Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Comunicare în limba română
Clasa I
UNITATEA TEMATICA:Ne jucam împreună cu prietenii
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „j”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECTIEI: predare - învăţare
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Dezvoltare personală

COMPETENTE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
Dezvoltare personală
1.1 Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Comunicare în limba română
O1: Să identifice sunetul „j” în diferite poziţii ale cuvântului;
O2: Să formuleze enunţuri pe baza unei imagini;
O3: Să recunoască litera „j” mic de tipar şi „j” mic de mână în diferite contexte;
O4: Să utilizeze litera „j” mic de tipar în alcătuirea unor cuvinte;
O5: Să citească în mod corect, în ritm propriu, silabe şi cuvinte.
O6: Să scrie corect „j” mic de mână, izolat şi în cuvinte ;
O7: Să găsească forma corectă de plural a cuvintelor date.
Dezvoltare personală
O8: Să completeze oral fraza „Jucăria mea preferată este…”

STRATEGII DIDACTICE:
 Sistemul metodologic: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul didactic, metoda fonetic, analitico-sintetică;
 Mijloace didactice: manual, caiete tip I, fişe de lucru, imagini, jetoane cu litere, alfabetare, planşe cu litera „j”.
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală.
RESURSE:
 Umane: 21 elevi;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 50 minute;
 Bibliografice:

1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Ghidul învăţătorului – Comunicare în limba română şi Matematică şi explorarea mediului, Clasa I , Ed. Intuitext, 2014.
3. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-
IV, program de formare continuă de tip “blendedlearning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
4. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu - Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Ed. Corint, Bucureşti,
2009.
5. www.didactic.ro
Ob. Conţinutul informaţional al lecţiei şi
Secvenţele op. demersul didactic Resurse
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza-
instruirii şi Evaluare
torice
dozarea
1. Moment Asigur climatul adecvat Eleviiiaulocînbănciși se Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării lecţiei și pregătesc pregătescpentrulecție.
1 min. materialele necesare.
2. Verificarea
temei și a Verific cantitativ şi calitativ Elevii citesc si corectează Conversația Caiete Frontal Evaluare
cunoștințelor tema. tema în caiete. orală prin
dobândite sondaj
anterior
3 min.
3. Captarea Vă voi spune acum o Elevii asculta ghicitoare şi Conversaţia Frontal Observarea
ghicitoare:
atenției găsesc soluţia: jucării. sistematică
,,Maşinuţe, păpuşele,
3 min. Trenuleţe, mingi zglobii,
Toate sunt, într-un cuvânt,
Nişte …

- Despărţiţi cuvântul „jucării”


- Ju-că-rii Exerciţiul
în silabe.
- Câte silabe are acest cuvânt? - 3 silabe Metoda
- Care este prima silabă?
- ju fonetică,
- Ce sunete se aud în această
silabă? - Sunetele j şi u analitico-
O1 - Este printre aceste sunete - Sunetul „j” sintetică
vreunul pe care noi nu l-am
învăţat?
4. Enunţareasco —În această lecţie vor învăţa Elevii urmăresc explicaţiile
puluişi a sunetul şi litera „j” mic de învăţătorului. Explicaţia Frontal Observarea
obiectivelor tipar, dar şi litera de mână. sistematică
1 min.

5. Dirijarea Prezint elevilor o planşă. Frontal Observarea


învățării O2 Invit elevii să formuleze Elevii formulează enunţuri pe Planşă sistematică
30 min. propoziţii pe baza imaginii. baza imaginii. Conversaţia
O8 —Care este jucăria voastră Elevii completează enunţul: Individual
preferată? „Jucăria mea preferată Exerciţiul
este…”
Selectarea din comunicare a
propoziţiei în componenţa Elevii reprezintă grafic, cu Observarea
căreia se află cuvântul ajutorul învăţătorului, Metoda sistematică
conţinând litera „j” propoziţia, silabele şi fonetică, şi
 Copilul are jucării. sunetele, la tablă. analitico- chestionare
O1 Reprezentarea grafică a Se colorează bulina sintetică Frontal orală
propoziţiei, cuvintelor, corespunzătoare sunetului
silabelor nou.
Joc pentru descoperirea Conversaţia Individual
sunetului nou Elevii identifică sunetul „j” în
Spun mai multe cuvinte, iar componenţa anumitor cuvinte Explicaţia
O1 elevii bat din palme la rostite de învăţător .(bat din
recunoaşterea sunetului ,,j”. palme) Exerciţiul
(joben, joc, mijloc, major etc)
Exerciţii de dezvoltare a Observare
auzului fonematic sistematică
Elevii vor da exemple de
cuvinte care încep cu
sunetul,,j”, care conţin Elevii dau exemple de
sunetul ,,j” în interior si care se cuvinte care conţin sunetul Evaluare
termina cu sunetul ,,j”. „j”. orală
Prezentarea literei ,,j” de
tipar: Observaţia
Se intuieşte imaginea de pe
planşă si se denumesc Planşe Frontal
elementele grafice care Elevii observă litera „j” de
compun litera cea nouă. tipar.
Prezint planşa cu litera in cele
patru forme ale sale.
Exerciţii de recunoaştere a Exerciţiul
O3 literei nou învăţate Elevii încercuiesc litera „j”
Invit elevii să recunoască litera din cadrul cuvintelor sau Fişe de Intereva-
nouă pe „fişa - joben”. – lucru separat. Demonstraţia lucru Pe echipe luare şi
pe echipe apreciere
O4 Lucrul cu alfabetarul verbală
Demonstrez construirea unui Alfabetare
cuvânt la stelaj, analizând
fonetic cuvântul respectiv Elevii formează cuvinte la
împreună cu elevii. stelaj şi cu alfabetarele mici.
Solicit elevilor formarea altor Pe echipe
cuvinte la stelaj si pe
O2 alfabetarele mici. Elevii formulează enunţuri pe Conversaţia
Intuirea imaginii din manual baza imaginii. Manual
Formulare de enunţuri
O5 Citirea cuvintelor Exerciţiul Observarea
Solicit elevilor citirea Citesc cuvintele, analitic şi sistematică
cuvintelor din manual, analitic sintetic.
şi sintetic(coloane) Frontal
Prezentarea literei de mână Observaţia Planşă
Se intuieşte litera de mână şi se
analizează . Elevii observă şi exersează
Scrierea demonstrativă a litera în aer, pe bancă cu Demonstraţia Evaluare
literei noi la tablă degeţelul, apoi la tablă. orală
Solicit câţiva elevi pentru a
scrie la tablă litera.
Exerciţii pregătitoare pentru Fac exerciţii de încălzire a
scriere(încălzirea muşchilor muşchilor mici ai mâinii.
mici ai mâinii)
O6 Scrierea literei pe caiete Caiete tip I
Cer elevilor să scrie 3 litere şi Elevii scriu litera de mână, Exerciţiul Individual
să continue după ce verific. respectând indicaţiile.
Se vor scrie 3 rânduri cu litera
„j” mic de mână.
Amintesc poziţia corectă la
scris.
6. Obținerea O6 Scrierea cuvintelor Elevii scriu cuvintele în Frontal Evaluare
performaței Exerciţii de copiere şi caiete : copiere/ transcriere. Exerciţiul frontală prin
10 min. transcriere a cuvintelor. Caiete tip I sondaj
Jocul „Eu scriu una — tu Elevii găsesc forma corectă Jocul didactic Individual
O7 scrii multe” de plural a cuvântului dat şi
(obraz; bujor; joc; coajă) scriu în caiete.
7. Asigurarea Adresez întrebări cu privire la Elevii răspund la întrebări.
retenţiei şi cum s-au simţit şi ce au învăţat Conversaţia Frontal Evaluare
a transferului din lecţie. orală
1 min.
8. Încheierea Fac aprecieri asupra
activității comportamentului elevilor în Primesc aprecierile. Conversaţia Frontal Apreciere
1 min. timpul orei. verbală

S-ar putea să vă placă și