru a mă asigura că au înțeles cât mai mulți dintre ei Întrebări
numesc mai mulți copii să efectueze același lucru, în timp
ce păpușa Jerry apreciază munca fiecăruia dintre ei.
Se evaluează
Explicația
7. Asigurarea retenției și Se discută pe baza activității desfășurate, iar apoi numesc capacitatea de
transferului 3 min 2 - 3 copii să repete tema activității de azi. relaționare și acu
Conversația
Cum se numește activitatea pe care am desfășurat-o azi? ceilalți membrii
Se vor face aprecieri verbale globale și individuale Aprecieri verbale
8. Evaluarea asupra implicării copiilor în activitate și participării la Conversația asupra
2 min activitate în general, fac aprecieri legate de corectitudinea rezultatelor finale
și modul de lucru original al fiecărui copil. ale activității
Copiii vor ieși din sala de grupă încolonați pe ritmul
9. Încheierea activității Recompense
cântecelului „Trenul face chiu… chiu…”

S-ar putea să vă placă și