Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 16.03.2017
Clasa: VI-a
Disciplina: Educație civică
Subiectul lecţiei: Cauze care te îmbolnavesc. Factorii ce-ți mențin sănătatea
Tipul lecţiei: de însușire a cunoștințelor
Durata: 45 min.
Profesor: Busuioc Anna
Subcompetențe:
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1.să evidențieze factorii de risc ai sănătății;
O2.să alcătuiască portretul unui om sănătos;
O3.să clasifice factorii negativi și pozitivi ce influențează sănătatea;
O4. Să argumenteze importanța respectării unui mod sănătos de viață;

Tehnologii didactice:
 Forme de organizare a activității: în grup
 Metode: braistormingul, puzzle, studiu de caz, proiect, lucrul cu manualul
 Forme de evaluare: frontală,curentă
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Conţinutul activităţii


activităţii Op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
༗ Asigur climatul psihopedagogic adecvat pentru buna
desfăşurare a activităţii;
༗ Pregătesc materialele necesare.

Evocare Propun elevilor să realizeze puzzle din cuvintelepuse în plic,


cu argumentarea mesajului. Realizează în grup sarcina
 O minte sănătoasă într-un corp sănătos. propusă un reprezentant Puzzle
prezintă
 Sănătatea este totul, fără sănătate totul este nimic
 Sănătatea e darul cel mai frumos şi mai bogat pe care
natura ştie să-l facă. Asalt de idei
Alcătuiți portretul unui om sănătos : imagine, activități,
༗ Anunţ tema ,,Cauze care îmbolnavesc.Factorii ce
mențin sănătatea”.
În activitatea de astăzi, aş dori să realizăm împreună următoarele Elevii citesc obiectivele
obiective (acestea sunt scrisepe ecran, în faţa clasei). lecției.
Cu ajutorul manualului elevii vor determina pe grupe
următoarele:
Realizarea I gr. Factorii negativi care afectează sănătatea Elevii cu ajutorul Lucrul cu manualul
sensului IIgr. Fctorii pozitivi ce influențează sănătatea manualului vor determina
III gr. Reguli pentru viață sănătasă sarcinile propuseapoi se
IV gr. Alcătuiți un regim propriu corect vor analiza cu completări
după necesitate
Pentru respectarea prevederilor sănătății există un șir de articole
din Convenția drepturilor copilului care asigura acest drept: Explicație
Art. 24 care prevede ca copilul trebuie să se bucure de cea mai
bună stare de sănătate și a benificia de serviciile acesteia.
Propun elevilor să analizeze imaginile de la pag.54 și să Analizează imaginile și își Imagini
determine comportamentul ilustrat asupra sănătății expun părerea

Elevii vor analiza studiilede caz de la pag. 55 li vor prezenta un Fiecare grup prezinta studiu de caz
poster pentru clasele primare în care să reflecte un mesaj despre informația pregătită
Reflecție respectarea regulilor de igienă personală;
I gr. Băile și dușurile
II gr. Igiena mîinilor
III.gr. Igiena vestimentației

Pentru a vedea dacă am realizat obiectivele lecției să ne aducem Elevii răspund la întrebări Interogare frontală
aminte :
1. Căre sunt factorii ce mențin sănătatea ?
2. Ce prevede maxima ” minte sănătasă, un corp sănătos” ?
3.
Extensie Temă pentru acasă ”Consolidează competențele” ex. 3 pag.
54. Compuneți o mică cmpunere despre mdul sănătosde viață Notează tema pentru acasă
”Varza,mirodeniile și sănătatea .
O minte
sănătoasă într-un
corp sănătos
Sănătatea este
totul, fără sănătate
totul este nimic
Sănătatea e darul
cel mai frumos şi
mai bogat pe care
natura ştie să-l facă.

S-ar putea să vă placă și