Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: _________________
Obiectul: Informatică şi T.I.C.
Clasa:a V-a
Profesor:Nedelcu Elena-Cristina
Subiectul lectiei: Drepturi de autor
Tipul lectiei: ȋnsuirea de noi cunoştinţe
Durata: 50 minute
Competenţe specifice:
Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă legalã a produselor inregistrate cu drepturi de autor
Obiective operaţionale:
O1-să descrie noţiunea de copyright
O2-să identifice simbolul specific pentru copyright
O3-să enumere categoriile care fac parte din legea dreptului de autor
O4-să exemplifice citarea din diferite surse(autor, adresa paginii web, data publicarii)

Metode, procedee şi tehnici didactice:


conversaţia frontală şi individuală, explicaţia, expunerea, descoperirea dirijată, exerciţiul
rezolvare de probleme
Resurse educaţionale:
Manual clasa a V-a - Ed. Sigma, calculator, videoproiector, fişă de lucru, caiet, tabla
Mijloace de învăţare:
Laptopuri, conexiune la Internet

Desfăşurarea lecţiei
Nr. Evenimente Metode, Conţinuri Activitatea Activitatea
instrucţionale procedee, profesorului elevului
tehnici

1 Moment Conversaţia Se stabileşte prezenţa şi Notez absenţii. Pregatesc


organizatoric se verifică dacă sunt Verific dacă sunt materialele
(5 min) asigurate condiţiile asigurate condiţiile necesare .
didactico-materiale utile didactico-materiale
desfăşurării lecţiei. utile desfăşurării
lecţiei.

Recapitularea Conversaţia Care sunt avantajele Rãspund la


2 unor frontală, utilizarii Internetului? Adresez întrebări. întrebarile
cunoştinţe conversaţia puse de
anterioare euristică. Care sunt dezavantajele profesor.
(5 min) utilizarii Internetului?
3 Expunerea Anunţ titlul lecţiei şi îl Notează în
Anunţarea Conversaţia scriu pe tablă. Scriu titlul lecţiei pe caiete titlul
titlului lecţiei frontală Enunţ obiectivele şi tablã lecţiei.
(3 min) scopul lecţiei de zi.

- Dreptul de autor sau


Expunerea. copyright este o modalitate Notează
4 Comunicarea Conversaţia legală de protejare împotriva Notez pe tablã ideile
explicaţiile
noilor frontală copierii neautorizate și a principale.
plagiatului electronic al
date de
cunostiinţe Descrierea
creațiilor artistice, literare profesor.
(17 min) sau știinţfice care au fost
publicate sau nu.
- . Orice creație intelectuală
este recunoscută și protejată,
chiar dacă ea nu a fost
publicată sau finalizată.
-După înregistrarea dreptului
de autor, se recomandă
folosirea simbolului ©
pentru avertizarea
persoanelor asupra
caracterului protejat al
creației.
-Orice copiere ulterioară a
fișierului, reprezintă o
încălcare a dreptului de
autor.
-În cazul utilizării anumitor
informații din anumite
creații protejate de dreptul
de autor, se va specifica
sursa acestora printr-o citare
(notă prin care se specifică
numele autorului sau a
paginii web și data
publicării).
-Licența reprezintă un drept
de folosire a unor aplicații
informatice achiziționate
contra cost de la un autor.
Produsele informatice, în
funcţie de legea dreptului de
autor, se pot încadra în
următoarele categorii:
a) Aplicaţii/programe
gratuite (freeware) sunt
acele aplicaţii pentru care
dreptul de autor este
înregistrat, dar proprietarii
nu solicită nici un fel de
plată, ca urmare, aceste
produse pot fi utilizate
gratuit.
b) Aplicaţii/programe de
probă (shareware) sunt
aplicaţii înregistrate ce oferă
utilizatorilor posibilitatea de
a le testa, gratuit, o perioadă
limitată de timp. Varianta
gratuită conţine o serie de
restricţii de funcţionalitate.
Licenţa trebuie cumpărată.
c) Aplicaţii/programe cu
plată (retail software) sunt
aplicaţii înregistrate ce pot fi
folosite numai după ce au
fost cumpărate.
d) Aplicaţii/programe
neînregistrate (public
domain software),
neprotejate de legile
dreptului de autor, gratuite,
dar care nu oferă garanţii de
utilizare şi nici siguranţa că
vor funcţiona la standardele
dorite.

Observaţia, Rezolvarea fişelor de Pun elevii sa îmi Efectuarea


Asigurarea explicaţia, lucru. efectueze anumite fişelor de
5
feedback- conversaţia operaţii. Verific lucru date de
ului euristica. corectitudinea profesor.
(10 min) operaţiunilor
efectuate.(Anexa 1)

Observaţia, Notarea elevilor. Prezintă


Se face evaluarea
6 Evaluarea explicaţia. globală a activitatii carnetele de
elevilor depuse de elevi pe note.
(4 min)
parcursul orei. Se
notează elevii care
au avut o
participare
concludentă.

Conversaţia Notează în
7. Comunicarea Se precizează tema. Precizez tema
elevilor.
caiete tema.
temei
(3 min)

Concluzii despre Fac o prezentare a Pot pune


Conversaţia
8. Observaţii si desfăşurarea orei. modului de întrebari cu
concluzii desfăşurare a orei. eventuale
(3 min) nelămuriri.
Anexa 1

FISĂ DE LUCRU

1. Noteazã avantajele pe care le prezintã copyright-ul:

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

2. Realizați, pe echipe, o scurtă prezentare a termenilor: drept de autor, shareware, freeware, licență. Fiecare echipă va
prezenta termenul ales.

_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________

3. Cautã pe Internet date despre Mihai Eminescu. Copiazã acel text ȋntr-un fişier Word specificȃnd drepturile de autor
corespunzãtoare.

S-ar putea să vă placă și