Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învăţămînt: Școala Gimnazială ,,Tabajdi Karoly”


Data: 09.11.2017
Clasa: a VI-a
Profesor : Ardelean Adriana
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Structura operei literare
Subiectul : Autor, narator, personaj
Tipul lecţiei: dobândire de cunoștințe

Obiective operaţionale :

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili :


-să definească naraţiunea;
-să să facă diferenţa între naraţiune la persoana I şi naraţiune la persoana
a III-a;
-să dea exemple de ambele tipuri de naraţiune;
-să distingă între autor-narator-personaj;

Strategia didactică :
a. Metode şi procedee : lectura expresivă, lucrul cu manualul, conversaţia
euristică, problematizarea.

b. Mijloace de învățare: textul literar, fișe de lucru, laptop, manual, caiete

c. Forme de organizare a învăţării : activitatea frontală, activitate


individuală.

d. Forme și tehnici de evaluare: observarea curentă

e. Loc de desfășurare: sala de clasă

f. Durata lecției: 50 min.


Desfășurarea activității:

Momentul organizatoric : Profesorul notează absenţele; verificarea temei cu


corecturile și explicații dacă este cazul. 5 min

Captarea atenției: Se dialoghează cu elevii pe baza cunoştinţelor dobândite şi


din lectura operei lui Creangă precum şi pe baza altor texte ce înfăţişează tema
copilăriei .
Profesorul le propune elvilor spre vizionare un fragment- ecranizare după opera
lui Creangă – „Pupăza din tei”. 8min

Dirijarea învățării: Profesorul anunță subiectul lecției şi a obiectivelor


Profesorul notează la tablă aceste obiectivele;
Pornind de la textul vizionat, se vor antrana elevii în discuţii legate de
importanţa lecturii în comparaţie cu vizonarea unor ecranizări după texte
literare.Cu ajutorul conversaţiei euristice :
- Cine este autorul textului ?
- Cine este personajul principal ? Dar cele
secundare ? Dar cele episodice ?
- Cine narează întâmplările ?
Elevii vor concluziona că nu putem vorbi de identitate între narator şi autor sau
narator- personaj chiar.
Elevii vor fi îndemnaţi să extragă verbele ( predicatele verbale) din primul
fragment şi să precizeze la ce persoană sunt.
Se va concluziona că se narează la persoana I iar naratorul este şi personaj dar
aflat la o altă “treaptă de vârstă”.În sprijunul celor observate de elevi va veni fişa
de lucru cu următorul item: Selectaţi din text exemple de : interjecţii, propoziţii
exclamative, propoziţii interrogative, expresii populare prin care se subliniază
atitudinea povestitorului faţă de conţinutul relatării , referirea la zicale sau
proverb.
Pe baza acestei fişe de lucru, prin conversaţie euristică, vom concluziona că
autorul Creangă este un scriitor oral în sensul că dă impresia că nu îşi scrie
amintirile, ci le povesteşte unor ascultători imaginari. 30 min.

Asigurarea feed-back-ului : Are loc pe tot parcursul conducerii învăţării,


făcându-se treptat, prin aprecieri verbale ( E bine! Da! Exact! etc.)
1min.

Evaluare formativă: Se dă, ca activitate independentă individuală :


Realizaţi povestirea fragmentului vinderii pupezei, în iarmaroc, la persoana a
III-a. 3min.
Asigurarea retenţiei şi a transferului :
2min.

--Ce deosebire există între naratorul care istoriseşte în D-l Goe... de I. L:


Caragiale şi cel din Amintiri din copilărie

Temă : Realizaţi o naraţiune legată de copilăria voastră, la persoana I .


1min.
Fişă de lucru

# Selectaţi din text exemple de :


-interjecţii :

-propoziţii exclamative:

-propoziţii interogative :

-expresii populare prin care se subliniază


atitudinea povestitorului faţă de conţinutul relatării
:

-referirea la zicale sau proverbe :

S-ar putea să vă placă și