Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri”, Iași

PROFESOR: Cărpușor Diana- Ionela

DATA: 14.01.2020

CLASA: a V-a

DISCIPLINA: Limba și literatura română

SUBIECTUL LECȚIEI: Textul descriptiv literar – O stradă cu sentimente de Ana Blandiana

TIPUL LECȚIEI: Predare

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

Corelarea temei și a semnificațiilor textului cu emoții și aspecte din viața reală, prin evidențierea mijloacelor de expresivitate specifice textului
descriptiv literar.

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să explice înțelesul unor enunțuri/ fragmente din textul O stradă cu sentimente de Ana Blandiana, valorificând informațiile primite.

O2: Să identifice tema, secvențele și cuvintele-cheie corespunzătoare secvențelor textului, pe baza întrebărilor de sprijin.

O3: Să interpreteze creativ secvențe din text, prin corelarea acestora cu emoții și aspecte din viața reală.

O4: Să alcătuiască un text multimodal (imagine, simbol, text) pornind de la secvențele textului O stradă cu sentimente de Ana Blandiana.

O5: Să argumenteze valorile expresive ale structurilor descriptive din text, realizate cu ajutorul epitetului și personificării.

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea textului oral;

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;

4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;

5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context national și internașional.

2
COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Identificarea temei, a unor informații esențiale și de detaliu, a intențiilor de comunicare explicite și /sau a comportamentelor care
exprimă emoții din texte narrative, monologate sau dialogite.

- extragerea informațiilor esențiale și de detaliu din diferite texte;

- identificarea stărilor /emoțiilor /sentimentelor emițătorului din diferite texte;

2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse.

- identificarea cuvintelor- cheie din diferite texte;

2.5. Observarea comportamentelor și atitudinilor de lectură, identificând aspecte care necesită îmbunătățire.

- exerciții de citire fluentă și expresivă a textului scris;

3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiar, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica
idei și informații pentru a relata experiențe trăite sau imaginate.

- exerciții de exprimare în scris a ideilor, pornind de la texte citite/ auzite;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1) METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: lucrul cu manualul, lectura explicativă, conversația euristică, exercițiul, explicația.

2) MIJLOACE DIDACTICE: manualul, tablă, marker, caiet, pix.

3
3) FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontală, pe grupe.

RESURSE:

 Umane: colectivul de elevi;

 Temporale: 50 de minute.

BIBLIOGRAFIE:

 Emanuela Ilie- Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași;

 Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, clasa a V-a, București, 2017.

 Manual de limba și literatura română, clasa a V –a, Editura Art.

4
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

NR. SECVENȚELE CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ


ACTIVITĂȚII
CRT. DIDACTICE Metode și Mijloace Forme/ EVALUA-
procedee didactice Moduri de RE
organizare a
învăţării

1. MOMENT Se crează o atmosferă potrivită desfășurării Conversația Manuale, caiete Frontală Capacitatea
ORGANIZATOR lecției, se notează absențele, iar elevii vor de scriere, elevilor de a
IC pregăti materialele necesare desfășurării instrumente de se organiza.
lecției: scris

2. ANUNȚAREA Elevii își notează în caiete titlul lecției scris Conversația Caiete Frontală Capacitatea
TEMEI ȘI A pe tablă. elevilor de
OBIECTVELOR Explicația Tablă arecepta un
Voi anunța reperele lecției; mesaj
Manual
transmis.

5
3. CAPTAREA Prin intermediul metodei Brainstorming voi Conversația Tablă Frontală Capacitatea
ATENȚIEI nota pe tablă primul cuvânt care le vine în elevilor de a
minte elevilor despre stradă. Explicația Marker fi active și
Exercițiul creativi în
timpul
jocului.

4. CONDUCEREA Prima secvență a lecției: Conversația Caiete Frontală Capaciatea


ÎNVĂȚĂRII elevilor de a
Voi preda un conținut cu privire la textul Explicația Instrumente de Individuală fi receptivi
descriptiv, iar elevii vor nota informațile în scris la mesajul
caiete și voi explica noțiunile predate. Exercițiul
transmis.
A doua secvență a lecției:

Vom avea ca reper textul suport din manual.

Voi prezenta date despre autor;

Vom face citirea în lanț a textului.

Elevii vor identifica tema textului;

Elevii vor identifica secvențele textului;

1. introducerea în temă;

2. descrierea unor case diverse;

3. încheierea.

6
Elevii vor trebui să menționeze ce strofă le-a
plăcut și de ce, iar la finl vor împărtăși păreri
despre text.

5. OBȚINEREA Elevii vor identifica trăsături ale caselor Conversația Caiete Individuală Capacitatea
PERFORMAN descrise și ideile principale, apoi le voi nota la elevilor de a
-ȚEI tablă. Explicația Tablă Frontală fi creativi și
de a extrage
Elevii vor fi împărțiți în grupe pentru a realiza Exercițiul Insrtumente de Pe grupe
esențialul
câte un desen în care vor prezenta strada scris
dintr- un
unde și-ar dori să locuiască, încercând să Manual text.
exprime sentimentele pe care le trăiesc. Mai
apoi vor prezenta ceea ce au desenat.

6. ASIGURAREA Se realizează pe tot parcursul învățării prin Conversația Frontală Capacitatea


FEED- BACK- aprecieri verbale de tipul: Foarte bine! elevilor de a
ULUI Remarcabil! Excelent! Fie prin corijarea accepta
eventualelor greșeli.
feed- back-
ul,

7. ASIGURAREA Elevii vor avea ca temă să descrie în 10 Conversația Frontală


RETENȚIEI ȘI rânduri casa în care locuiesc și să realizeze și
A TRANSFERU un desen. Explicația
-LUI

S-ar putea să vă placă și