Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

(Educarea limbajului/ Domeniul experienţial Limbă şi comunicare)

Propunător/ propunătoare:Bișoc Maria-Mirabela


Data:26.02.2019
Grădiniţa:Cu Program Prelungit Nr.14 Iași
Grupa:Mică
Domeniul experienţial: Limbă și comunicare
Tema: Legume
Subiectul:,,Ridichea uriașă”
Mijlocul de realizare: lectura educatoarei
Tipul activităţii: predare-învăţare
Scopul: Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui( comunicare receptivă). Familiarizarea cu noi cuvinte, care să
fie exprimate corect, din punct de vedere gramatical.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1 Să recunoasca legumele din setul de imagini prezentate.
O2 Să asculte cu atenție povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor acțiunii și mesajul transmis prin textul literar
O3 Să expună cu ajutorul imaginilor și al întrebărilor principalele momente ale povestirii
O4 Să răspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizănd propoziții clare și corecte din punct de vedere gramatical
Metode, procedee, tehnici: conversația, observația, povestirea
Mijloace de învăţământ: imagine cu o ridiche uriașă,siluete cu personajele din poveste (moșul,baba,nepoțica,cățelul,pisica,șoricelul),stimulente
Forme de organizare a activităţii: frontal
Resurse:
temporale: 15-20 minute
umane: 29 copii
Bibliografie: -Norel, M. ,Bota, O.A., Didactica domeniului experiențial Limbă și comunicare, Cluj-Napoca, 2012, Ed. ASCR.
-http://www.agendainvatatorului.ro/clasa-i/comunicare-in-limba-romana/ridichea-uriasa--142 Accesat la data de 24.02.2019
-

Desfăşurarea activităţii:

STRATEGII DIDACTICE
Etapele/secvențele
NR. Metode și Materiale Forma de
activității +intervalul Ob. Conținutul instructiv-educativ EVALUARE
CRT. procedee didactice organizare
de timp alocat
didactice

1. Moment organizatoric Se asigură condițiile necesare desfășurării


optime a activității:
(1 minute)
 aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea mobilierului în semicerc;
 pregătirea materialelor didactice;
 intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
2. Reactualizarea O1 Se prezintă copiilor un set de imagini în care conversația Imagini cu frontal
cunoştinţelor asimilate sunt ilustrate legume, iar aceștia vor avea legume
anterior, a unităţii/ sarcina de a le recunoaște.
unităţilor de conţinut
,,-Ce legume avem in aceste imagini?”
(2 minute)
,,-Ce culori au aceste legume?

,,-La ce le putem folosi?”

3. Captarea atenției Captarea atenției se ralizează prin conversația; imagini cu frontal Capacitatea
introducerea unui element surpriză o ,,ridiche legume copiilor de a
(2 minute) exercițiul
uriașă” identifica
legumele din
,,-Ia uitați-vă copii ce am eu aici!”
imaginile
,,-Ce este aceasta oare?” prezentate;

,,-Unde cresc ridichile?”

,,-În ce anotimp cresc ridichile?”

Se va preciza copiilor că în continuare vor


asculta povestea acestei ridichi uriașe.

4. Comunicarea temei Utilizând un limbaj adecvat, se anunță tema conversația frontal Capacitatea
activităţii/ a titlului și obiectivele activității: ,,Copii, astăzi, vom copiilor de a
lecţieişi a principalelor afla împreună povestea acestei ridichi. asculta cu atenție.
coordonate ale acesteia Povestea se numește ,,Ridichea uriașă”

(1 minute) Voi repeta titlul poveștii cu 2-3 copii pentru


fixare.

5. Dirijarea învăţării Se redă povestea, folosind o intonație, o povestirea povestea frontal Capacitatea de
mimică și o pantomimă adecvată concentrare a
(8 minute)
conținutului de idei: atenției copiilor la
poveste.
1.Moșul sădește în grădină o ridiche.

2.Moșul găsește ridichea uriașă,vrea să o


O2 ducă acasă la familia lui,dar nu reușește să o
scoată din pământ.

3.Moșul o cheamă pe babă să îl ajute să


scoată ridichea,dar nu reușesc.

4.Baba o cheamă pe nepoată să îi ajute să


scoată ridichea ,dar nici asa nu reușesc.

5. Nepoata îl cheamă pe cățel să îi ajute să


scoată ridichea,dar tot nu reușesc.

6. Câinele o cheamă pe pisică să îi ajute,dar


degeaba vine și pisicuța că tot nu reușesc să
scoată ridichea cea uriașă din pământ

7.Pisica îl cheamă pe șoricel să îi ajute să


scoată ridichea uriașă din pământ și ca prin
minune aceasta iese.

Expresivitatea expunerii o voi realiza prin


modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii
pe parcursul expunerii, mimică și gestică.

6. Fixarea noului conținut O4 Pentru fixarea cunoștințelor se vor pune Conversația Imagini cu frontal Capacitatea
cateva întrebări copiilor: personajele copiilor de a
(3 minute)
din poveste raspunde corect la
,,V-a plăcut povestea?”
întrebări
,,Care este titlul poveștii?’’
(Titlul poveștii este ,,Ridichea uriasă?’’)

,,Care sunt personajele poveștii?’’


(Personajele poveștii sunt: moșul, baba,
nepoata, cainele, pisica, șoricelul și ridichea
uriasă)

7. Obținerea performanței O3 Pentru a vede dacă cei mici au fost atenți voi Conversația Imaginile cu Frontal Capacitatea
numi doi copii pentru a-mi spune povestea. și observația personaje copiilor de redare
a momentelor
Pentru a-i ajuta le voi pune intrebări în
povestirii în
ordinea cronologică a întâmplărilor și ma voi
ordinea logică
folosi și de imagini cu personajele poveștii.
cerută de firul
,,-Cine a sădit ridichea în pământ?” narativ.

,,-Cine a venit să il ajute pe moș să scoată Capacitatea


ridichea?” copiilor de a
răspunde în
,,-Care a fost ultima persoană care a venit să
propoziții corecte
îl ajute pe moș?”
și logice.
,,-A reușit pana la urmă să scoată ridichea
din pământ?”

7. Asigurarea retenţiei şi a Se reamintește titlul si personajele povestirii. conversația stimulente frontal Capacitatea
transferului. copiilor de a
Se vor face aprecieri generale referitoare la
răspunde în
(1 minute) modul în care copiii au colaborat pe
propoziții
parcursul activității.

Se vor oferi stimulente.

ANEXE
Povestea ,,Ridichea uriașă”

Odată, un bătrân a pus în grădină o sămânţă de ridiche. Şi a crescut ridichea aceea mare-mare, cât capul omului şi mai mare.
          Într-o zi, moşul a încercat să smulgă ridichea. Dar ea nu s-a lăsat deloc scoasă din pământ. Bătrânul a chemat şi pe babă. Baba s-a
prins de mijlocul moşneagului, moşneagul de frunzele ridichii. Şi trag, trag, dar ridichea nu s-a clintit. Baba a chemat pe nepoată. Nepoata
s-a prins cu mâinile de babă, baba de moş şi moşul de ridiche. Şi trag cu toţii, trag, dar ridichea nu s-a mişcat din loc. Nepoata a chemat
căţelul. El s-a agăţat de rochia nepoatei, nepoata de babă, baba de moş şi moşul de ridiche. Au tras ei cât au tras, dar ridichea stătea
neclintită. Iată că şi pisica a venit să ajute. Au tras cu toţii de ridiche, dar fără folos.
          Pisica zise:
          - Staţi că mai aduc eu un tovarăş în ajutor! Şi a chemat pe şoarece. Se prinde şoarecele de pisică, pisica de căţel, căţelul de nepoată,
nepoata de babă, baba de moş şi moşul de ridiche. Trag cu toţii, trag… Ridichea s-a smuls şi a ieşit din pământ.
          Atât de mare a fost ridichea că au mâncat-o împreună cu tot satul

S-ar putea să vă placă și