Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

CLASA I B
Clasa „Buburuzelor istețe”

PROF. ÎNV. PRIMAR,


Bogdan Ionela

19 noiembrie 2019
DATA: 19 noiembrie 2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Nicolae Stoleru” Baia, județul Suceava
CLASA: I B
PROF.ÎNV.PRIMAR: Bogdan Ionela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICA: În familie
SUBIECTUL LECŢIEI: Călători în România. Recapitulare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidare de priceperi și deprinderi

SCOPUL:
Sistematizarea cunoștințelor și consolidarea deprinderilor de citire corectă, coerentă și conștientă a unor
cuvinte și propoziții alcătuite din literele învățate.

COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
2.2. Transmiterera unor informații simple prin intermediul mesajelor simple;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare.
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale
diverse.
Matematică și explorarea mediului
2.1. Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții date folosind sintagme de tipul: în,
pe, deasupra, dedesupt, lângă, în față, în spate, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic, interior,
exterior.
Muzică şi mişcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să identfice literele care intră în componența unor anumite cuvinte;


O2 : Să transcrie corect cuvintele date;
O3 : Să realizeze corespondența între litere mici-mari; de mână – de tipar;
O4 : Să identifice inițiala unor cuvinte date;
O5 : Să formeze cuvinte cu ajutorul unor silabe date;
O6: Să ordoneze corecu cuvintele unei propoziții;
O7: Să scrie după dictare litere, cuvinte, propoziții.

STRATEGII DIDACTICE:
A).METODE SI PROCEDEE:
-conversația, expunerea, jocul didactic, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă;
B). MIJLOACE DE INVATARE:
- fise de lucru, harta României, rebus, tablă, markere, creioane colorate.
C). FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual

RESURSE TEMPORALE: 45 minute


RESURSE UMANE: 21 elevi
RESURSE SPATIALE: sala de clasă
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:
-observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor activităţii.

BIBLIOGRAFIE:
 MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea
mediului, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare si Arte vizuale si abilități practice, aprobata
prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
 Revista Învăţământului Preşcolar, număr tematic de proiectare integrată, Editura Arlequin,2009
 https://www.wikipedia.org/
SECVENȚELE OB. CONȚINUT STRATEGIA DIDACTICĂ
LECȚIEI INSTRUCTIV-EDUCATIV Forme de Metode și Materiale și Evaluarea
organizare procedee mijloace
didactice
1. Moment Asigurarea climatului necesar desfășurării lecției și Frontal Conversația Panou Observarea
organizatoric pregătirea de către elevi a materialelor necesare lecției. Individual Jocul didactic „Întâlnirea sistematică
Ora începe cu Întâlnirea de dimineață. de
dimineață”

2. Captarea Se realizează cu ajutorul unui rebus completat frontal și Frontal Jocul didactic Rebus Probă scrisă
atenției individual de către elevi. (Anexa 1) Individual

4.Anunţarea În urma completării corecte a acestui rebus am descoperit


temei şi a un nou cuvânt, România. Expunerea Harta Observare
obiectivelor - Ce vă spune acest nume? Frontal Româiei sistematică
- Pentru că încă de anul trecut am călătorit prin Conversația
Univers cu Paxi, anul acesta ați fost primii copii
care au ajuns pe Marte, apoi am vorbit despre
planeta noastră, despre continente, am fost călători
prin Europa, astăzi vom călători în țara noastră care Explicația
se numește România. Când sărbătorim Ziua
Națională a României?
Fiecare elev primește pe masă harta României.
- Dragi buburuze, ce anume aveți pe bancă?
- Astăzi vom călători în anumite orașe care apar pe
harta voastră. Trebuie să fim atenți, să respectăm
cerințele date pentru a cășlători în toate orașele
propuse pentru ziua de astăzi. Va trebui să citim și
să scriem corect, să identificăm literele ce aparțin
unui cuvânt, să ordonăm cuvintele pentru a scrie
propoziții și să scriem corect după dictare litere,
cuvinte și propoziții.
5. -Știe cineva în ce județ de aflăm noi? Vom porni în Evaluare
Reactualizarea călătoria noastră din județul Suceava, acolo unde este Explicaţia orală
cunoștințelor numerotat cu cifra 1. Pentru a porni la drum, vă rog să
și Dirijarea O1 colorați doar acele litere care compun numele Baia, numele Frontal Harta Probă scrisă
învățării localității noastre. (Anexa 2, Exercițiul 1). Individual României
În perechi
O2 -Transcrieți cuvintele scrise îngroșat de la exercițiul 2. Ce Conversaţia
cuvinte ați transcris? Tocmai ați aflat cine vă însoțește în Fise de lucru
O3 călătorie. Exerciţiul

- Vreți să aflați care este prima noastră destinație? Realizați


O4 corespondența literelor de la exercițiul 3, după care
numărați câte litere mari de mână sunt. Vom merge în
orașul cu numărul...2, adică în Botoșani. Ați găsit pe hartă
orașul Botoșani? Aici s-au născut mari personalități precum Observaţia
O5 Mihai Eminescu, George Enescu, motiv pentru care mai Explicaţia
este numit „leagănul geniilor” (Anexa 3). Ce poezii scrise
de poetul Mihai Eminescu cunoașteți?

- Dar știți voi cine a fost cel mai bun prieten al lui Mihai
Eminescu? A fost Ion Creangă, cel mai mare scriitor al
O6 României. Rezolvând corect următorul exercițiu, vom
vizita județul în care s-a născut Ion Creangă (scrie inițiala
fiecărui cuvânt). Cum se numește orașul care se află cel
mai aproape de comuna Baia? Ion Creangă a învățat în
Fălticeni. Ce povești scrise de Ion Creangă cunoașteți?

-Dar știți voi unde s-a întâlnit Eminescu cu Creangă și s-au


împrietenit? Cu ajutorul următorului exercițiu vom afla
(încercuiește literele care se regăsesc în denumirea
imaginilor).

- De aici vom călători cu avionul iar următoarea destinație


o veți afla rezolvând exercițiul 6. Ce oraș are deschidere la
Marea Neagră?

- Din Constanța vom porni în capitala țării noastre. Cum se


numește capitala țării noastre? Câte silabe are cuvântul
București? Dați exemplu și de alte cuvinte alcătuite din trei
silabe.
Vom rămâne în București pentru moment, urmând ca
mâine să continuăm excursia și în alte zone ale țării
noastre.
6. Obținerea Vă rog acum să deschideți caietele de scriere pentru a Frontal Conversația Fișe de lucru Probă scrisă
performanței O7 continua cu o scurtă dictare. Individual
Scrieți după dictare: mare, munte, aer, tren, Rita are mure.

7. Asigurarea Ce oră tocmai s-a încheiat? Ce am făcut astăzi la ora de Frontal Conversația Evaluare
retenției și a Comunicare în limba română? Ce lucruri noi ați învățat? Ce orală
transferului lucruri cunoșteați iar astăzi doar v-ați reamintit?

8. Încheierea Face aprecieri generale şi individuale asupra modului în Frontal Conversaţia


activității care s-a desfăşurat lecţia. Se vor face aprecieri cu privire la Individual
modul în care au participat la lecţie.
Elevii încheie activitatea educativă cu interpretarea Imnului
național al României.

S-ar putea să vă placă și