Sunteți pe pagina 1din 8

Colegiul Național Petru Rares Beclean

Prof. dr. Chiciudean Nicoleta

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a X-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcţii de nutriţie
Tema: Sistemul digestiv la mamifere
Scopul lecţiei: Cunoaşterea particularităţilor structurale şi funcţionale ale sistemului
digestiv la mamifere
Competenţe specifice:
- Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării
de cunoştinţe despre structura şi funcţiile organismelor (1.1.)
- Recunoaşterea organelor şi sistemelor de organe vegetale şi animale în scopul
comparării lor (1.2.)
- Reprezentarea structurii şi funcţiilor organismelor pe baza modelelor (3.1.)
- Utilizarea corectă a terminologia specifice biologiei în diferite situaţii de
comunicare (4.1.)
- Explicarea şi aplicarea unor reguli şi procedee de protejare a sănătăţii proprii şi a
mediului (5.2.)
Competenţe derivate: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
- să identifice pe mulaj componentele sistemului digestiv, realizând corelaţii între
structura şi funcţiile organelor;
- să descrie acţiunile mecanice, fizice şi chimice asupra alimentelor pe traseul
tubului digestiv
- să exemplifice cinci boli care pot afecta sistemul digestiv
Tipul lecţiei: lecţie de transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe – bazată pe îmbinarea
muncii frontale cu munca independentă
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale:
- conversaţia euristică
- observaţia
- explicaţia
- metoda „ştiu – vreau să ştiu – am învăţat”
- modelarea
b. Resurse materiale:
- mulaj – tors uman
- planşe
- manual
- atlas „Anatomia şi fiziologia omului”
- film „Digestia”
c. Forma de organizare: frontal, individual
Anticiparea dificultăţilor:
- întreruperea curentului → utilizarea planşelor
- deteriorarea materialului → reorganizare grupe
- întrebări suplimentare → asigurarea unui fond de documentare
Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.
Evaluare: formativă prin chestionare orală şi teste de evaluare
Bibliografie:
- Ene, S., Sandu, G., Gămăneci, G., Biologie. Manual pentru clasa a X-a, Ed. LVS
Crepuscul
- Lazăr, V., Nicolae, M., Lecţia. Formă de bază a organizării procesului de
predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Ed. Arves, Craiova, 2007
- Sandu, V. D., Paşca, C., Kis, E., 1999, Anatomia şi igiena omului, Ed. Presa
Universitară Clujeană, Cluj-Napoca
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR


PROFESORULUI
Organizarea clasei - Verifică dacă sunt condiţii - Îşi pregătesc caietul şi
optime pentru desfăşurarea manualul, creioane colorate
lecţiei; etc.
- Notează elevii absenţi si
solicită elevilor să-şi pregătească
cele necesare desfăşurării lecţiei.
Reactualizarea Prin chestionare orală: Elevii se gândesc şi răspund:
cunoştinţelor - Studiem capitolul „Funcţii de - Funcţiile de nutriţie cuprind:
nutriţie”. Care sunt aceste hrănirea, respiraţia, circulaţia
funcţii? şi excreţia.
- Ora trecută am parcurs hrănirea - Elevii amintesc că
la plante. În ce mod se realizează majoritatea plantelor au
aceasta? nutriţie autotrofă, realizată
prin fotosinteză.
- În ce constă fotosinteza? - Fotosinteza constă în
transformarea substanţelor
anorganice (apă, săruri
minerale, CO2) în substanţe
organice şi O2, în prezenţa
luminii.
- Unde se desfăşoară fotosinteza - Fotosinteza are loc în
şi care sunt etapele parcurse? cloroplaste şi se desfăşoară în
etapa de lumină (fotoliza apei)
şi etapa de întuneric (sinteza
substanţelor organice).
- Este importantă fotosinteza? - Amintesc că se produc
De ce? substanţe organice, O2,
menţine constantă concentraţia
CO2, oferă materii prime.
Captarea atenţiei - Dar animalele cum se hrănesc? Menţionează că acestea
consumă produse vegetale sau
animale prelucrate în sistemul
digestiv.
Prezentarea temei şi - Anunţă şi scrie pe tablă titlul - Notează în caiete titlul lecţiei
a competenţelor lecţiei şi prezintă competenţele şi urmăresc competenţele.
pe care elevii trebuie să le
cunoască la finalul lecţiei.
Dirijarea învăţării - Foloseşte metoda „ştiu - vreau - Elevii se gândesc şi
să ştiu - am învăţat” şi solicită completează fişa de activitate.
elevilor să denumească organele
sistemului digestiv în fişa de
activitate, bazându-se pe
cunoştinţele din clasa a VII-a.
- Constată cunoştinţele iniţiale - Corectează termenii lipsă sau
ale elevilor, cerându-le acestora eronaţi din fişa de activitate.
să completeze cu altă culoare
termenii lipsă sau eronaţi din fişa
de activitate, proiectând la
videoproiector imaginea
sistemului digestiv cu explicaţii. - Localizează pe mulaj
- Utilizând mulajul cu torsul sistemul digestiv şi definesc
uman, solicită elevilor să digestia ca fiind transformarea
localizeze sistemul digestiv şi să alimentelor în corp, apoi
definească digestia. Completează notează schiţa lecţiei.
schiţa lecţiei pe tablă. - Doresc să cunoască
- Le explică că alimentele suferă transformările alimentelor în
variate reacţii până să poată fi tubul digestiv.
utilizate în celulele organismului
şi îi îndeamnă să afle mai multe
despre acestea. - Urmăresc filmul, răspund la
- Proiectează filmul „Digestia”, întrebări şi ascultă explicaţiile.
cerându-le sau oferindu-le
elevilor, explicaţii pe parcurs. - Elevii adaugă noţiunile noi
- Prezintă schema descompunerii în schiţă.
substanţelor organice sub
influenţa sucurilor digestive şi
completează schiţa lecţiei. - Descriu boli cu localizare
- Cere elevilor să menţioneze digestivă.
afecţiuni ale sistemului digestiv
şi să deducă factorii care le
determină.
Obţinerea - Solicită elevilor să dezbată - Descriu aceste particularităţi
performanţei elevilor particularităţile dentiţiei la şi încercă să le explice,
mamifere, a stomacului la argumentativ.
rumegătoare şi a lungimii
intestinului la mamifere în
funcţie de tipul hranei, pe baza
imaginilor din manual.
Asigurarea feed- - Prin chestionare orală pe tot - Se gândesc şi răspund la
back-ului parcursul lecţiei şi rezolvarea întrebări.
fişei de evaluare de la finalul
lecţiei. Notează elevii care au
fost activi la oră şi au realizat
corect fişele de activitate şi de
evaluare.

FIŞĂ DE ACTIVITATE
Identificaţi organele sistemului digestiv şi menţionaţi-le pe schemă:

SCHIŢA LECŢIEI „SISTEMUL DIGESTIV LA MAMIFERE”

- tub digestiv: - cavitate bucală


- faringe
- esofag
- stomac
- intestin subţire
- intestin gros
- glande anexe tubului digestiv: - glande salivare
- ficatul
- pancreasul

ENZIME
Substanţe organice → → → → → → → → → nutrimente

Saliva
Glucide →→→→→→→→→→→→
Suc pancreatic monozaharide
Suc intestinal
absorbite în
intestinul
Suc gastric
Bila subţire la
Lipide → → → Suc
→→ → → → → → acizi graşi + glicerol
pancreatic
nivelul
Suc intestinal
vilozităţilor
intestinale
Suc gastric
Proteine → → → →pancreatic
Suc → → → → → → aminoacizi
Suc intestinal

FIŞA DE EVALUARE

1. Completaţi spaţiile punctate:


Dentiţia omului cuprinde …. incisivi şi …. molari.
Saliva conţine enzime pentru degradarea …………………
Pancreasul este o glandă …………., deoarece secretă ……………………. şi
………………

2. Asociaţi noţiunile din coloane:

a. duodenul 1. nu conţine enzime


b. apendicele 2. provin din lipide
c. bila 3. segment al intestinului gros
d. sucul gastric 4. segment al intestinului subţire
e. aminoacizii 5. provin din proteine
f. acizii graşi 6. conţine HCl

S-ar putea să vă placă și