Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:22.02.2017

Unitatea de invatamant:Gradinita cu program prelungit nr.4 Buzau

Grupa:mijlocie

Propunatoare:Morarescu Daniela-Ancuta

Categoria activitatii:Domeniul limba si comunicare(DLC)

Tema anuala:Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

Tema saptamanala:”Povesti la gura sobei”

Tema activitatii:Povesti amestecate

Tipul de activitate:Comunicare si consolidare de cunostinte

Mijloc de realizare:Joc didactic

Durata:25 minute

Scopul activitatii:Verificarea capacitatii de redare a continutului unor


povesti invatate.

Sarcina didactica:Copiii descopera elementele necorespunzatoare unei


povesti si redau in propozitii si fraze logice continutul corect al fragmentului
respectiv.

Reguli de joc:-Raspunde numai copilul numit de Zână;

-Copiii vorbesc in propozitii si fraze logice;

-Raspunsurile corecte sunt punctate la panou cu banuti de


aur;

-Daca cel numit nu raspunde corect, este ajutat de ceilalti


membri ai echipei.

Elemente de joc:Zana, cubul, banutii


Obiective operationale:

01:Sa descopere ce personaje au fost introduse gresit in poveste;

02:Sa raspunda corect la setul de intrebari referitor la povesti.

03:Sa redea cat mai corect un fragment din textul povestii .

Strategii didactice:

 Metode si procedee:conversatia, povestirea, explicatia, observatia,


joc didatic.
 Mijloace didactice: planse, cubul povestilor, zana
 Forme de organizare a elevilor:frontal, individual, pe echipe

Profesor coordonator:Iosifescu Viorel

Profesor metodist:Stoian Mihaela

Educatoare:Oprea Marioara
Nr Secventele lectiei Ob. Continutul lectiei Strateg. Evaluare
. Op. didactice
crt
1 Moment Pentru o buna desfasurare
organizatoric a activitatii se vor lua
urmatoarele masuri: Exercitiul
-aerisirea salii de grupa; organizatoric
-aranjarea scaunelor in
semicerc;
-afisarea imaginilor.
2 Captarea atentiei Invitat la activitate este Observarea
Zana Povestilor.Ea le spune comporta-
copiilor ca a invatat niste Conversatia mentului
povesti pe care nu si le mai copiilor
aminteste bine si cam
incurca personajele.
3 Anuntarea temei Pentru a o putea ajuta pe
Zana Povestilor le propun Conversatia
copiilor jocul “Povesti
amestecate”.Jocul se va
desfasura e echipe:Echipa
Piticilor si echipa Cocosilor.
4 Dirijarea invatarii Le prezint copiilor regulile
jocului:”Copiii privesc
imaginile si descopera Conversatia
greselile precizand ce
personaje au incurcat
imaginea.Raspunsurile
corecte sunt recompensate.
01 VARIANTA 1:Propunatoarea Explicatia
le arata copiilor trei imagini
din trei povesti cunoscute
in care
s-au strecurat greseli.Copiii Observatia
privesc imaginile si
descopera greselile.Se
motiveaza raspunsurile.
Exemplu:In cele trei imagini Aprecieri
s-au incurcat trei verbale
povesti.Despre ce povesti
este vorba?Ce personaje au
incurcat povestile? Joc didactic Banuti de
1)In cadrul de poveste aur
„Capra cu trei iezi” apare
cocosul din „Punguta cu doi
bani”
2)In cadrul din povestea
„Punguta cu doi bani” apare
un pitic
3)In cadrul din
povestea”Alba ca Zapada
apare capra din „Capra cu
trei iezi”.”
Inainte de a descoperi
greselile, discutam putin pe Povestirea
baza povestilor, pentru a ne
02 reaminti personajele si
intamplarile.Le voi adresa
copiilor cateva intrebari
ajutatoare.
03 Zana povestilor va alege
cate un copil pentru a
identifica o greseala si
pentru a o remedia.
VARIANTA 2:Joc
dramatizare”Ghici cine
este?” Apare personajul Povestirea
“Gaina” si “Mama vitrega a
Albei-ca-Zapada.
VARIANTA3:Copiii aleg
personajul care le-a placut
cel mai mult Joc didactic
Dupa aceea ne vom juca
utilizand cubul povestilor.Pe
fetele cubului apar
personaje dintr-o poveste
invatata.Copiii vor trebui sa
identifice personajul si sa
numeasca povestea din
care face parte.Fiecare
raspuns corect va fi
recompensat.

5 Aprecieri finale In finalul activitatii voi face Conversatia


aprecieri asupra modului de Aprecieri
comportare si participare al verbale
copiilor pe parcursul
activitatii, acordandu-se
stimulente. Stimulente

S-ar putea să vă placă și