Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27.11.2019
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița 187 , sectorul 3
GRUPA: Mijlocie
PROPUNĂTOARE: Alecu-Mihu Cristina
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: ALA 2
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități alese
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: ”Ce ai pipăit?”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc senzorial- ”Cutia fermecată”
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
SCOP:
 Exersarea analizatorului tactil în vederea dezvoltării capacității de recunoaștere a legumelor și fructelor de toamnă.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A1: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
A2: Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării
COMPORTAMENTE VIZATE:
A1.3: Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A2.1: Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în interacțiunea cu mediul apropiat
A2.2: Se orientează în spațiu pe baza simțurilor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității toți copiii vor fi capabili:
O1: să recunoască cel puțin două fructe și legume din cutie folosindu-se de simțul tactil;
O2: să denumească fructul din cutie prin pipăire;
O3: să numească legumă atinsă și pipăită din cutie;
O4: să descrie cel puțin două fructe/legume pipăite folosind două atribute/ caracteristici.
SARCINA DIDACTICĂ: recunoașterea și denumirea corectă a unor fructe/legume și numirea unor însușiri stabilite prin intermediul
simțului tactil
REGULILE JOCULUI: Copilul numit introduce mâna în cutie și cu ochii închiși va pipăi un/o fruct/legumă, o va recunoaște, o va
denumi și o va descrie folosind două caracteristici (tare-moale, aspru-neted, gros-subțire)
ELEMENTELE JOCULUI: mânuirea materialului, pipăirea, ghicirea și aplauzele, surpriza, aprecieri verbale, recompense
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : jocul, conversația, observația, demonstrația, explicația
Mijloace de învățământ: cutia fermecată, fructe (mere, pere, gutuie, struguri, prune), legume (morcovi, ceapă, usturoi, cartofi, ardei roșu
și verde, vânătă, dovlecel), bagheta magică, săculeț de pânză, legume și fructe de plastic ( măr, pară, strugure, morcov, ardei, vânătă)
Forme şi metode de evaluare: observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor, aprecieri verbale.
Forme de organizare: frontală, individuală
Durata: 20 minute
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învîțământul preșcolar (3-6/7 ani), MEN, 2019
 Jocuri interdisciplinare, Ștefania Antonovici,Gabriela Nicu, Editura Aramis, 2004
 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, București, 2005
 Revista Învăţământul Preşcolar nr 1-2/2014,Editura Arlequin, Bucureşti, 2011
SCENARIUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
ACTIVITĂȚII METODE ŞI MIJLOACE FORME DE EVALUARE
PROCEDEE DE ORGANIZARE
ÎNVĂȚĂMÂ
NT
1.Momentul Voi asigura condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a Urmăreşte
organizatoric activităţii: comportamentul
1 minut - mă asigur că toți copiii sunt în sala de grupă și îi Frontal copiilor
așez în semicerc pe pernuțe/scăunele
2.Captarea Captarea atenției se face prin prezentarea elementului cutia Frontal Observarea
atenţiei surpriză- cutia fermecată, cutie pe care am primit-o de la Conversația; fermecată focalizării şi
1 minut zâna Toamnă. menţinerii
atenţiei
3.Anunțarea Îi anunţ pe copii că vom desfăşura un joc senzorial, care Conversaţia cutia Frontal
temei se numește ”Ce ai pipăit?”. Explicaţia fermecată,
activității şi ”-Zâna Toamnă ne-a trimis în cutia fermecată legume și fructe, legume
enumerarea fructe, și ne roagă să recunoaștem cât mai multe dintre
obiectivelor ele, dar fără să le vedem, doar cu ajutorul pipăitului.După
2 minute aceea va trebui să denumim fructul/ leguma și să-i găsim
două caracteristici specifice. (tare-moale, aspru-neted,
gros-subțire)

4.Desfășurarea Explicarea jocului cutia Frontal


activității Voi preciza regulile şi sarcinile de lucru: recunoașterea și Explicaţia fermecată Observarea
denumirea corectă a unor fructe/legume și numirea unor Conversaţia bagheta comportamentul
15 minute însușiri stabilite prin intermediul simțului tactil. fermecată, ui verbal şi
În cadrul acestui joc le voi arăta copiilor fructele și săculeț de nonverbal al
legumele pe care le pun în cutie. Fiecare copil numit va pânză, copiilor
lua în mână câte un obiect (fie fruct, fie legumă), îl va legume, fructe
pipăi, îl va denumi şi apoi îi va spune două caracteristici.
După aceea va scoate afară din cutie ceea ce a pipăit pentru
a putea fi verificat de către colegi dacă a denumit corect
fructul/leguma. Dacă se întâmplă ca un copil să nu
ghicească atunci se va apela la ajutorul colegilor.

Executarea jocului de probă:


Se realizează jocul de probă, fiind ajutată de1-2 copii, și
ofer explicaţii suplimentare în cazul în care constat că
regulile sau modul de desfăşurare nu au fost bine înţelese. Demonstraţia
Cu ajutorul baghetei fermecate, primită de la Zâna Explicaţia
Toamnă, voi numi copilul care urmează să execute sarcina. Individual

Desfăşurarea propriu-zisă a jocului


Folosindu-mă de bagheta fermecată primită de la Zâna
Toamnă, voi spune versurile: „Zâna Toamnă mă numesc/
Și la tine poposesc”. Copilul la care m-am oprit cu bagheta
merge la cutia fermecată, bagă o mână în interior și alege Conversaţia
un obiect pe care îl pipăie, având ochii închiși; el
recunoaşte obiectul, apoi îl denumește și îl descrie. După
descriere îl pune pe masă lângă cutie. Jocul
Exemplu: „Este o legumă tare și subțire. Este un morcov.”
Copiii vor face la fel cu fiecare fruct și legumă din cutie. Individual

Complicarea jocului
Voi scoate legumele și fructele din cutie și le voi înlocui Jocul legume și
cu câteva legume și fructe de plastic scoase dintr-un săculeț fructe din
de pânză. Copiii vor pipăi tot cu ochii închiși și vor plastic
renunoaște și denumi corect fructul sau leguma Jocul
aleasă/pipăită.
5. Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale cu privire la Conversaţia Frontal/Individu Apreciere
activităţii modul de desfășurare a jocului. al verbală
1 minut Voi acorda recompense tuturor copiilor. Recompense

S-ar putea să vă placă și