Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECTUL DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

1. Disciplina de studiu:Istoria Românilor și Universală


2. Profesorul:Macaru Vadim
3. Data:
4. Clasa: VII
5. Tipul lecţiei: de comunicare a noilor cunoștiințe
6. Timpul:45 minute
7. Subiectul (unitatea de conţinut): Europa de Sud – Est în secolele XVII –
XVIII.
8. Obiectivele lecției:
O1 – Să descrie situația grecilor din a doua jum. a sec. XVII – lea,

analizând un fragment de text din manual

O2 – Să compare situația slavilor de sud, lecturând un fragment de text din

manual

O3 – Să relateze despre situația albanezilor aflați în cadrul Imperiului

Otoman, cercetând sursa informativă

Metode/procedeie: cadranele, problematizarea, lucru cu manualul, lectura

ghidată, copacul ideilor, tehnica întrebare răspuns, eseu de 5 minute

I. Forme de Organizare: frontal, de grup, individual

II. Mijloace Didactice: calculator, proiector, manual, hartă, fișe


DESFĂŞURAREA ACTULUI DIDACTIC

Etapele Ob. Dur Activitatea profesorului/elevului Evaluare


lecţiei ata a
 Momentul Organizatoric
Evocarea  Salutul Profesorului
 Verificare reușitei școlare

 Conversația de verificare: ,, Absolutizmul


luminat ”
 Discuția dirijată asupra subiectului în cauză
 Tehnica Eseu de 5 minute
 Concluzii

Predarea – Învățarea
Anunțarea Obiectivelor lecției

Discuții introductive, profesorul inițiază un scurt reper


Realizarea referitor la subiect, demonstrează la hartă țările despre
sensului care se va discuta la temă.

Situația grecilor din a doua jum. a sec. XVII – lea –


activitate în echipe

Aplicarea metodei ,,Copacul ideilor”


O1

Elevii primesc sarcina de


a indetifica dezvoltarea
econmico – politico –
socială a Greciei, ideile
principale vor fii notate
pe tablă

Situația slavilor de sud – activitate de GRUP


Metoda cadranelor
O2
Servia Muntenegru

Bosnia Herțegovina
Situația albanezilor aflați în cadrul Imperiului Otoman –
activitate frontală

Lectura/lucru cu manualul
O3
Lectura fragmentului de text, pag. 35, indentificarea
situației Albaniei în sec. XVII - lea

 Concluzii

Reflecţia Fedd – Backul Didactic:

Aplicarea tehnicii ,,Întrebare – Răspuns”

Sarcină pentru acasă

Extinderea
- Masacrul de pe insula Chios (suplimentar)

S-ar putea să vă placă și